„Przez pół roku byłam trollem”. „Fałszywe konta na Twitterze i Facebooku czyszczą wizerunek prezesa TVP, prowadzą kampanie wyborcze politykom”

"Przez pół roku byłam trollem". „Fałszywe konta na Twitterze i Facebooku czyszczą wizerunek prezesa TVP, prowadzą kampanie wyborcze politykom"

„Wszyscy o nich słyszeli. Nikt nie wie, jak naprawdę działają na Facebooku i Twitterze. Ja wiem. Przez pół roku byłam trollem”tymi słowami zapowiada kolejne „trzęsienie ziemi” w internecie jedna z autorek artykułu „Największa znana polska farma trolli bierze państwowe dotacje. Pracowała m.in. dla TVP [ŚLEDZTWO NEWSWEEKA]” – opublikowanego na stronie internetowej newsweek.pl

 

 

Jak u Hitchcocka – „najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie”. „Fałszywe konta na Twitterze i Facebooku czyszczą wizerunek prezesa TVP, prowadzą kampanie wyborcze politykom, lobbują na rzecz firm zbrojeniowych. Docierają do milionów odbiorców. Współfinansuje ten biznes państwowy fundusz. Tropy z farmy trolli prowadzą do podejrzanego o korupcję Bartłomieja Misiewicza” – rozpoczynają spektakularnie artykuł Katarzyna Pruszkiewicz, Julia Dauksza, Konrad Szczygieł oraz Wojciech Cieśla.

Jako się rzekło, jak amerykańskich filmach, dziennikarka pod przykryciem wchodzi w struktury firmy by od środka sprawdzić rządzące nią mechanizmy. Wysłała CV i dostała się na trzymiesięczny okres próbny. Na początku współpracy otrzymała zadanie prowadzenia funkcjonującego już konta twitterowego z zaleceniem wspierania „dobrym słowem” kanałów tematycznych telewizji tzw. publicznej takich jak TVP Kultura i TVP Historia oraz Teatru Telewizji. Od szefowej imieniem Alicja dostała instrukcję – „Dobrze, abyś wypowiadała się pozytywnie o dotacji rządowej dla TVP i abonamencie”.

 

 

Wszystko to działo się – jak napisał newsweek.pl –w firmie Cat@Net, która zatrudnia jako trolli osoby niepełnosprawne – dzięki temu otrzymuje dotacje z państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kwestia pozytywnego stosunku do dotacji jest więc w tym przypadku oczywista i zrozumiała.

Po zabójstwie Adamowicza „płatni bojownicy” ruszają z odsieczą i bronią oskarżanej o szczucie na zamordowanego prezydenta Gdańska – TVP. Przy okazji dostaje się także Owsiakowi: „Pretensje można mieć tylko i wyłącznie do Owsiaka. Nie zabezpieczył prezydenta miasta i prowadził dalej imprezę”. „Na szacunek trzeba sobie zasłużyć za życia”; „TVP jest Bogu ducha winna. To hejt ze strony oPOzycji”; „Czerska odpala swoich manipulatorów, a reszta owieczek z KOD i tym podobnych tworów będzie im przyklaskiwać, bo własnego rozumu brak”; „Jak zamordują Trynkiewicza, też będziesz wołał o szacunek dla niego?” –  piszą w komentarzach.

Firma nie działa jednak na bezpośrednie zlecenie Telewizji. Jak podają dziennikarze śledczy Newsweeka – korzysta z usług pośrednika – agencji Art-Media. To copywriterzy tej firmy mają stać za kolejnymi zleceniami. „Prośba od agencji, aby podawać dalej (…) i komentować pod nim w kontekście: że to teorie spiskowe upadającej redakcji; szukają sensacji na podstawie raportu, którego nikt nie widział; że łatwo jest zmanipulować odbiorcę, gdy mówi się o czymś, czego ludzie nie widzieli i nie potrafią się odnieść; że może zrobić podobny raport na 30-lecie tego szmatławca? Tylko błagam, nie przeklejajcie moich pomysłów, a bazujcie na nich, wymyślając coś swojego. Głównie tyczy się to prawej strony” – to treść kolejnego zadania przekazanego w maju 2019 „żołnierzom”, po bardzo krytycznym raporcie Rady Języka Polskiego, która nie zostawia suchej nitki na języku propagandy pasków „Wiadomości”.

Screeny z wewnętrznego komunikatora farmy trolli

Agencja bardzo skwapliwie strzeże swoich fejkowych kont i stara się o zachowanie anonimowości. Pracownicy zostają zrugani, gdy do raportu przedostają się wrażliwe informacje. „Prosiłem o zamazywanie nazw kont i zdjęć awatarów. Dlaczego tego nie robicie? Teraz muszę przerabiać wszystko po kolei” – pieklił się manager odpowiedzialny za ten wycinek działalności.

„Newsweek” twierdzi, że pośrednik, czyli Art-Media ma opinię związanej ze środowiskiem „Gazety Polskiej” i Antoniego Macierewicza, a także Bartłomieja Misiewicza. Szef Cat@Net w śledztwie przeciwko Misiewiczowi ma status świadka. Jak podaje portal, jego firma, czyli Cat@Net dysponuje co najmniej 179 kontami. 70 na Facebooku, 94 na Twitterze, 11 na Instagramie i trzema na YouTubie. Wszystkie obsługuje 14 osób. W sprawie TVP farma od września 2017 r. do maja 2019 r. miała stworzyć ponad 10 tys. postów.

„Art-Media przysyła nam pismo: grozi procesem za pytania o firmę. Gdy publikujemy ten tekst, konta farmy wciąż są aktywne. Tak jak dotąd trolle biorą udział w dyskusjach, udając prawdziwych użytkowników sieci. W poniedziałek na Newsweek.pl opublikujemy pełną listę troll-kont oraz opiszemy, jak farma pracowała dla TVP.” – kończy swój artykuł tygodnik. Wszystko wskazuje więc na to, że nasz ulubiony ciąg dalszy już wkrótce nastąpi.

 

Tutaj znajdziesz oświadczenie spółki Cat@Net przesłane na skrzynkę naszej redakcji po publikacji powyższego tekstu

 –  OŚWIADCZENIE  CAT@NET – 

 

A także oświadczenie Agencji Agencja AM Art-Media

–  OŚWIADCZENIE Agencja AM Art-Media  –

/as/

źródło: newsweek.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
BGmbleBartKarolinavintdffs Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Trolle zaczną masowo wymierać, kiedy pi(E)s zdechnie. Wszy też giną, kiedy karmiciela szlag trafi.

dffs
dffs

kurwizja+trolle

vint
vint

Odrażające! Jak można się tak skundlić? Jakim człowiekiem musi być ktoś, kto za pieniądze zgadza się kłamać, wspierać kłamstwo i propagandę jak i świadomie przykładać rękę do niszczenia kraju i struktur demokratycznych??? Gdyby istniała sprawiedliwość to już dawno zabrakłoby miejsc w więzieniach dla takich osób. Bo to, według mnie, jest zdradą stanu i świadomym oraz wyrachowanym działaniem na szkodę państwa. W kolejnych wyborach, o ile będą miały miejsce, poprę tę partię, która w swoim programie będzie miała postulat pociągnięcia do odpowiedzialności karnej wszystkich, którzy działali w mafijnych strukturach państwa pisowskiego. Tak, również takich „pionków” z farmy trolli! Tak, również funkcjonariuszy… Czytaj więcej »

Karolina
Karolina

Czemu dopiwro w poniedzialek?

Bart
Bart

Odrażające. Ale zaskoczony nie jestem ani trochę. Po PIS można i należy spodziewać się wyłącznie najgorszego.

BGmble
BGmble

W 2015 to byly m.in. nasze polskie platne trolle z warszawskiej Elchupacabra. Kontrakty i umowy mozna znalezc w PKW, a GW je tez prezentowala. Do tego farmy trolli i botów w firmach Cat@Net, Art-Media, HGA Media i Newsweb.pl Marcina Paliona, fabryka nienawisci #KastaWatch w Ministerstwie Prawdy… err sprawiedliwosci… Nie zapominajmy Piotra Wielguckiego aka Matka Kurka, ktory rozprowadza fejnewsy na platformie blogerskiej “kontrowersje”, a ktory do 2011 zajadle zwalczal PiS i watykanski kosciol. Nagle po wizycie kilku politykow z PiS w 2011, Piotrek „nawrocil” sie, wykasowal swoje poprzednie wpisy i zmienil orientacje polityczna! Jest też inny nadworny troll #dojnazmiana Dariusz Matecki,… Czytaj więcej »