Protest przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu: „Biskupie czas na sąd ostateczny”

Protest przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu: "Biskupie czas na sąd ostateczny”

„Z parafii do parafii zamiast do celi”, „Biskupie czas na sąd ostateczny”, „Jesteśmy z ofiarami” – z takimi transparentami pojawili się uczestnicy demonstracji przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu. Protestowali przeciw biskupowi tej diecezji Edwardowi Janiakowi.

 

To pokłosie drugiej części dokumentu Tomasza i Marka Sekielskich pt. „Zabawa w chowanego”. W filmie była mowa o ks. Arkadiuszu H. i jego trzech ofiarach – wówczas małych chłopcach. Byli przez księdza molestowani w parafiach w Pleszewie oraz Sycowie przed 20 laty. Pedofilskie skłonności księdza Arkadiusza miały być tuszowane – za pomocą częstego przenoszenia go między parafiami – przez biskupa Janiaka.

„To, w jak obrzydliwy sposób traktowane są osoby, które doświadczyły pedofilii ze strony duchownych jest straszne. Biskup powinien ustąpić z urzędu i powinno być zbadane, czy działał zgodnie z prawem polskim i kanonicznym” – powiedziała jedna z organizatorek protestu Maria Dąbek.

 

Organizatorzy demonstracji przygotowali petycję, w której domagają się, żeby miasto Kalisz nie zapraszało biskupa Edwarda Janiaka na oficjalne uroczystości. – „Naszym zdaniem to powinna być persona non grata” – uważa Dąbek.

Podobny protest odbył się także w Warszawie przed siedzibą Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Wziął w nim udział Andrzej, ofiara księdza pedofila Arkadiusza H. – „Moja sprawa wciąż jest w toku i nic nie zmienia się od miesięcy. Państwo nie dało mi ani innym ofiarom żadnego wsparcia. A takie wydarzenie wpływa na całe życie. Mamy problemy z nawiązywaniem relacji, z samooceną i codziennym funkcjonowaniem” – powiedział Andrzej.

Przypomnijmy, że Po premierze najnowszego dokumentu Sekielskich prymas Polski zawiadamia Watykan o zaniechaniach bp kaliskiego Janiaka.

bt

Źródło: wyborcza.pl, kalisz.naszemiasto.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Andy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andy
Andy

TRZY RZECZY MUSIAŁYBY SIĘ WYDARZYĆ: 1 – wzrost wiedzy społeczeństwa o tym co się dzieje i o bólu ofiar, ale ……. to nie będzie miało miejsca dopóki powszechnie oglądana przez kościołkowe towarzystwo telewizja TVP będzie w rekach prokościelnej partii PiS. Ludzie rozumni czerpią wiedzę z różnych źródeł 2 – zdjęcie parasola ochronnego znad kościoła, ale ……. to nie będzie miało miejsca dopóki prokościelna partia PiS będzie w kraju rządziła i ochraniała czarną mafię. 3 – wysokie odszkodowania wypłacane przez kościół ofiarom pedofilii, ale …. to nie będzie miało miejsca dopóki prokuratura będzie w rekach prokościelnej partii PiS – ta prokuratura… Czytaj więcej »