„Przy stanie klęski żywiołowej, państwo ma pieniądze na góra trzy miesiące” – twierdzi wicepremier Jarosław Gowin

Zwolnienia lekarskie policjantów powinien sprawdzić ZUS – uważa Gowin

Minister nauki wziął udział w wideokonferencji z prezydentami polskich miast. Podczas rozmowy odniósł się do tego, dlaczego rząd PiS nie chce wprowadzić stanu klęski żywiołowej. „Być może polski budżet stać jest na to przez jeden, dwa, może trzy miesiące. Ale na pewno nie dłużej” – powiedział lider Porozumienia.

 

Gowin odniósł się w ten sposób do żądań części polityków opozycji i prezydentów miast, którzy domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej – umożliwi on przeniesienie zaplanowanych na maj br. wyborów prezydenckich.

[Stan klęski żywiołowej] rozwiązuje problem odłożenia terminu wyborów majowych. A nie rozwiązuje nam problemu przełożenia terminu wyborów na okres, kiedy te wybory będą bezpieczne dla uczestników. Bezpieczne dla Polaków” – dodał minister, wskazując na to, że problem z koronawirusem może utrzymać się znacznie dłużej.

 

Dlatego trzeba myśleć o rozwiązaniach bardziej złożonych niż samo wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Chociaż niewątpliwie takie wprowadzenie jest punktem wyjścia” – zakończył swój wywód członek rządu Mateusza Morawieckiego.

Gowin jest zwolennikiem przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy do siedmiu lat; urzędujący prezydent pozostałby u steru władzy do 2022 r. i nie miałby potem możliwości reelekcji.

Minister upiera się, aby wprowadzić ten pomysł, bo jak sam twierdzi, „w dniu wyborów [majowych] epidemia będzie w rozkwicie” i „będzie trwała jesienią albo wtedy powróci”.

W internetowym spotkaniu z ministrem nauki uczestniczyli prezydenci skupieni w Związku Miast Polskich (m.in. Jacek Sutryk, Ryszard Brejza i Jacek Karnowski), minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

/nt/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

15
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
JareckismętekWolnościowiecGojaMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

PiS dał, PiS wziął. Zabrać 500+ i 13-te emerytury. I już są pieniążki na klęskę żywiołową. Odchudzić biurokrację, wywalić darmozjadów ze spółek państwowych. Cóż, być może dałoby się uratować sytuację, ale PiS pójdzie w PiS-du. A oni tak się przyspawali do stołków, że chyba dopiero majdan ich zmiecie.

Goja
Goja

No i jeszcze kilka rzeczy, lotnisko centralne w polu, przekop Mierzei, elektrociepłownia węglowa, i zwolnić połowę wiceministrów za
doprowadzenie kraju na skraj bankructwa i byle jaką pracę może wreszcie nie będzie nagród, a to też oszczędność, pieniądze na wybory, też można doliczyć… na pewno znajdą się jeszcze oszczędności, tylko trzeba poszukać

Wolnościowiec
Wolnościowiec

Teraz żeby uratować gospodarkę musieliby zabrać cały socjal który dali, ale znając pis to Kaczyński prędzej znajdzie żonę niż oni zabiorą ten socjal.
Gospodarka będzie rozwalona, w 2008 kryzys przeszliśmy całkiem nieźle, ale teraz będzie o wiele gorzej.
Ale plus będzie taki że może w końcu Polacy się nauczą że nie wolno głosować na socjalistów i populistów.

smętek
smętek

Kryzys 2008 miał jednak inny charakter. Olbrzymie pieniądze wpompowane w sektor finansowy dość szybko rozruszały gospodarkę. Teraz mamy sytuację, w której nawet najmądrzejsi ludzie mówią „Nie wiemy jak to się rozwinie”. Apel o niegłosowanie na socjalistów i populistów słuszny. Dodałbym nacjonalistów.

Wolnościowiec
Wolnościowiec

Do Smętek

Masz rację, zapomniałem o nacjonalistach, ja jeszcze nigdy nie spotkałem nacjonalisty który popierałby liberalizm, większość z nich ma odjechane pomysły typu: nakładanie ceł na zagraniczne produkty, wyrzucanie zagranicznych firm, parytret polskich produktów w każdym sklepie itp.

Maciek123454321
Maciek123454321

Jacy socjaliści, jacy populiści????? Toż PiS to jest polityczne gówno, nic więcej.

wojtek
wojtek

Gowin prawda, czyli kolejna gówno prawda. Politycy partii Jarosława Gowina twierdzą, że nie można wprowadzić stanu klęski żywiołowej, bo państwo zbankrutuje – rzekomo będzie musiało wypłacić firmom gigantyczne odszkodowania. Prof. Ewa Łętowska: To blef, szwindel, interesowna manipulacja, by obrzydzić stan klęski żywiołowej. Nie ma szans na tak duże odszkodowania

Jacek
Jacek

Adekwatna karą za demolkę naszego kraju to obóz pracy dożywotnio lub pluton egzekucyjny

smętek
smętek

Obozy pracy, niech się reedukują.

ewa
ewa

Gowin to jedna wielka kpina, minister, który co dwa dni zmienia zdanie, nie wiem pod wpływem czego albo kogo, cały ten rząd to jedno wielkie nieporozumienie. Jedyne co potrafia to rozdawać nasze pieniądze, ja też to potrafię

Jantar
Jantar

Kasy w budżecie nie ma. Stanu wyjątkowego ani stanu klęski żywiołowej wprowadzać nie chcą, bo nie ma pieniędzy na rzekome odszkodowania (tu polecam artykuł na oko.press na ten temat), a wszystko po to, żeby wybory się odbyły. Dodatkowo w Sejmie już jest projekt ustawy, na mocy której prezydent Duda otrzyma prawo noszenia Klejnotu Rzeczypospolitej. Co to takiego? To Łańcuch Orderu Orła Białego, który nosił król Stanisław August Poniatowski. Jeden jedyny raz tenże łańcuch miał na sobie prezydent Ignacy Mościcki. Gliński już zaopiniował, że noszenie przez prezydenta tegoż Klejnotu jest uzasadnione (!!!) historycznie i symbolicznie. I teraz powstaje kwestia, czy Duda… Czytaj więcej »

smętek
smętek

Ło matko i córko. Do czego to już doszło! Dobrzy ludzie, ratujcie bo toniemy!!

Marek
Marek

Nawet jeśli to prawda to co z tego? Co jest ważniejsze dla gowina i zjednoczonej prawicy? Idee takie jak: prawo i sprawiedliwość czy pieniądze i sondaże?

smętek
smętek

O czym ten gówin opowiada? Przeczytał ze zrozumieniem tekst ustawy, na mocy której byłby wprowadzony stan klęski żywiołowej? Z czego wywiódł wniosek, że nagle trzeba by wypłacać ludziom nadzwyczaj wysokie odszkodowania? Ponieważ jest wicepremierem to może z rozpędu zdradził stan finansów kraju. Wydrenowali wszystkie fundusze na kupowanie głosów wyborczych i teraz czują, że stoją nad przepaścią.

Jarecki
Jarecki

Złoto z Anglii niedawno zabrane przez NBP będzie przetopione na kule do kalachow i polecą ku obywatelom tym samym robiąc ich bogatszym