Przedsiębiorcy nie pozostawiają suchej nitki na propozycjach Morawieckiego i jego tarczy kryzysowej

Na Mazowszu PiS kupczy stanowiskami spółek skarbu państwa

„Trudno zaproponowane rozwiązania uznać za tarczę, która ma ochronić polski rynek pracy przed skutkami koronawirusa i nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym. Dopłaty do pensji to zdecydowanie za mało. To działania jedynie doraźne, a rynek pracy potrzebuje konkretnych reform. Najwidoczniej rządzącym zabrakło odwagi, aby do walki z kryzysem wytoczyć ciężkie działa. Ale machanie szabelką może okazać się dla rynku pracy niewystarczające” – kwitują z rozczarowaniem Pracodawcy RP środowe wystąpienia Dudy i Morawieckiego.

 

W specjalnym apelu do rządzących przedsiębiorcy podkreślają, że choć kwota 212 mld zł robi wrażenie, to brakuje konkretów…. Zastanawiają się np. w jaki sposób zostanie ona podzielona, oprócz zadeklarowanych 7,2 mld na zdrowie i 30 mld na specjalny fundusz inwestycji publicznych.

Zabrakło im też informacji na temat wsparcia płynności finansowej tych przedsiębiorców, którzy odnotowują istotny spadek aktywności z powodu koronawirusa.

 

Na tym nie koniec, bo przedsiębiorcy wskazują na brak zapowiedzi konkretnych rozwiązań w kwestiach podatkowych. Nawiązując natomiast do możliwości korzystania z instrumentów odroczenia płatności, rozłożenia na raty oraz ewentualnego umorzenia zobowiązań podatkowych na wniosek podatnika podkreślają, że „są to rozwiązania istniejące obecnie w Ordynacji podatkowej”.

Dotychczas decyzje w tym zakresie były wydawane uznaniowo – przypominają przedsiębiorcy i najczęściej były to decyzje odmowne. Teraz – jak postulują – w obliczu utrudnionego funkcjonowania przedsiębiorstw i biur rachunkowych biznes pragnie mieć pewność, że nie poniesie negatywnych konsekwencji niedotrzymania właściwych terminów.

Z konkretów wiemy, że będą odraczane zobowiązania kredytowe – to jednak decyzja sektora bankowego, nie władz – podkreślają.

Pracodawcy RP apelują również o odroczenie terminów poboru podatków, czy złagodzenie rygorów dot. kosztów uzyskania przychodów poprzez np. możliwość rozliczenia kar umownych.

/j/

Źródło: INNPoland

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o