Pupile Ziobry z Prokuratury Krajowej nieźle zarabiają

Zastępca Ziobry nakazał prokuratorom składać donosy na niepokornych sędziów?

Za przyglądanie się zarobkom ludzi piastujących najwyższe stanowiska w Prokuraturze Krajowej dziennikarze… mogą być ukarani pieniężnie! Może dlatego, że PK jest dziś najlepiej opłacaną instytucją centralną w Polsce. Jej szefowie mają pensje większe o połowę od prezydenta i prawie dwa razy większe od premiera, a do tego dodatki i nagrody.

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski – jak ustalił Wojciech Czuchnowski, dziennikarz „Gazety Wyborczej” – zarabia (dane za listopad 2016 r.) 26 175 zł brutto. Do tego ma 2,7 tys. zł ryczałtu mieszkaniowego. Mniejsze o ok. 1 tys. zł wynagrodzenia mają jego zastępcy: Robert Hernand, Krzysztof Sierak, Waldemar Puławski i Agata Gałuszka-Górska. Jeszcze więcej niż Święczkowski pobiera Marek Pasionek, szef zespołu zajmującego się śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej (jest to 29 150 zł; a różnica wynika z tego, że Pasionek ma najdłuższy staż pracy). Dla porównania: premier Beata Szydło zarabia 15 tys. zł brutto plus dodatki. Prezydent Andrzej Duda – nieco ponad 20 tys. zł. Ministrowie – po 12,5 tys. zł, a posłowie – 13 tys. zł.

Zarobki zbliżone do tych w Prokuraturze Krajowej mają sędziowie Sądu Najwyższego, ale nie mogą korzystać z dodatków mieszkaniowych. Tymczasem to właśnie ryczałt mieszkaniowy oraz „dodatek specjalny” decydują o osiąganiu tak wysokiego pułapu dochodów przez prokuratorów krajowych. W listopadzie 2016 r. ryczałt wynosił ok. 3 tys. zł. Jego przyznanie jest możliwe dzięki zmienionej przez PiS ustawie o prokuraturze. Szefowie PK otrzymują go „ze względu na charakter pracy i zakres wykonywanych zadań”. Daje to prokuratorom PK delegowanym spoza Warszawy prawo do zwrotu kosztów wynajmu mieszkania w stolicy. Z siedmioosobowego szefostwa PK dodatki takie pobierają cztery osoby (Święczkowski, Sierak, Hernand i Pasionek), a w całej Prokuraturze Krajowej – 29 osób. Oprócz pensji i dodatków szefowie PK dostają też nagrody roczne. W 2016 r. „za wzorowe i sumienne wykonywanie zadań służbowych” Święczkowski, Hernand, Pasionek i Sierak otrzymali po 15 tys. zł, a Agata Gałuszka-Górska – 14 tys. zł.

Przypomnijmy: Prokuraturę Krajową reaktywował w 2015 r. Zbigniew Ziobro, tuż po objęciu funkcji ministra sprawiedliwości i zlikwidowaniu niezależnego od rządu urzędu prokuratora generalnego, które to stanowisko objął sam, łącząc je z ministrowaniem w resorcie sprawiedliwości. Na czele PK stanął Święczkowski, jeden z najbliższych współpracowników Ziobry, szef ABW w latach 2006-07. Za rządów PO-PSL nie pracował i pobierał wysoką (13 tys. zł) emeryturę, którą zawdzięczał Ziobrze. Ten bowiem, jesienią 2007 r., kiedy było już wiadomo, że PiS przegrał wybory, przywrócił go do PK rozwiązanej później przez PO. W 2016 r. – po reaktywacji PK – na zastępców Święczkowski dobrał sobie w większości prokuratorów związanych kiedyś z Ziobrą.

Wróćmy do dziennikarzy, którzy „ruszają temat”. 4 maja Ewa Ivanova na łamach portalu PolskaMowi.pl podzieliła się wątpliwościami, czy pobieranie tego dodatku przez prokuratorów, którzy na stałe wykonują obowiązki w PK, nie jest nadużyciem. W odpowiedzi wydział prezydialny kierowanej przez Święczkowskiego prokuratury zagroził dziennikarce nakazem wpłaty 60 tys. zł (!) na cele społeczne. Poza tym zażądał od niej i szefostwa portalu publikacji przeprosin z powodu „naruszenia dóbr osobistych” PK. Dziennikarce zarzucono, że w przeszłości w publikacjach „dotkliwie” i „wielokrotnie narażała na uszczerbek dobra osobiste PK”. Tekst został usunięty z portalu. Ivanova sprawę nazywa po imieniu: to jej zdaniem „tłumienie krytyki prasowej”, czyli przestępstwo z art. 44 prawa prasowego, przypomina dziennikarka na Twitterze. Ostatnio podobne wezwanie do zapłaty w wysokości 60 tys. zł za krytyczne teksty na temat PK otrzymał Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej”.
(Źródło: wyborcza.pl)

mpm
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sławomir
Sławomir
28 maja 2017 09:52

Reżimy najlepiej płacą funkcjonariuszom, sługusom i oprawcom.