PZU zleciło badania, bo prezes spółki potrzebowała ich do pracy zaliczeniowej?

PZU zleciło badania, bo prezes spółki potrzebowała ich do pracy zaliczeniowej?

Wygląda na to, że PZU zamówiło i zapłaciło za przeprowadzenie kolejnych kompleksowych badań, tym razem na temat cudzoziemców w Polsce, gdyż było ono Agacie Agatowskiej, p.o. prezesa PZU Życie, w pracy zaliczeniowej studiów MBA na jednej z warszawskich uczelni – wynika z informacji „Gazety Wyborczej”. Prywatnie Agatowska to przyjaciółka prezydenta oraz żona jednego z głównych spin doktorów PiS, Piotra Agatowskiego.

 

Przypomnijmy: wcześniej PZU zamówiło podobne badania na temat koronawirusa, w którym starano się ustalić, czy Polacy ufają rządowi w kontekście zagrożenia koronawirusem. Badanie powstało, aby pomóc PiS i prezydentowi Andrzejowi Dudzie w kampanii wyborczej, a stała za nim także Aleksandra Agatowska. PZU stwierdziło, że tego typu sondaże zamawia „regularnie” i mają one związek wyłącznie z działalnością spółki.

Tymczasem taki związek nie zawsze występuje. Dowód? Raport z grudnia 2019 r. „Obcokrajowcy w Polsce”, do którego dotarła „GW”. Daje on kompleksowy obraz przebywających w kraju cudzoziemców. Można się z niego dowiedzieć m.in. ilu z nich posiada pozwolenie na długoterminowy pobyt w Polsce, że ponad połowa wydawanych zezwoleń dotyczy pobytu czasowego, a jego celem jest chęć podjęcia pracy; poza tym, jakie możliwości mają pracodawcy, gdy chcą zatrudnić cudzoziemców, ilu z nich płaci w Polsce składki na ZUS oraz jaki wpływ ma ich coraz większa liczba na rynku pracy. Jedynie końcowa część raportu dotyczy de facto rynku ubezpieczeń – tzn. omawia sprawy studentów w Polsce i przeznaczone dla nich ubezpieczenia – od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) czy ubezpieczenie zdrowotne (podróżne), czy krótkie badanie satysfakcji Ukraińców, którzy skorzystali z tego produktu.

 

Interesujące, że według informatora „GW”, związanego z rynkiem ubezpieczeń, zazwyczaj każdy z pozwoleniem na pobyt jest traktowany jak każdy inny klient. Zatem opisywane badanie można podciągnąć pod przygotowanie oferty skierowanej konkretnie do cudzoziemców. Tyle, że PZU w swoim portfelu takiej usługi nie ma.

Skąd więc zainteresowanie obcokrajowcami w Polsce w PZU? Według informatorów „Wyborczej” badanie powstało, gdyż było konieczne prezes Agatowskiej w pracy zaliczeniowej studiów MBA na jednej z warszawskich uczelni. Posiadanie tytułu MBA otwiera furtkę do rad nadzorczych spółek skarbu państwa. W przeciwnym razie trzeba zdać bardzo trudny egzamin państwowy o prawie, finansach, księgowości i rachunkowości, którego zdawalność nie przekracza z reguły 10 proc.

Biuro PZU, pytane przez autorów artykułu o badanie na temat obcokrajowców, podobno milczy. Wyborczej nie udało się także odbyć spotkania z samą prezes w tej sprawie. Uczelnia, na której studiowała Agatowska, nie może udzielić informacji na temat wykorzystania zamówionego przez PZU badania, ani projektu, nad którym pracowała Agatowska, bez zgody autorów grupowo przygotowywanego projektu doradczego dla firmy.

mpm

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
smętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Państwa to dziwi? Mafijne struktury zapewniają wybrańcom potrzebne środki.