Przekop Mierzei Wiślanej już nie za 880 mln, a za 2 miliardy złotych

Przekop Mierzei Wiślanej już nie za 880 mln, a za 2 miliardy złotych

„Totalna kompromitacja” – czytamy na Twitterze. „Miało być 880 mln, jest już 2 miliardy! Marzenie Jarosława ma się spełnić za wszelką cenę. Bez analizy ekonomicznej, zapominając o wielu elementach inwestycji.”

 

W zasadzie od samego początku niekompetencja i brak profesjonalizmu biją od tego przedsięwzięcia. Pomysły Kaczyńskiego realizowane przy akompaniamencie sprzeciwu ekologów i lekceważeniu podstawowych norm prawnych, nie od dziś budzą poważne zastrzeżenia finansowe.

Teraz wyszło czarno na białym, że w ciągu kilku miesięcy drastycznie wzrosły koszty tego przedsięwzięcia.

Posłanka Agnieszka Pomaska wystosowała do ministra gospodarki interpelację zwracając uwagę, że o ile w marcu 2019 roku rzecznik ministerstwa Michał Kania zapewniał, że przekop będzie kosztował 880 milionów złotych to już miesiąc później tenże sam Kania mówił, iż „kwota może się odrobinę zwiększyć” I tak właśnie się stało, bo minister gospodarki morskiej podbił cenę do 1,9 mld zł.

 

Wszystko dlatego, że w pierwotnej koncepcji wielu elementów tej inwestycji nie wzięto pod uwagę. „Nie było dokładnych analiz i nagle się okazuje, że koszt będzie dwukrotnie większy. Gdzie jest analiza opłacalności tej inwestycji przy koszcie dwóch miliardów? Nie ma. To jest kompletna katastrofa. Rząd za wszelką cenę chce się pochwalić jakąś inwestycją, ale kosztem wszystkich podatników” – komentuje posłanka Agnieszka Pomaska.

W tej sytuacji uzasadnione są dalsze wątpliwości i pytanie czy 2 miliardy w ogóle zamkną inwestycję, zwłaszcza, że jak czytamy w Wyborczej wcale nie wiadomo, jakie ceny zaproponują wykonawcy dalszych zadań. Już w pierwszym etapie najtańsza oferta była przecież o ćwierć miliarda droższa od kwoty zaplanowanej przez Urząd Morski w Gdyni – zwraca uwagę dziennik.

W odpowiedzi na interpelację posłanki Platformy Obywatelskiej, Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, oświadczyła, że program został rozszerzony o elementy, które „nie były przewidziane w koncepcji sporządzonej dla programu przyjętego w 2016 r.”

/p/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
MarrkPiotrObserwatorHerodAntypisZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Aha, 1.9 mld na KURwizję, 1,9 mld na przekop… I co, budżet nadal się bilansuje? Do maja rozp………..lą nam cały kraj.

Zwinka
Zwinka

Ano trzeba żreć szybciej, bo się ściemnia, a jeszcze wielu czeka w kolejce po „jarkowe”, czyli nasze.

smętek
smętek

Wódz rozkazał a rozkaz nie gazeta i wykonać należy. Ten stary człowiek, podobno kochający koty, bardziej by się zasłużył kierując pieniądze na organizację schronisk na odpowiednim poziomie dla bezdomnych zwierząt.

HerodAntypis
HerodAntypis

Można powtórzyć manewr przekierowanie kasy z kurwizji na onkologię, drugiego faka nie odważą się pokazać. Nawet ciemny lud rozumie, że kasa na raka jest niezbędna a przekop jest potrzebny jak psu piąta noga. Taka akcja przed wyborami to kolejna decha do trumny PiSu.

Andrzej
Andrzej

Oczywiście wyborcza i jej doradcy wiedzą najlepiej. W czyim interesie to robią- oczywiście niemieckim. Brawo PiS wreszcie nie będziemy zależni od ruskich i Niemców. Boli ma boleć panie Michnik.

Obserwator
Obserwator

Zanim cokolwiek nagryzmolisz- pomyśl, to nie boli!

HerodAntypis
HerodAntypis

Ruscy będą mieli do nas lepszy dostęp durniu! Trasa dla czołgów w puszczy wyrabiana, a teraz kanał na skróty do Elbląga i okolic. . Z lądu i z morza, z Białorusi i z Kaliningradu. kaczka tworzy Westerplatte 2. Ale skąd ciemniak z ludu może o tym wiedzieć!

Joanna
Joanna

Ponieważ PiS nie potrafi niczego przewidzieć zni sensownie zaplanować przekop Mierzei powinien być finansowany z funduszy partyjnych PiS.

Zbyszek
Zbyszek

Moim zdaniem, ci którzy popierają PIS ,a co za tym idzie, ów wykop,powinni uzbrojeni w lopaty stawić się tam i w czynie społecznym tę dziurę wykopać. A 2 miliardy na premię dla pociotków..

Piotr
Piotr

A co z tunelem wzdłuż Wisły
w Warszawie

Marrk
Marrk

Nawet jak będzie 200 miliardów to sie opłaci. W razie czego skonfiskujemy wermachtowca