Przyłębska zadbała aby w odpowiednim czasie orzekali odpowiedni sędziowie

I cud się stał! Dziambor już nie jest za całkowitym zakazem aborcji

Ustawa „dezubekizacyjna” trafiła do Trybunału Konstytucyjnego w 2018 r. Prezeska instancji, Julia Przyłębska, wyznaczyła się na przewodniczącą składu orzekającego. Sprawa nie ruszyła jednak aż przez dwa lata ze względu na jej ciągłe przeciąganie.

Teraz Przyłębska zdecydowała o wyznaczeniu na październik dwóch rozpraw ws. pytań sądów z Warszawy i Krakowa dotyczących zgodności ustawy z Konstytucją. Pierwsza sprawa ma odbyć się 6 października, druga natomiast 14 października.

 

W przypadku pierwszej ustawy skład sędziowskich orzekający jest dość niepewny. Przyłębska ze względu na konflikt z Mariuszem Muszyńskim nie może być pewna, że większość sędziów orzeknie zgodność „dezubekizacji” z ustawą zasadniczą.

Nieco inaczej może być w przypadku drugiej rozprawy, w której skład sędziowski będzie składał się wyłącznie z sędziów o zdecydowanie  propisowskich poglądach: B. Sochańskiego, K. Pawłowicz, M. Warcińskiego oraz R. Wojciechowskiego.

Druga rozprawa będzie o tyle ważna, że ostatnio Sąd Najwyższy zmiażdżył ustawę. Orzekł, że ustawa „dezubekizacyjna” stanowi przejaw odpowiedzialności zbiorowej.

16 września orzekł, że „dezubekizacja” nie może opierać się na zbiorowej odpowiedzialności i że każdemu, komu obcięto świadczenia, trzeba udowodnić, że łamał prawo i np. prześladował opozycję lub Kościół. Wyrok SN otwiera b. funkcjonariuszom drogę do odwoływania się od decyzji o obniżce emerytur. Dla skarbu państwa oznaczać może wydatek nawet 300 mln zł rocznie” – podaje „Wyborcza”.

 

Rozprawy TK, co warto podkreślić, już wcześniej były przekładane przez Przyłębską, która podejmowała takie decyzje, bojąc się, że przegra je dla partii rządzącej.

Krytycy Przyłębskiej, jak pisze „Wyborcza”, zarzucają jej „manipulację” składami TK. Obawiają się też, że rozprawa z 6 października w „niepewnym” dla PiS składzie, zostanie ponownie przesunięta, aby zastąpić ten skład bardziej lojalnym.

Zostań patronem KODUJ24.PL

To jest jeden wielki skandal, brakuje słów, jak określić takie działania” – komentuje działania Przyłębskiej Z. Czarnecki z Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AndrzejHerodAntypisDron Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dron
Dron

Ale będzie wrzask, jak będą odbierane emerytury w ramach depisyzacji.

HerodAntypis
HerodAntypis

Emerytury? Najpierw majątki!!;

Andrzej
Andrzej

Skład marzeń TK „Pani magister:Przyłębska,sałatka Pawłowicz i ciumka Piotrowicz