Pustka po wielkich ludziach

Pustka po wielkich ludziach

Rozmaite gamonie i popaprańcy, którym nie udało się dotąd dokonać czegokolwiek ważnego, budują swoją wielkość, odsądzając od czci i przyzwoitości tych, którzy ich przerastają. Ze szczególną lubością rozprawiają się z tymi, którzy ośmielili się kiedyś ujawnić ich osobistą czy też grupową małość. A już z prawdziwie heroiczną odwagą i bogoojczyźnianym zacięciem opluwają ludzi, którzy bronić się już nie mogą.

Szefowa redakcji „Wiadomości” TVP Marzena Paczuska po informacji o śmierci Wajdy napisała na Twitterze: „ANDRZEJ WAJDA R.I.P. WALCIE SIĘ DALEJ #NIE ODDAMY WAM KULTURY”. Było to nawiązanie do demonstracji polskich artystów, którzy dzień wcześniej protestowali przeciw ingerencji polityków w życie duchowe Polaków, a „Nie oddamy wam kultury” było hasłem protestu.

Przed laty, kiedy zginął tragicznie Bronisław Geremek, jeden z najwybitniejszych architektów wolnej postkomunistycznej Polski, w wielu kościołach odprawiano msze dziękczynne, a przed kościołem Wizytek w Warszawie rozmaite Marzeny Paczuskie z rodzin Radia Maryja wystawiły transparent o treści: „Dzięki Ci Boże, że go od nas już zabrałeś”.

Po śmierci Wisławy Szymborskiej inne Paczuskie rzuciły się na wyprzódki rozgrzebywać życiorys wielkiej noblistki, próbując ją skompromitować wierszykami z okresu stalinowskiego.

Lech Wałęsa jeszcze żyje – i oby żył jak najdłużej, ale już teraz tłumy Paczuskich stają na głowie, by w naszej pamięci pozostał po nim tylko siwy dym i zgliszcza. Jarosław Kaczyński, wodzirej tańców na grobach ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, zawiadomił właśnie świat, że i ten laureat Nobla nie ma czystego życiorysu, natomiast „wielki deficyt intelektualny, wady charakteru, straszna przeszłość przeważyły nad zdolnością polityczną. Kilka razy się zdyskredytował”.

Kiedy odchodzi ktoś naprawdę wielki, zabiera ze sobą fragment duszy każdego z nas. Człowiek wybitny pozostawia po sobie pustkę tym boleśniejszą, im większy wpływ miał na życie tych, od których odszedł. Człowiek wielki nie zostawia za sobą śladu tylko w ludziach małych i nijakich, którzy Jego wielkości nie rozumieli i w tych, którzy nie odczuwają pustki, bo w duszach i w głowach pustkę mieli zawsze.

Andrzej Karmiński
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

17
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
mirkagniewko_syn_rybaKlaudiaMirandawiesław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szulki
szulki

Za każdym razem, gdy umiera ktoś wielki, przyzwoity i nie-prawak, na w prawicowych mendiach podnosi się fala haniebnych, nieawistnych komentarzy. Ostatnio dotyczyła Szimona Peresa, ale nie inaczej było po śmierci biskupa Życińskiego czy Tadeusza Mazowieckiego.

wiesław
wiesław

Odwiedziłem wczoraj „niezależną.pl” Komentarze po śmierci Andrzeja Wajdy są haniebne i obrzydliwe.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Równie haniebne i obrzydliwe jak te po Smoleńsku, czy po wypadku Dudy na profilu KODu ?…

szulki
szulki

Widzę, gniewko, że nie rozumiesz, co się do ciebie grzeczne mówi i nadal ze smrodem pakujesz się tam, gdzie nikt nie ma ochoty cię słuchać, a raczej czytać.
Haniebne komentarze po Smoleńsku to wymysł pisowskiej propagandy. Te, które pojawiły się z powodu pękniętej gumy Dudy były autorstwa pisowskich prowokatorów i trolli, którzy dostali z centrali rozkaz pokazać, jacy to ci koderzy niedobrzy.

Wiesław
Wiesław

gniewko nie tylko nie wiele rozumie, jest także kłamcą, manipulantem, oszustem podszywającym się pod innych uczestników portalu. Niedouczonym ignorantem nie potrafiącym odróżnić karaczanów od karakali, i można tak wyliczać bez końca. Tylko po co?- Ten typ trolla należy ignorować, bo dla niego postawa propisowska jest tylko rekwizytem.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

„nie wiele rozumie”

Kolejny argument za koniecznością reformy edukacji…

Wiesław
Wiesław

dałem ci sianka za wytknięcie błędu, a że kończyłem ośmioletnią podstawówkę, więc twój argument wygląda jak derka bez konia

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ja też kończyłem 8-letnią podstawówkę.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

„Zimny Lech” na hotelu Forum w Krakowie w dniu pochówku LK, którym jarali się antypisowcy to „wymysł pisowskiej propagandy” ??? Wpisy po wypadku Dudy autorstwa „pisowskich prowokatorów i trolli” ?… W takim razie wygląda na to, ze w KODzie jest więcej „pisowskich prowokatorów i trolli” niż prawdziwych KODziarzy, z niejakim Maciusiem na czele… ;)))))

Miranda
Miranda

w przyszłości po tej pani zostanie tylko pył a pamięć o Andrzeju Wajdzie przeżyje i pomniki wcale nie będą potrzebne. Pozostały wybitne filmy i wspomnienie Przyzwoitego Człowieka

Klaudia
Klaudia

Filmy Andrzeja Wajdy były, a właściwie są naszym sumieniem i naszym katharsis. Nie każdy ma tyle wrażliwości lub ma tyle zahamowań i mechanizmów obronnych, że nie jest w stanie dotrzeć do treści, które katharsis uruchamiają. Nie rozumieją. O nich także opowiadał Wajda. Właśnie skończyła się pewna epoka. Pustkę poczujemy już wkrótce, na razie jest szok i żałoba.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Kłamca, kłamca, kłamca…

mirka
mirka

Gniewko, zacznij wreszcie myśleć samodzielnie.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Myślę i właśnie dlatego to napisałem. Zastosuj swoją radę do siebie samej i też zacznij wreszcie myśleć.

mirka
mirka

Pamiętacie batalię by Czesława Miłosza nie chować w Krakowie, bo to nie był prawdziwy Polak?
Ci sami ludzie padali na kolana przed pochówkiem prezydenta obok królów.

mirka
mirka

„… a przed kościołem Wizytek w Warszawie rozmaite Marzeny Paczuskie z rodzin Radia Maryja wystawiły transparent o treści: „Dzięki Ci Boże, że go od nas już zabrałeś”.”
Tak głęboka wiara, której imię MIŁOŚĆ możliwa jest wyłącznie w katolickim narodzie, jakim są Polacy.

wiesław
wiesław

odejścia Geremka, Bartoszewskiego- następne przystanki hańby pseudo „polaków” Barbarzyńskie profanowanie pamięci Narodu