„Przy stanie klęski żywiołowej, państwo ma pieniądze na góra trzy miesiące” – twierdzi wicepremier Jarosław Gowin

Zwolnienia lekarskie policjantów powinien sprawdzić ZUS – uważa Gowin

Minister nauki wziął udział w wideokonferencji z prezydentami polskich miast. Podczas rozmowy odniósł się do tego, dlaczego rząd PiS nie chce wprowadzić stanu klęski żywiołowej. „Być może polski budżet stać jest na to przez jeden, dwa, może trzy miesiące. Ale na pewno nie dłużej” – powiedział lider Porozumienia.

 

Gowin odniósł się w ten sposób do żądań części polityków opozycji i prezydentów miast, którzy domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej – umożliwi on przeniesienie zaplanowanych na maj br. wyborów prezydenckich.

[Stan klęski żywiołowej] rozwiązuje problem odłożenia terminu wyborów majowych. A nie rozwiązuje nam problemu przełożenia terminu wyborów na okres, kiedy te wybory będą bezpieczne dla uczestników. Bezpieczne dla Polaków” – dodał minister, wskazując na to, że problem z koronawirusem może utrzymać się znacznie dłużej.

 

Dlatego trzeba myśleć o rozwiązaniach bardziej złożonych niż samo wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Chociaż niewątpliwie takie wprowadzenie jest punktem wyjścia” – zakończył swój wywód członek rządu Mateusza Morawieckiego.

Gowin jest zwolennikiem przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy do siedmiu lat; urzędujący prezydent pozostałby u steru władzy do 2022 r. i nie miałby potem możliwości reelekcji.

Minister upiera się, aby wprowadzić ten pomysł, bo jak sam twierdzi, „w dniu wyborów [majowych] epidemia będzie w rozkwicie” i „będzie trwała jesienią albo wtedy powróci”.

W internetowym spotkaniu z ministrem nauki uczestniczyli prezydenci skupieni w Związku Miast Polskich (m.in. Jacek Sutryk, Ryszard Brejza i Jacek Karnowski), minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

/nt/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
6 kwietnia 2020 08:05

PiS dał, PiS wziął. Zabrać 500+ i 13-te emerytury. I już są pieniążki na klęskę żywiołową. Odchudzić biurokrację, wywalić darmozjadów ze spółek państwowych. Cóż, być może dałoby się uratować sytuację, ale PiS pójdzie w PiS-du. A oni tak się przyspawali do stołków, że chyba dopiero majdan ich zmiecie.

Goja
Goja
6 kwietnia 2020 12:03

No i jeszcze kilka rzeczy, lotnisko centralne w polu, przekop Mierzei, elektrociepłownia węglowa, i zwolnić połowę wiceministrów za
doprowadzenie kraju na skraj bankructwa i byle jaką pracę może wreszcie nie będzie nagród, a to też oszczędność, pieniądze na wybory, też można doliczyć… na pewno znajdą się jeszcze oszczędności, tylko trzeba poszukać

Wolnościowiec
Wolnościowiec
6 kwietnia 2020 13:36

Teraz żeby uratować gospodarkę musieliby zabrać cały socjal który dali, ale znając pis to Kaczyński prędzej znajdzie żonę niż oni zabiorą ten socjal.
Gospodarka będzie rozwalona, w 2008 kryzys przeszliśmy całkiem nieźle, ale teraz będzie o wiele gorzej.
Ale plus będzie taki że może w końcu Polacy się nauczą że nie wolno głosować na socjalistów i populistów.

smętek
smętek
6 kwietnia 2020 16:48
Reply to  Wolnościowiec

Kryzys 2008 miał jednak inny charakter. Olbrzymie pieniądze wpompowane w sektor finansowy dość szybko rozruszały gospodarkę. Teraz mamy sytuację, w której nawet najmądrzejsi ludzie mówią „Nie wiemy jak to się rozwinie”. Apel o niegłosowanie na socjalistów i populistów słuszny. Dodałbym nacjonalistów.

Wolnościowiec
Wolnościowiec
6 kwietnia 2020 22:39
Reply to  smętek

Do Smętek

Masz rację, zapomniałem o nacjonalistach, ja jeszcze nigdy nie spotkałem nacjonalisty który popierałby liberalizm, większość z nich ma odjechane pomysły typu: nakładanie ceł na zagraniczne produkty, wyrzucanie zagranicznych firm, parytret polskich produktów w każdym sklepie itp.

Maciek123454321
Maciek123454321
6 kwietnia 2020 17:03
Reply to  Wolnościowiec

Jacy socjaliści, jacy populiści????? Toż PiS to jest polityczne gówno, nic więcej.

wojtek
wojtek
6 kwietnia 2020 08:38

Gowin prawda, czyli kolejna gówno prawda. Politycy partii Jarosława Gowina twierdzą, że nie można wprowadzić stanu klęski żywiołowej, bo państwo zbankrutuje – rzekomo będzie musiało wypłacić firmom gigantyczne odszkodowania. Prof. Ewa Łętowska: To blef, szwindel, interesowna manipulacja, by obrzydzić stan klęski żywiołowej. Nie ma szans na tak duże odszkodowania

Jacek
Jacek
6 kwietnia 2020 09:01

Adekwatna karą za demolkę naszego kraju to obóz pracy dożywotnio lub pluton egzekucyjny

smętek
smętek
6 kwietnia 2020 16:50
Reply to  Jacek

Obozy pracy, niech się reedukują.

ewa
ewa
6 kwietnia 2020 09:45

Gowin to jedna wielka kpina, minister, który co dwa dni zmienia zdanie, nie wiem pod wpływem czego albo kogo, cały ten rząd to jedno wielkie nieporozumienie. Jedyne co potrafia to rozdawać nasze pieniądze, ja też to potrafię

Jantar
Jantar
6 kwietnia 2020 11:04

Kasy w budżecie nie ma. Stanu wyjątkowego ani stanu klęski żywiołowej wprowadzać nie chcą, bo nie ma pieniędzy na rzekome odszkodowania (tu polecam artykuł na oko.press na ten temat), a wszystko po to, żeby wybory się odbyły.

Dodatkowo w Sejmie już jest projekt ustawy, na mocy której prezydent Duda otrzyma prawo noszenia Klejnotu Rzeczypospolitej. Co to takiego? To Łańcuch Orderu Orła Białego, który nosił król Stanisław August Poniatowski. Jeden jedyny raz tenże łańcuch miał na sobie prezydent Ignacy Mościcki. Gliński już zaopiniował, że noszenie przez prezydenta tegoż Klejnotu jest uzasadnione (!!!) historycznie i symbolicznie. I teraz powstaje kwestia, czy Duda ma nosić oryginalny Klejnot, czy trzeba będzie wykonać duplikat. Noszenie oryginału nie jest wskazane z uwagi na to, że jest to zabytek. A wykonanie kopii pochłonie kilkanaście milionów złotych, bo potrzeba na niego złota za kilkaset tysięcy i dużej ilości brylantów przynajmniej 10-karatowych. Do tego konieczne będzie zrekonstruowanie brylantowego krzyża orderowego, który zaginął.

Tak więc PiS już sobie szykuje symboliczną ciągłość swojej władzy z władzą królewską przed rozbiorami. Pytanie brzmi, co chcą tym osiągnąć, bo nie robią tego ot tak, bez powodu. Mają w tym ukryty cel… I nie sądzę, żeby było nim tylko pochowanie Kaczyńskiego lub Dudy na Wawelu w kolejnej krypcie obok królów Polski.

smętek
smętek
6 kwietnia 2020 17:07
Reply to  Jantar

Ło matko i córko. Do czego to już doszło! Dobrzy ludzie, ratujcie bo toniemy!!

Marek
Marek
6 kwietnia 2020 11:19

Nawet jeśli to prawda to co z tego? Co jest ważniejsze dla gowina i zjednoczonej prawicy? Idee takie jak: prawo i sprawiedliwość czy pieniądze i sondaże?

smętek
smętek
6 kwietnia 2020 16:42

O czym ten gówin opowiada? Przeczytał ze zrozumieniem tekst ustawy, na mocy której byłby wprowadzony stan klęski żywiołowej? Z czego wywiódł wniosek, że nagle trzeba by wypłacać ludziom nadzwyczaj wysokie odszkodowania? Ponieważ jest wicepremierem to może z rozpędu zdradził stan finansów kraju. Wydrenowali wszystkie fundusze na kupowanie głosów wyborczych i teraz czują, że stoją nad przepaścią.

Jarecki
Jarecki
7 kwietnia 2020 08:16

Złoto z Anglii niedawno zabrane przez NBP będzie przetopione na kule do kalachow i polecą ku obywatelom tym samym robiąc ich bogatszym