Prymas Polski potępił „nienawiść” i „pogardę”. Ostrzeżenie dla prawicy?

Szok! Blisko 300 zboczonych księży dopuściło się nadużyć w Polsce

Prymas Wojciech Polak zabrał wczoraj głos na temat aktualnej sytuacji w Polsce. Podczas nabożeństwa na Jasnej Górze mówił m.in. o pandemii COVID-19. „Niezbędne jest znalezienie lekarstwa na małego, ale strasznego wirusa, który rzuca cały świat na kolana, ale z drugiej strony musimy uleczyć wielkiego wirusa, czyli wirusa niesprawiedliwości społecznej, nierówności szans, marginalizacji, braku ochrony najsłabszych” – grzmiał rzymskokatolicki duchowny.

 

Ten wirus – wirus naszego egoizmu, prywaty, dbania jedynie o własne interesy, szukania dobra dla siebie i swoich środowisk w imię partykularnych interesów wbrew czy wprost przeciw drugim, polaryzowanie naszego życia społecznego nie tylko infekuje serca poszczególnych ludzi, ale niszczy tkankę społeczną, podając w wątpliwość wysiłki podejmowane na rzecz dobra wspólnego, a często po prostu im przecząc” – kontynuował.

Prymas nawiązał też do dorobku „Solidarności” i obalenia komunizmu w Polsce. Przyznał, że również i w tych czasach potrzebna nam jest solidarność społeczna. „Jak mówił wtedy nasz święty rodak – Jan Paweł II, Solidarność otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński, przyczyniła się do zjednoczenia Europy, rozdzielonej od czasów II wojny światowej. Nie wolno nam nigdy zatrzeć tego w pamięci” – powiedział.

 

Nienawiść i pogarda nie są językiem Ewangelii. Solidarność należy stawiać zawsze przed walką, zamiast walki” – dodał chwilę później.

Słowa prymasa na temat „nienawiści” i „pogardy” przez wielu odebrane zostały jako wyraz potępienia ostatnich nienawistnych incydentów w naszym kraju. Przedstawiciele prawicy i skrajnej prawicy w ostatnim czasie mocno zintensyfikowali kampanię nienawiści przeciwko mniejszościom, w tym społeczności LGBT.

Zostań patronem KODUJ24.PL

W podobnym tonie do Polaka na Twitterze wypowiedział się sam papież Franciszek. „Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu” – napisał. Słowa papieża zostały odebrane krytycznie przez rodzimą prawicę.

/nt/

Źródła: Twitter, wyborcza.pl, interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maja
Maja
27 sierpnia 2020 08:36

Kościół Katolicki w Polsce – pomimo pojedynczych wypowiedzi odmiennych – zajmuje się głównie stymulowaniem nienawiści. Dla mnie to niepojęte. Rozumiem, że jako korporacja dąży do maksymalizacji zysku wszelkimi dostępnymi sposobami, ale czy dla jego trwania naprawdę potrzebne są monstra pokroju Jędraszewskiego – czystego zła?

Jantar
Jantar
28 sierpnia 2020 16:45

Prymasa Polaka to PiS i kościelni hierarchowie nie słuchają, bo nie jest on dla nich szefem polskiego kościoła, tak jak Franciszek nie jest dla nich szefem kościoła w ogóle. Dla naszej prawicy papieżem jest Jędraszewski, a prymasem Rydzyk – oni wyznaczają postępowanie biskupom i zwykłym księżom, a także pisowskim funkcjonariuszom. Mamy już państwo wyznaniowe, tyle że nieoficjalnie, bo jest ono niekonstytucyjne. Ale ta zmiana odbędzie się na jesieni, dlatego Rau został ministrem spraw zagranicznych.