Przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata?

Polska na drodze do autorytaryzmu

Pojawiła się kolejna propozycja w sprawie wyborów prezydenckich; prawicowcy chcą przedłużyć kadencję Andrzeja Dudy do siedmiu lat – podaje Onet.pl.

 

Oryginalna propozycja partii rządzącej zakłada zmianę Konstytucji RP i przedłużenie kadencji prezydenckiej do siedmiu lat. W ten sposób Andrzej Duda odejdzie ze stanowiska dopiero w 2022 r.; nie będzie mógł wówczas ubiegać się o reelekcję.

Zmiana Konstytucji RP wymaga jednak zgody przynajmniej części opozycji w Sejmie i zdominowanego przez Koalicję Obywatelską Senatu.

 

O poważnym traktowaniu przez PiS tej propozycji świadczy m.in. wypowiedź prezesa Jarosława Kaczyńskiego w dzisiejszym wywiadzie dla Polskiego Radia.

Polityk mówił, że przełożenie wyborów, czego domaga się opozycja, byłoby „całkowicie nielegalne”. „Można o czymś mówić w ogóle jeżeli chodzi o odłożenie wyborów, ale nie ma do tego odłożenia żadnych powodów w tej chwili, jeżeli one (wybory) będą przeprowadzone w sposób bezpieczny z punktu widzenia zdrowotnego (…). Byłaby to zmiana konstytucji, przedłużająca kadencję prezydenta – nie o rok, ale o więcej” – powiedział lider Zjednoczonej Prawicy.

Nowy pomysł rządu jest zapewne reakcją na konflikt z Porozumieniem Gowina. Centroprawicowa partia – o czym już pisaliśmy – przeciwna jest organizowaniu wyborów w pierwszej połowie maja.

/nt/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

17
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
Jacek DolińskiZiomalstyropianpolonistkaszary człowiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ryszard
Ryszard

Kaczor wykoncypował, że za dwa lata sprawy ziemskiego padołu już go nie będą dotyczyć?

Piotr
Piotr

Raczej wykoncypował, że w dwa lata Duda podpisze wszystko, co trzeba podpisać, żeby rozprawić się z uczciwymi sędziami i opozycją oraz utrwalić władzę której raz zdobytej nie zamierza oddać nigdy.

Jantar
Jantar

Raczej chodzi o to, że przez te 2 lata będzie miał względny spokój. A przez ten czas wiele mogą zrobić i to w taki sposób, że nie będzie można już tego odwrócić.

daroo
daroo

I tego należy mu życzyć, najlepiej od zaraz

Jantar
Jantar

Opozycjo, nie pozwól Kaczyńskiemu na gmeranie w Konstytucji! Już on się postara, żeby przy tej okazji tak ją przekopać, żeby zapewnić mu władzę na lata!!! Prawne podstawy do przełożenia wyborów są. Konieczne jest tylko ogłoszenie stanu wyjątkowego. Kaczyński nie chce tego ogłosić nie tylko z powodu wyborów, ale także z powodu kończącej się kadencji Gersdorf, ale także konieczności wypłaty odszkodowań firmom. A cała pomoc dla firm i odszkodowania to wielka ściema rządu. Tymczasem obywatele mają plasterkami salami odbierane prawa obywatelskie i nakładane bardzo rygorystyczne kary za łamanie rządowych nakazów (które notabene zamierzają po niedzieli jeszcze bardziej zaostrzyć), a rząd ma… Czytaj więcej »

polonistka
polonistka

Wszystko słuszne, tylko już wcześniej pouczano, że piszemy A PROPOS, a nie apropo

Jantar
Jantar

Przyzwyczajenie… I w ferworze pisania komentarza ciągle zapominam…

greg
greg

To już wszystko jasne po co była ta cała ustawka z Gowinem. Mam nadzieję, że nikt z opozycji się na zmianę konstytucji nie nabierze, chociaż z kosikizami to nie wiadomo. Sawicki & Zgorzelski & Kosiniak marzą o swoim koalicjancie przy władzy. Przez dwa lata rządów prezesika żyrowanego przez rezydenta to po polsacie również tvn zostanie spacyfikowany jeśli tylko trump zostanie przy władzy i będziemy występować z UE, a wstępować do ZBiR.

Marek
Marek

Od razu przedłużmy mu dożywotnio, a co. Czy opozycja będzie na tyle debilna by na to pójść? Czy też zrobią to nielegalnie bez opozycji a ciemny lud znów się nie ruszy?
Jakkolwiek by to nie było bez złamania prawa się nie obejdzie bo nie obetną terminów, czy to za zgodą opozycji czy bez niej nie zdążą tego zrobić przed 10 maja inaczej jak z złamaniem konstytucji. Ne to oczywiście by ktokolwiek się tym przejmował, ale mimo wszystko.

Przy okazji jest to pstryczek w nos dla tych wszystkich którzy uwierzyli w jakiś „rząd techniczny opozycji z gowinem”.

ewa
ewa

jeszcze dwa lata z tym błaznem, to nie jest na moje siły, wierzę, że to sie nie wydarzy

styropian
styropian

Amen!

Kazimierz
Kazimierz

Kończy się kadencja prezydenta i obowiązki głowy państwa przejmuje marszałek sejmu . Myśmy , Polska już to przerabiała . Ktoś pamięta ?

Zbyszek
Zbyszek

A dlaczego nie na zawsze? Taki Dudland zróbmy.

Bogusław
Bogusław

A potem jak Putin wyzeruje kadencję

szary człowiek
szary człowiek

Pisuary majstrują przy kolejnym oszustwie, aby znowu coś „ugrać” dla siebie. To opętana szaleństwem zgraja oszustów i złodziei, która dosłownie po trupach dąży do absolutnej władzy dyktatorskiej tego kulawego konusa TW”Balbina”.
To już nie zbieranina mafijna, to już znacznie gorzej!

Ziomal
Ziomal

Nie dajmy oszukać się, teraz chcą 7 lat, później kolejne 5 lat. Znamy te numery pisu

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Gowin chyba uważa opozycję za kompletnych idiotów! Dodatkowe 2 lata okupowania przez długopis prezesa Pałacu Prezydenckiego pozwoliłyby Kaczyńskiemu na zduszenie oporu środowisk prawniczych, a po uzależnieniu wszystkich sądów na rozprawienie się z wolnymi mediami i instytucjami kultury, a potem z organizacjami pozarządowymi i całą opozycją. A także na eliminację z działalności biznesowej wszystkich niepokornych. A najlepiej upaństwowienie całej gospodarki i obsadzenie wszystkich stanowisk kierowniczych przez misiewiczów-pisiewiczów.