Przez pogadanki abp Jędraszewskiego MOCAK i Bunkier Sztuki nie chcą patronatu Radia Kraków.

Przez pogadanki abp Jędraszewskiego MOCAK i Bunkier Sztuki nie chcą patronatu Radia Kraków.

Jak informuje „Wyborcza” Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK i Bunkra Sztuki, wypowiedziała wieloletnią umowę patronacką zawartą z Radiem Kraków. Powód: stała obecność na antenie publicznej rozgłośni abp. Marka Jędraszewskiego.

 

To pierwszy publiczny akt sprzeciwu instytucji kultury wobec postawy i poczynań metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, który podczas wygłaszanych homilii i udzielanych wywiadów w ostrych słowach atakuje osoby LGBT, feministki i aktywistów zaangażowanych w ruchy ekologiczne.

Dziennik zwraca uwagę, że za nazwanie osób nieheteronormatywnych „tęczową zarazą” Jędraszewski trafił do „Brunatnej księgi” – publikacji, która od ponad blisko 20 lat pokazuje w Polsce przypadki przemocy oraz dyskryminacji na tle rasistowskim i antysemickim.

 

Począwszy od 22 października pogadanka metropolity krakowskiego emitowana jest w każdą niedzielę i to mimo sprzeciwu kilkorga członków Rady Programowej Radia Kraków. Na antenie duchowny przez kilkanaście minut komentuje bieżące wydarzenia polityczne, zapowiada swoje homilie oraz analizuje niedzielną ewangelię czytaną w tym dniu w parafiach.

Obecność arcybiskupa przelała czarę goryczy. MOCAK i Bunkier chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko tego rodzaju obecności osób duchownych w państwowej rozgłośni” – mówi się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Karkowie.

Wszystko to z niezadowoleniem potwierdza Mariusz Bartkowicz – prezes radia i jednocześnie prowadzący audycję z metropolitą. Zarzuca Annie Marii Potockiej, że „usiłuje nałożyć kaganiec na publiczne media i dyktować, kto może występować na antenie Radia Kraków, a kto nie.” To ten sam prezes, który – jak podaje „Wyborcza” – od prawie dwóch miesięcy nie odpisał na propozycję członków stowarzyszenia Queerowy Maj, którzy reagując na jedną z audycji z udziałem Jędraszewskiego zaapelowali, by ten oddał również głos samej społeczności LGBT. Hierarcha na antenie określił wtedy osoby nieheteronormatywne „ideologią zła”.

/p/

Źródło: Wyborcza

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
pinkiJanekKatarzyna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Katarzyna
Katarzyna

Ksiadz Acbp niestety nie płynie pod prąd, lecz z prądem łatwych, bezmyslnych i agresywnych ocen i uogolnien

Janek
Janek

Słusznie: czarną zarazę należy zwalczać wszystkimi środkami dostępnymi nowoczesnej medycynie

pinki
pinki

Bo wolność słowa jest tylko dla swoich. Jak odbierzesz głos Jędraszewskiemu, to według prawaków mamy doczyniena ze złamaniem zasad, Jak akolici Jędaszewskiego odmawiają prawa innym do swobodnej wypowiedzi, to według nich jest to uzasadniona walka z lewactwem. Tak działa prawacki pluralizm.