Rada Języka Polskiego: „Murzyn” jest słowem obelżywym

Rada Języka Polskiego: „Murzyn” jest słowem obelżywym

Rada Języka Polskiego oceniła, że słowo „Murzyn” jest słowem obraźliwym. Poinformował o tym dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego – przyznał on, że słowo to jest obarczone złymi skojarzeniami oraz przestarzałe. Współcześnie „Murzyn” stał się głównie przedmiotem sporów językowych, dlatego też nie powinien być używany zbyt często przez użytkowników języka polskiego.

 

Prof. Łaziński wskazał na cztery podstawowe przyczyny degradacji słowa „Murzyn”:

  • We wszystkich językach zmieniły się dotychczasowe określenia osób czarnoskórych, w tym m.in. w języku angielskim i francuskim.
  • W języku polskim występuje wiele związków frazeologicznych, które propagują rasizm względem osób czarnoskórych (np. „sto lat za Murzynami”).
  • Opinia osób czarnoskórych na temat tego słowa, które nie chcą, by określano je w ten sposób (wolą być nazywani np. Somalijczykami lub Kenijczykami).
  • Słowo to ponadto nie jest precyzyjne i odnosi się tylko do koloru skóry. Nie określa nawet pochodzenia lub narodowości danego człowieka.

Profesor wskazał też na to, że słowo to nie powinno być używane inaczej, jak na prawach cytatu historycznego (słowo „Murzyn” gęsto występowało w literaturze). Naukowiec wskazał również, że należy je szczególnie pomijać w wypowiedziach wygłaszanych publicznie.

 

W rozmowach prywatnych, jak zaznaczył prof. Łaziński, słowo to będzie zapewne dalej występowało, bo część osób dalej błędnie uważa, że jest neutralne i nie stanowi obrazy dla osób o czarnym kolorze skóry.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/nt/

Źródło: tokfm.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
GooolHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

A co z wiochami Murzynowo? Co z wierszykiem o somalijczyku Bambo? Czy rada zamiast murzyn preferuje asfalt, ciapaty, brudas itd?

Goool
Goool

Pewnie czarnoskóry. Ale i to co więksi radykałowie uznają za nacechowane negatywnie.