„Rada Europy zaskoczona protestami wyborczymi, które zgłasza PiS”

Nauczyciele jak tylko zbiorą truskawki zajmą się wyborami

– „Protesty, które zgłosił PiS i powtórne przeliczanie głosów, pokazują, że może dojść do prób zmiany werdyktu wyborczego. Rozmawialiśmy wczoraj z szefem misji OBWE, rozmawiamy dzisiaj w Radzie Europy. Ta sprawa musi być absolutnie transparentna” – powiedział w Strasburgu lider PO. Grzegorz Schetyna oraz senator PO Aleksander Pociej spotkali się m.in. z sekretarz generalną RE Mariją Pejczinović-Burić oraz z przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Liliane Maury Pasquier.

 

Schetyna po zakończeniu rozmów stwierdził, że przedstawiciele RE są „zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami, które zgłasza partia rządząca”. – „Mówiliśmy o przypadkach korupcji politycznej, o 6 protestach, które wynikają nie z jakichkolwiek rzetelnych powodów, a po prostu z wyborczej porażki. Pytali, czy jest możliwa zmiana werdyktu wyborczego, który Polacy podjęli 13 października. Pytali, czy nie ma zagrożeń do przeprowadzenia pierwszej sesji Sejmu i Senatu 12 listopada”powiedział szef PO

– „Ostatnie wybory, ich transparentność, ewentualnie to, co się stanie po wyborach, przeliczanie głosów, w sposób naturalny jest w kręgu zainteresowania Rady Europy” – stwierdził senator Pociej. Poinformował, że Rada Europy przygotowuje raport na temat stanu praworządności w Polsce, którym zajmują się sprawozdawcy RE. – „Usłyszeliśmy, że również w tym zakresie Rada Europy będzie zainteresowana, żeby wysłać ich do Polski jeszcze raz, żeby przyglądnęli się również transparentności i procedurom dotyczącym przeliczania głosów” – powiedział Pociej.

 

– „Nie mamy zaufania, że urzędnicy ministra spraw wewnętrznych i administracji czy sędziowie wybrani przez nowy KRS, wskazywany przez większość parlamentarną PiS, dają 100 procent gwarancji rzetelności takiej procedury. Nie ma lepszej instytucji do ochrony i gwarancji demokratycznych procedur niż Rada Europy, szczególnie jeśli rzecz dotyczy wyborów” – podsumował Schetyna.

Przypomnijmy, że wczoraj politycy PO rozmawiali z Janem Petersenem, który przewodniczył misji OBWE obserwującej wybory w Polsce. Więcej na ten temat w naszym artykule „Uzyskaliśmy obietnicę, że OBWE będzie monitorować protesty wyborcze i powtórne przeliczanie głosów”.

bt

Źródło: pap.pl, 300polityka.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Krzysiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysiek
Krzysiek

Pan Schetyna pokazał, że ma jaja.
Wreszcie!
Gratuluję