Przyłębska: „Nie godzę się na to, aby Sejm i Senat były miejscem, w którym następuje nieuzasadniony atak na prezesa i sędziów TK”

PiS traci Trybunał Konstytucyjny?

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska pojawiła się w „Gościu Wiadomości” TVP. Stwierdziła, że Sejm i Senat nie mają prawa oceniać TK.

 

Julia Przyłębska odwiedziła TVP w piątkowy wieczór. Wypowiedziała się m.in. na temat niedawnego posiedzenia Komisji Ustawodawczej Senatu, która miała rozpatrzyć informację o „istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 r.”. Prezes zapewniła, że nie pojawiła się na niej ze względu na „nieuzasadnione ataki” parlamentarzystów.

Absolutnie nie godzę się na to, aby Sejm i Senat były miejscem, w którym następuje nieuzasadniony atak na prezesa i sędziów TK” – grzmiała. Podkreśliła przy tym, że obie izby parlamentu nie mają prawa oceniać działalności Trybunału Konstytucyjnego, który jest organem „niezależnym od jakichkolwiek władz”.

 

Dalsza część rozmowy polegała raczej na monologu Przyłębskiej, która uskarżała się na rzekomo trwającą nagonkę na Trybunał Konstytucyjny i jego sędziów. „Jestem otwarta na merytoryczną dyskusję. Apeluję o merytoryczną dyskusję, natomiast nie pozwolę, żeby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, niezmierne ważna instytucja była deprecjonowana i podważana bezprawnie” – kontynuowała.

Prezes TK podziękowała także TVP za to, że… „może spokojnie mówić o rzeczach merytorycznych, że nie rozmawiamy o atakach ad personam, że może wyjaśnić obywatelom, jak działa Trybunał”. Nie zapomniała również po raz kolejny podkreślić rzekomej niezależności prowadzonego przez siebie organu: „Na pewno Trybunał nie jest upolityczniony, na pewno są to sędziowie, mogę to zagwarantować (…), w których jest niezawisłość. Oni obejmując urząd stali się niezawisłymi sędziami”.

Zapewnienia o „niezależnej” i „apolitycznej” roli TK trafnie skomentował Marcin Matczak. –  Wszystkie zarzuty PiS wobec sędziów potwierdzają się w dwójnasób u tych, których PiS sam wybrał. J. Przyłębska lekceważenie Senatu – władzy ustawodawczej – uzasadnia swoją niezależnością. Tajne spotkania z politykami PiS jak najbardziej, oficjalne wyjaśnienia – absolutnie nie.” – napisał profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

/nt/

Źródło: Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
IrenaprinceofwalesLehooZbyszekRyszard Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Było nie dać się „namaszczać” ( a raczej natłuszczać, uwzględniając prawdziwe kompetencje ) nocą, żałosny produkcie prezesopodobny. Pod osłoną nocy działają tylko przestępcy.

Marek
Marek

Sejm i senat nie mają prawa oceniać TK? A kto ma? Może tylko sam TK ma prawo siebie oceniać? Czy to nie pisowska definicja kasty?
A już hipokryzja, manipulacja i komizm mówienia o „merytorycznej dyskusji” po prostu powala. Jak jest taka merytoryczna niech opowie jak została wybrana na „prezesa TK” i dlaczego to było właściwe, używając argumentów, zapisów i dowodów a nie bo ona tak mówi. Na razie widzę tylko i wyłącznie to drugie „TK” jest niezależny bo przyłebska to gwarantuje. Ha, ha, ha. To są te merytoryczne głosy w dyskusji. Dowodów, argumentów na ową niezależność brak. Jest tylko gwarancja przyłebskiej.

Ziom
Ziom

Nie poszła do Senatu, tym samym przyznaje się, że nie jest Prezesem TK, tylko pełniącym obowiązki.

HerodAntypis
HerodAntypis

Przypominam przyjebskiej, że nie jest prezesem Domu Lalek, choć kukiełki są w nim lokatorami i jako prezes nie ma prerogatyw strzelania focha!

Marek
Marek

Pani Prezes ma rację ,aby nie oceniać TK i sędziów. Bo nie ma co oceniać !!!

Ryszard
Ryszard

Słowa Przyłębskiej stwarzają alternatywę poznawczą: albo jest tak cyniczna, jak nikt nigdy przed nią, albo tak głupia, jak nikt nigdy przed nią.

Lehoo
Lehoo

Stosowna tu nie alternatywa, lecz koniunkcja. Jest głupia i cyniczna

Ryszard
Ryszard

Racja

Zbyszek
Zbyszek

Strach pomyśleć co by się działo, gdyby owa Przyłębska się na takie rzeczy godziła, przecież kompletnie się na tym nie zna. Ale za to jaki rosół robi…

princeofwales
princeofwales

Przecież mgr przyłębska nie poszła tam z obawy, że nie będzie w stanie wydukać sensownej odpowiedzi na merytoryczne pytania. Bez suflera, to ona może tylko rosołek kulawemu ugotować….

Irena
Irena

Myślę że jest to początek końca rządów PIS oby jak najszybciej to się stało bo za trochę nie będziemy mieli państwa tylko ruiny i zgliszcza .Istnieje coś takiego jak Konstytucja i nie wolna jej łamać.PAD i spółka niszczą bez zgody narodu porządek i ład społeczny zapominając o idiotach co na nich głosowali.Serdecznie wyborcom tego rządu życzę aby ich dotknęły wszystkie nieszczęścia które dotykają ludzi przez nieodpowiednie zachowanie rządu.No i życzenie rodem z Kościoła Katolickiego Abyście się smarzyli w ogniu piekielnym