Prokuratura znów chce ścigać czytelników „Wyborczej”

To się naprawdę dzieje! Izba Dyscyplinarna SN na WOJNIE z Ziobrą

Prokuratura w Płocku domaga się danych czytelników portalu wyborcza.pl. Powód? „Znieważenie i poniżenie konstytucyjnego organu RP”, czyli ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Śledztwo prowadzi Marcin Policiewicz, zastępca prokuratora rejonowego w Płocku. 24 marca napisał postanowienie, w którym żąda od Agory SA (wydawcy „Wyborczej”) ujawnienia informacji identyfikujących pięcioro użytkowników portalu. Sprawa dotyczy wpisów zamieszczonych pod artykułem >>Niezależni prokuratorzy są zsyłani kilkaset kilometrów od domu za krytykę Ziobry<<. Prokuratorowi dane czytelników są potrzebne „celem ustalenia osoby/osób, które mogły dopuścić się tego czynu”. W zależności od przyjętej wykładni prawnej, winny podlegać będzie grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od roku do 2 lat.

 

Prok. Policiewicz potwierdził, że śledztwo jest już wszczęte, czyli uznał, iż są do tego podstawy. Wpisy, których dotyczy sprawa, pojawiły się w sieci wieczorem 18 stycznia 2021 r., w dniu publikacji artykułu. Wpis pierwszy, autorstwa czytelnika o pseudonimie „spingluon”, został usunięty przez moderatora. W jego miejsce, dokładnie o tej samej godzinie (21.17) czytelnik „mickromike” napisał: „kiedyś przyjdzie taki dzień i o takim Ziobrze ktoś ważniejszy powie: >>ten pan nigdy już nikogo nie skrzywdzi<<„. Kolejny wpis, autorstwa użytkownika „mrtke” brzmiał: „Synku, córeczko, tak wygląda psychopata”. Z kolei „emilfiscal” napisał: „Podróże kształcą, panie Ziobro…Pojedź gdzieś. Kształć się (może prawo? Takie normalnie. Z Misiem). I nie wracaj…”. Natomiast typowe obelgi zawierają dwa wpisy. Użytkownik „rl” określa działania Ziobry jako „łajdactwo”, zaś „Didzej” używa pod adresem polityka zawoalowanych wulgaryzmów (sgur…, chooy itd.).

Co istotne, działania podjęte w Płocku to już druga podobna sprawa w ostatnich dniach. Część „poniżających Ziobrę” wpisów to te same, które są już przedmiotem śledztwa prokuratury w Giżycku! W tym postępowaniu chodzi o „pomówienie” Ziobry i prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Prokuratura chce ujawnienia danych 12 użytkowników, choć trzy wpisy dawno usunął moderator. W sprawie giżyckiej obok przykładów słownej agresji oraz wulgaryzmów, też mamy oceny, które trudno zakwalifikować jako wykraczające poza granicę dyskursu. Tu także jest już postanowienie o wydaniu przez Agorę nazwisk użytkowników – czytamy w portalu. Poza tym oba dochodzenia łączą jeszcze inne podobieństwa. Oba wszczęto po doniesieniu „osoby prywatnej” (prokuratorzy nie ujawniają jej danych), obie sprawy toczą się z urzędu i są prowadzone szybko i sprawnie, tak jak sprawy objęte priorytetem.

 

Co na to portal „Wyborczej”? Oba postanowienia prawnik Agory zaskarży do sądu. Tam prokurator będzie musiał uzasadnić, konieczność ścigania autorów poszczególnych opinii, a sąd oceni, czy są do tego podstawy.

Zostań patronem KODUJ24.PL

mpm

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Włodzimierz
Włodzimierz
25 marca 2021 10:58

Strach cokolwiek komentować¡!!!!!!

Dron
Dron
25 marca 2021 13:30
Reply to  Włodzimierz

Na tym polega efekt mrożący, ale co tam, świat należy do odważnych. Zgadzam się ze wszystkimi tymi komentarzami.

Celia
Celia
25 marca 2021 16:55

Ziobro to chyba za bardzo lubiany nihgdy nie był. Obstawiam – to oczywiście tylko przypuszczenie – że w wieku z byle powodu wołał mamę, potem pewnie jakiegoś starszegoi brata, a teraz ma organy świgania. Żałosne, jacy oni wszycy – nikczemni pałkarze z milicji, Maliniak etc – są wrażliwi. Byle co i wielka obreza, Za to jak sami lżą – to wolność słowa.

Chermes
Chermes
25 marca 2021 22:36

„Znieważenie i poniżenie konstytucyjnego organu RP”, czyli ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Ludzie, przecież każdy organ jest potrzebny a w szczególności ten, z którym kojarzony jest minister Ziobro. Jest on niezbędny zarówno do oddawania moczu jak i do prokreacji… 🙂

Grzegorz
Grzegorz
26 marca 2021 08:00
Reply to  Chermes

hm … a może ten organ uległ uwstecznieniu ?