Putinowska „Rossijskaja Gazieta” oskarża Polaków o masowy udział w holokauście i kolaborację z nazistowskimi Niemcami

Putin: mamy szczepionkę na koronawirusa

Rosyjski dziennik opublikował serię antypolskich artykułów po tym, gdy Sejm przyjął uchwałę potępiającą wcześniejsze spekulacje Władimira Putina. Prezydent Federacji Rosyjskiej utrzymywał, że Polska była współodpowiedzialna za wybuch II wojny światowej i mordy na ludności żydowskiej.

 

„Rossijskaja Gazieta” stanęła w obronie prezydenta, twierdząc, że polskim parlamentarzystom „coś się przywidziało”. „Z niezrozumiałych powodów polscy posłowie uważają, że Moskwa próbuje zwalić na Warszawę winę za wybuch drugiej wojny światowej. Ale przecież nikt z rosyjskich oficjeli nigdy nic takiego nie twierdził. Przypomnę, że prezydent Rosji, występując na poszerzonym kolegium ministerstwa obrony (24 grudnia), ocenił postępowanie ambasadora przed początkiem wojny” – napisano na łamach reżimowej gazety.

Autor artykułu celowo przemilczał część wypowiedzi Putina. Prezydent nie mówił tylko o roli ambasadora Józefa Lipskiego (nazwanego przez niego „łajdakiem i antysemicką świnią”), ale również o wsparciu II Rzeczpospolitej dla ekspansjonistycznej i agresywnej polityki narodowo-socjalistycznej III Rzeszy.

W artykule zacytowano też wypowiedź rzeczniczki MSZ FR Marii Zacharowej. Polityczka porównała działania polskiego Sejmu do działań średniowiecznej Świętej Inkwizycji: „Powstaje wrażenie, że tak jak w czasach inkwizycji nauka została uznana przez Sejm za herezję, a stronnicy faktów historycznych są oskarżeni o czary. I tak ideologia zwycięża prawdę”.

 

W rosyjskojęzycznym czasopiśmie znalazł się również artykuł „Czego boi się Polska”. Jego autor twierdzi, że Polacy próbują się wybielić i tworzą nową wersję historii po to, aby uniknąć wypłacenia odszkodowań potomkom polskich Żydów.

Dziennikarze rządowego pisma zasugerowali, że w „Izraelu z ulgą przyjęli” odmowę uczestnictwa Andrzeja Dudy w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz przez żołnierzy Armii Czerwonej. Dlaczego?

Przywódca kraju, który w państwie żydowskim nieoficjalnie uważają za współuczestnika Holocaustu, nie miał moralnego prawa znajdować się wśród przywódców państw wyzwalających więźniów obozów koncentracyjnych. W jakiejkolwiek paralelnej rzeczywistości istniałby pan Duda, jak bardzo by kipieli oburzeniem polscy politycy i politolodzy niezadowoleni z tego, że kolejny raz pokazano im prawdę, trudno spierać się z tym, co mówią dokumenty. A one dobitne potwierdzają, że znaczna część społeczeństwa polskiego bezpośrednio uczestniczyła w zagładzie mieszkających w kraju Żydów” – podsumował jeden z autorów.

Autor wspomniał przy tym o Polakach pomagających Żydom, którzy stanowili jednak „kroplę w morzu”. Dziennikarz fałszywie stwierdził przy tym, że „na każdego biorącego w zagładzie ludności żydowskiej niemieckiego oprawcę przypadało 10-15 dobrowolnych pomocników spośród miejscowych (polskich – przyp. red.) mieszkańców”. Informacja o polskich kolaborantach Hitlera znalazła się także w podsumowaniu oszczerczego artykułu.

Przedstawiciele Polski – jak utrzymuje „Rossijskaja Gazieta”  – nie mają prawa wypowiadać się w Izraelu ze względu na pamięć Żydów o zbrodniach polskich kolaborantów. „(…) W Izraelu nie zapominają o tym, że określone osoby i grupy w Polsce współpracowały z faszystowskimi Niemcami w tym czasie, kiedy armia radziecka wraz z sojusznikami z koalicji antyhitlerowskiej wyzwalała Europę od nazizmu” – skonkludował rosyjski dziennikarz.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
gustawMaciek123454321MarekZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

I w rządzie zero refleksji? Czaputowicz to załatwi czy WOT?

Marek
Marek

Więcej pisaniny Grossa – to na pewno nam pomoże…

Maciek123454321
Maciek123454321

Miałem kiedyś w ręku „Атлас мира” czyli atlas świata wydany przez Sowietów w 1946 roku. W tym atlasie znalazłem ogromne polskie miasto zaznaczone w kategorii powyżej 500.000 mieszkańców. Miasto nosiło nazwę „Петравин” znajdowało się nad Wisłą w woj, lubelskim. No fakt, w tym miejscu jest Piotrawin, ale jest to mała wieś niedaleko Opola Lubelskiego, a nie wielkie miasto. Oto skala kłamstw stalinowskich. Taka hucpa – mniej więcej tej kategorii co ostatnie kłamstwa Putina. Czy naprawdę nie ma w Polsce nikogo, kto oficjalnie, na forum publicznym, rzuciłby, że Putin łże jak pies? No tak, ale co się stanie, jak płk KGB… Czytaj więcej »

gustaw
gustaw

Putin robi wszystko żeby poprawić wizerunek PiSu. Teraz PiS jest obrońcą Polski. Polaków a Putin to ten niedobry kłamczuch. Zle musi być z partią rządzącą, skoro potrzebuje pomocy ze wschodu. Trolle i hejterzy rosyjscy już nie wystarczają. Pachnie na utratę władzy. To pocieszająca wiadomość