Prokuratura wyciąga ręce po akta Sądu Najwyższego. Kolejna ofensywa przeciwko sądom?

Będzie kolegium SN w sprawie wyroku TSUE?

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zażądał od SN wydania akt spraw prowadzonych przez Izbę Karną. Potrzebują ich prokuratorzy zajmujący się ściganiem sędziów. Prokurator, prawa ręka ministra Ziobry, zażądał także szczegółowych informacji na temat organizacji pracy w Izbie.

 

Zajmuje się tym specjalna komórka prokuratury, stworzona do zwalczania patologii w wymiarze sprawiedliwości, aktualnie ścigająca niepokornych sędziów. Chodzi o akta 25 spraw, które Sąd zgodnie z prawem musi wydać. Nie wiadomo tylko, po co.

Czy Prokuratura prowadzi jakieś postepowanie? Z czyjej inicjatywy? Przeciwko komu? Na jakim jest etapie? – takie pytania zostały zadane Prokuraturze Krajowej. Odpowiedź jest co najmniej enigmatyczna: „W Wydziale Spraw Wewnętrznych zarejestrowano postępowanie, w ramach którego zachodziła konieczność zapoznania się z aktami sprawy Sądu Najwyższego”.

Śledczych głównie interesowały sprawy, które powinna prowadzić izba Dyscyplinarna zamiast Karnej. Przekierowanie akt nastąpiło na wniosek poprzedniej prezes SN, Małgorzaty Gersdorf, która zrobiła to, gdy SN orzekł, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

 

Jak pamiętamy, Izba została w całości obsadzona ludźmi Ziobry, przez co nie spełnia ona standardów niezależnego sądu . Unijny Trybunał Sprawiedliwości dlatego zawiesił Izbę w kwietniu 2020 r. Małgorzata Gersdorf wykonywała zalecenia Trybunału wbrew Prokuraturze Krajowej. Jej decyzję o przesyłaniu akt do SN zamiast Izby Dyscyplinarnej zmieniła dopiero nowa prezes, Małgorzata Mianowska, kiedyś wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Akta zostały przekazane prokuraturze w tym tygodniu. „Działania prokuratury mogą zapowiadać represje wobec sędziów z Izby Karnej – wnioski o uchylenie im immunitetów, postawienie ich w stan oskarżenia, przesłuchania” – mówią sędziowie. Prokuratorzy właśnie wystąpili z wnioskami o uchylenie immunitetu trzem sędziom Izby Karnej, którym prokuratura zarzuca „nieumyślne niedopełnienie obowiązków”, ponieważ nie wydali  wniosków o zwolnienie 2 osób z zakładów karnych.

Najwyraźniej w prokuraturze zapadła decyzja ofensywy przeciwko sędziom Sądu Najwyższego.

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments