Protest przeciw ekshumacji Arkadiusza Arama Rybickiego

Polska naruszyła art. 8 Konwencji Praw Człowieka. Będą odszkodowania za ekshumacje smoleńskie

Kordony policjantów i funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej oddzieliły od grobu Arkadiusza Arama Rybickiego osoby protestujące przeciwko jego ekshumacji. Wczoraj wieczorem na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku dokonano kolejnej ekshumacji ofiary katastrofy smoleńskiej – wbrew woli rodziny i najbliższych.

„Całe szczęście, że Arama to już wszystko nie dotyczy, że jest gdzie indziej, natomiast to sprawia ból nam wszystkim. To jest barbarzyństwo. To jest sprzeczne z tradycją i wartościami chrześcijańskimi. Uważam, że to jest instrumentalne traktowanie ciała ludzkiego do celów politycznych. Absolutnie się na to nie zgadzamy. I ja, i moja córka, i cała rodzina Arama będziemy pamiętać o tym, kto podjął tę decyzję i kto jest za nią odpowiedzialny, kto grzebał w grobie naszego Arama zupełnie bez żadnego uzasadnienia. Bardzo długo czyniliśmy wszelkie starania, żeby nie dopuścić do ekshumacji. Niestety, nie udało się. Aparat państwa jest silniejszy niż rodzina. Siła wygrała, ale pamiętajmy, że my jesteśmy siłą bezsilnych, że jest nas wielu i że nie zapomnimy, że upomnimy się o naszą godność i o godność miejsca spoczynku Arama. Będziemy czynić wszelkie kroki prawne, żeby osoby, które podjęły decyzję o ekshumacji, zostały ukarane” – powiedziała Małgorzata Rybicka, żona Arkadiusza Arama Rybieckiego. A jego siostra Maria Rybicka-Kosiak, przełykając łzy, dodała: – „Tej władzy tylko się wydaje, że jest i pozostanie bezkarna. Nie zostanie to zapomniane tej władzy. Oni za to odpowiedzą. To jest takie barbarzyństwo, że nigdy się z tym nie pogodzimy”.

Tak jest w tej chwili przed ekshumacją ś.p Arama Rybickiego na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.Cztery autokary…

Opublikowany przez Radomir Szumełda 14 maja 2018

W proteście uczestniczyło kilkaset osób. Oprócz najbliższej rodziny na cmentarz przyszli współtwórcy antykomunistycznego Ruchu Młodej Polski, przyjaciele i znajomi – m.in. Aleksander Hall, Jacek Taylor, Henryka Krzywonos, prezydenci Gdańska i Sopotu Paweł Adamowicz i Jacek Karnowski. – „Cztery autokary Żandarmerii Wojskowej, niezliczona ilość radiowozów i policjantów. Na drodze rozłożyliśmy flagę biało-czerwoną” – napisał na Facebooku Radomir Szumełda z KOD. W proteście uczestniczyli także Obywatele RP.

W Gdańsku, mimo sprzeciwu rodziny Arama Rybickiego, rozpoczęła się 79. ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej.

Opublikowany przez Dominik Werner 14 maja 2018

Demonstrujący w geście protestu ubrali się na czarno, część z nich przyniosła zapalone znicze i transparenty z napisami m.in. „Stop szaleństwu, zatrzymać ekshumacje”, „Złoczyńcy”. Przyniesiono też transparent ze zdjęciem Arkadiusza Arama Rybickiego i napisem „Będziemy pamiętać”. Arkadiusz Aram Rybicki w czasach PRL-u współorganizował Ruch Młodej Polski, brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1981 roku. Razem z Maciejem Grzywaczewskim spisali na tablicach 21 postulatów strajkujących robotników.

Przed rozpoczęciem protestu wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz chciał odwiedzić grób swojej żony Aliny Pieńkowskiej. Policjanci go nie przepuścili. – „To skandal i bezprawie. To jest bezczelność z waszej strony, będę krzyczał, bo chyba pan jest głuchy” – powiedział do policjanta wicemarszałek. Sytuacja została nagrana i opublikowana na Twitterze przez Polsat News.

bt

Źródło: wp.pl, wyborcza.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Plus ujemnyZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Rodzinom zloczyńców serdecznie życzę podobnych atrakcji w przyszłości. Im się należą.

Plus ujemny
Plus ujemny

„….Zapamietane będą czyny i rozmowy…”. Mam nadzieję że ktoś zapisał nazwiska tych co „tylko wykonywali rozkazy”.