„Przed Chrystusem” i „po Chrystusie” zamiast „przed naszą erą” (p.n.e.) i „naszej ery” (n.e.)”

Poseł PiS w terenie zabudowanym jechał 129 km/h – to „mocny kandydat” partii w najbliższych wyborach

Znany ze skłonności do szybkiej jazdy (pisaliśmy o nim w artykule „Poseł PiS w terenie zabudowanym jechał 129 km/h – to „mocny kandydat” partii w najbliższych wyborach”), intelektualnie zaktywizowany poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Dolata, zwrócił się do ministra kultury Piotra Glińskiego z interpelacją, w której postuluje konieczność usunięcia „jednego z ostatnich reliktów komunizmu funkcjonujących w przestrzeni publicznej”. Chodzi mu o określenia „przed naszą erą” i „naszej ery”, które wg niego powinny być zastąpione prawidłową terminologią, czyli „przed Chrystusem”, „po Chrystusie” lub „Anno Domini”.

 

Przypomniał, że właśnie minęło 30 lat od upadku komunizmu i choć przez te lata usuwano relikty tego systemu, to jednak robiono to niezbyt pospiesznie. „Przyspieszenie procesu dekomunizacji nastąpiło dopiero w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości”. Ale jak widać nie zrobiono jeszcze wszystkiego.

Poseł z żalem zauważył, że „dekomunizacja nie objęła niezwykle istotnej kwestii stosowania terminów „przed naszą erą” (p.n.e.) i „naszej ery” (n.e.)”. Wg niego „ich wprowadzenie w czasach PRL było ważnym, z punktu widzenia komunistów, elementem sowietyzacji Polski”, a „usunięcie z przestrzeni publicznej terminów „przed Chrystusem” i „po Chrystusie” lub „Anno Domini” związanych z chrześcijańskimi źródłami naszej kultury i używanych we wszystkich krajach cywilizacji Zachodu miało służyć realizowanej na wzór sowiecki, ateizacji Polski” – tłumaczył w interpelacji.

 

Z związku z tym pyta ministra kultury „czy zostaną podjęte działania zmierzające do przywrócenia prawidłowej terminologii? („przed Chrystusem”, „po Chrystusie” lub „Anno Domini”)”

Na zapytanie posła zareagowali Internauci, którzy też pytają: „Kiedy wprowadzamy zegary na „zdrowaśki”?”  Zgłaszają też swoje propozycje: „Proponuję stosowanie podwójnej terminologii osobna dla tych z PiS-u i dotychczasowa dla reszty Polaków”.; „Prościej będzie pp, czyli przed pisem”. 

/md/

Źródło: tvn24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
מְנֵאMarekJantarZbyszekHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Rewolucjoniści francuscy posunęli się jeszcze dalej wprowadzając kalendarz, który zaczynał się od dnia 22 września 1792 roku, czyli od daty ustanowienia I republiki. Były nowe nazwy miesięcy. Każdy rok dzielił się na 12 miesięcy, każdy miesiąc na 30 dni + 5 (co 4 lata sześć) tzw. dni Sankiulotów. Planowano także nowy podział dnia na 10 godzin, godzinę na 100 minut, a minutę na 100 sekund, ale tego już nie wprowadzono. Ten zwariowany kalendarz obowiązywał do 31 grudnia 1805 i został zniesiony dekretem Napoleona. Czemu nie iść na całość i nie wprowadzić terminologii np. I rok Prezesa, II rok Prezesa, III… Czytaj więcej »

HerodAntypis
HerodAntypis

Dolata lansuje nowy slogan a zarazem wieszczy koniec swej religii. Do tej pory mówiło się: po ptokach, po rybach, po herbacie, po zawodach czy pozamiatane. Teraz dojdzie: po chrystusie- z małej litery bo to będzie koniec tego sztucznego bożka stworzonego przez katoli w celu dopasowania otaczającej nas rzeczywistości do swoich chorych wizji świata.

Zbyszek
Zbyszek

Głupek. Znikaj stąd trolu, nie istniejesz.

HerodAntypis
HerodAntypis

Ale mnie zminusowali! Jak nigdy! Czuję się jakby stado katolskich baranów wtargnęło na moją łączkę, ale trawa im nie smakowała to na znak dezaprobaty zostawili po sobie swoje bobki. Ciężkie jest życie intelektualne tych których nie nauczono czytać ze zrozumieniem. Do czytania mają tylko paski w TVPiS. Tam nie trzeba się zastanawiać dlaczego litery są małe czy duże- wszystkie są drukowane!

Jantar
Jantar

To kiedy PiS przywróci łacinę do oficjalnych dokumentów? Przecież łacina oficjalnie obowiązywała aż do rozbiorów Polski, a polski jako oficjalny język wprowadzili też dopiero komuniści, bo w 20-leciu międzywojennym używano zarówno łaciny, jak i polskiego.

מְנֵא
מְנֵא

Na Pani/Pana miejscu wstydziłbym się wypisywania takich bzdur, bo to wystawia niezbyt chlubne świadectwo nie tylko Pani/Panu ale również temu portalowi i jego użytkownikom (9 plusów – no, no). Pozwolę sobie zadać tylko jedno pytanie -kto uczył Panią/Pana historii ?

Marek
Marek

Skąd oni tych kretynów biorą? Jakieś łapanki w poradniach zdrowia psychicznego przed wyborami robili? I kolejny kandydat do zaszczytnego tytułu „głupka roku”, jak by nie patrzeć znowu z partii „miłościwie nam rządzącej”