Przeciw bogobojności państwa, inicjatywa Barbary Nowackiej potrzebna Polsce

Nowacka: „Kaczyński jest bardzo sprytnym człowiekiem biznesu, który na zimno kalkuluje”

Kościół katolicki dlatego ma się w kraju dobrze, bo PRL okazał się dla niego zamrażarką. W demokracji dawno by się skompromitował poprzez takie postaci, jak Tadeusz Rydzyk, czy większość biskupów włącznie ze Stanisławem Gądeckim i odszedł na zasłużony margines historyczny, jak na Zachodzie, we Francji, Niemczech, w krajach Beneluksu, a nawet we Włoszech i Hiszpanii.

Wybudzony Kościół wraz z odzyskaniem suwerenności w 1989 roku nie zasypiał gruszek w popiele, zadbał o swoją pozycję wśród polityków solidarnościowych, bo wiele mu zawdzięczali.  Uzyskał finansowanie projektów z budżetu państwa, a naukę katechezy wprowadził do świątyń nauki, do szkół. No i mamy kłopot.

Politycy zasuwają do Rydzyka i głoszą brednie nie z naszego świata o rechrystianizacji. Kapłani zrobią jakiś gest, jak kiedyś cesarze: kciuk w dół, a Duda, Morawiecki, Kaczyński klękają, co samo w sobie jest anachronizmem, bo należy do rytuałów feudalnych.

Tak ufundowane państwo na ułudach, zakłamaniu, anachronizmie, musi dryfować ku upośledzeniu. To nie jest żaden konserwatyzm, ani liberalne współistnienie, bo Kościół wyzyskuje wolność do swych zapędów niedemokratycznych. A obecnie wszedł w alians polityczny z PiS-em i mamy kłopot bez mała cywilizacyjny, nie tylko natury finansowej, acz i on jest warty, aby inaczej potraktować wspólną kasę, budżet państwa, aby pieniądze nie szły na katechezę i na utrzymanie kapłanów, ich dobrobytu,  lecz na konkretne cele rozwoju społeczeństwa i państwa.

W kraju tylko lewica chce odseparować państwo od Kościoła. Dziwne, ale to pokazuje jak mentalnie jako nacja, jako społeczeństwo, jesteśmy w niedorozwoju, zaś elity są nie zawsze przygotowane do odpowiedzialności za wyznaczenie celów.

Inicjatywa Polska kierowana przez Barbarę Nowacką w charakterystyczne święto, samo w sobie anachroniczne, w Święto Trzech Króli (ktoś dowcipny mógłby zadać pytanie: dlaczego nie ma święta Jasia i Małgosi, bo to podobna opowieść z rezerwuaru mitów i bajek) zapoczątkowała zbiór podpisów pod petycją, w której apeluje się o zniesienie finansowania z budżetu państwa religii w szkołach, wprowadzenie finansowania przez kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole” oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych. Oraz uregulowania – tj. zaprzestania – finansowania Kościoła i ubezpieczenia kleru z państwowego Funduszu Kościelnego.

Petycja zawiera założenia do projektu ustawy o świeckim państwie, bo na razie mamy władze bogobojne i takież państwo nie ze świata rozumu. Czy to może się udać? Jeżeli nie poradzimy sobie z anachronizmem sojuszu „ołtarza i tronu”, to nie poradzimy sobie z wolnością i demokracją, która obecnie szwankuje jak diabli.

Zbieranie podpisów pod petycją potrwa do 20 lutego, po czym projekt ustawy zostanie złożony w Sejmie.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

18
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
11 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
RenataJantarBudsmętekAdam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam
Adam

Najpierw należy zerwać konkordat i usunąć wszystkie dodatkowe zapisy w różnych ustawach (a jest ich mnóstwo w każdym ministerstwie) mające na celu uprzywilejowanie KK (np. zakup gruntów, zarządzanie cmentarzami, prawo budowlane, etc, etc.) i odciąć KK od pieniędzy, których potrzebuje jak tlenu (a jest tego ponad 19 mld rocznie – aby pobudzić wyobraźnię; jest to 1 szpital na 300 łóżek oddawany co tydzień KK lub co sekundę oddajemy kościołowi 15 najniższych krajowych pensji lub czesne za przyzwoite studia, czyli jakieś 26.000 zł… Wtedy będzie można dyskutować i podpisywać petycje, to po pierwsze. Po drugie, nie wierzę w żadne takie i… Czytaj więcej »

Kos
Kos

Czegokolwiek by nie chciala, petycja trzeba podpisac.

Zgredzinka
Zgredzinka

Jakoś nie mogę znaleźć adresu pod którym można by to zrobić drogą elektroniczną.

Mado
Mado
Zgredzinka
Zgredzinka

Dzięki za informację.
Już podpisałam.

Jantar
Jantar

Również dziękuję za linka. Podpisałam i podałam dalej 🙂

Renata
Renata

http://inicjatywa25.pl
Proszę o to link do podpisu

Zgredzinka
Zgredzinka

Bardzo dziekuję bardzo za informację, już podpisałaml

Kos
Kos

I jeszcze dodam,ze nawet gdyby chciala tam wejsc, to lepsza ona niz Szydlo

adama
adama

Znacjonalizować dobra kościelne i przeznaczyć na pomoc społeczną.

Zbyszek
Zbyszek

„Pomoc społeczna” to taka sama patologia.

smętek
smętek

Skutki sekularyzacji tzw. dóbr martwej ręki, czyli kościelnych do dzisiaj odbijają się nam czkawką. Decyzje Komisji Majątkowej, od których nawet nie przysługiwała normalna droga odwoławcza, z nawiązką wynagrodziły „krzywdy” jakich doznał KK. Ich apetyty rosły w miarę jedzenia i domagali się zwrotów lub odszkodowań za nieruchomości przejęte w Warszawie w czasach zaborów.

Anda
Anda

Znowu jakas pisowska przybłęda nam się tu pojawiła i zminusowała wypowiedzi. Najwyraźniej temat pozbawienia kościoła wpływów i fortun pis uznaje za priorytetowy.

Jan
Jan

Koscioł bierze dotacje z samorzadow tak jak inne stowarzyszenia i tylko oni nie musza sie rozliczac nie mozna ich kontrolowac itp.

Tom&Jary
Tom&Jary

Zastanawiam się czy istnieje zależność…. bo kraje w których kościół został odcięty od państwa są bardziej rozwinięte i zwykły człowiek ma się lepiej. Takie mam przemyślenia może nie są trafione ale……

Zgredzinka
Zgredzinka

Są, jak najbardziej.
I wiem co piszę, bo od 30 lat mieszkam w Niemczech.
Wystarczy tylko opodatkować tę zdemoralizowaną bandę, a zaraz zmniejszy się liczba „wierzących”.

Adam
Adam

Ogłosić w Święto Trzech Króli,gdy miliony Polaków świętowalo – antydemokratyczny, nietolerancyjny, religijno-ksenofobiczny ….etc „program”, jest wyrazem braku zwykłej kultury ,zaprzaństwa i braku wyczucia,przez komunistyczną Inicjatywę Barbary Nowackiej…….czyli proletariat…..tylko,co to Towarzystwo Wzajemnej Adoracji ma wspólnego z walką o prawa człowieka,zainicjowanego w IXI wieku,przez Ruch Robotniczy ? Elita postkomunistycznego bajzlu.,beneficjenci Naszych podatków. Nie boję się Polskiego Kosciola…..boje sie za to komunistow,którzy do tej pory prezynosili tylko śmierć i cierpienie….boję się skrajnych komunistów typu,Barbara Nowacka…..co Ona może wnieść ? Zakazy,nakazy,…wizję bolszewickiego państwa…która jest,,jak historia pokazała,,pejoratywnym zjawiskiem…..jest złem…jest kajdanem…..Pogarda dla tych,co to popierają….

Bud
Bud

Popieram, ale…podobna inicjatywa została złożona w Sejmie przez koalicję organizacji społecznych i feministycznych. Jedną z patronek jest Katarzyna Lubnauer. Nie lepiej działać wspólnie?