Radni PiS nie zgodzili się na nazwanie ulicy imieniem Bartoszewskiego

Wrocławski radny z PiS atakuje profesora Bartoszewskiego

Dla radnych PiS w Białymstoku Władysław Bartoszewski autorytetem niestety nie jest. Dali temu wyraz przy okazji głosowania w nazwania imieniem tego wielkiego Polaka jednej z ulic. Z inicjatywą, aby jedną z ulic w mieście nazwać imieniem byłego szefa polskiej dyplomacji, wystąpili podlascy działacze Nowoczesnej; zorganizowali zbiórkę podpisów i zgłosili projekt w Radzie Miasta.

Początkowo Bartoszewski miał być patronem jednej z niedużych ulic w centrum Białegostoku, blisko Pałacu Branickich. Jednak przed miesiącem radni nadali jej imię Zbigniewa Simoniuka, działacza opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Inicjatorzy uznali więc, że ulica Bartoszewskiego mogłaby być przedłużeniem istniejącej już ulicy Jacka Kuronia na jednym z osiedli. Na wczorajszym posiedzeniu białostockiej rady miejskiej propozycję tę odrzucono jednak wynikiem głosowania: 8 radnych za, 17 przeciwko.

W sumie postawa radnych PiS nie budzi zdziwienia. Brak sympatii (oględnie mówiąc) dla Bartoszewskiego ze strony PiS to żadna nowość. Warto jednak poznać argumentację radnych, bo – choć jesteśmy już niestety przyzwyczajeni do „pełzającego przy gruncie” poziomu debaty publicznej za rządów prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego – może ona budzić konsternację.

W toku burzliwej dyskusji okazało się, że „Władysław Bartoszewski to żaden autorytet”. Radny Dariusz Wasilewski, były prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej stwierdził: – „Tutaj choćby są kontrowersje, czy był profesorem, czy tylko nazwanym profesorem za rzekome zasługi, bo jest tylko pewne, że zdał maturę. Na pewno nie był żadnym mężem stanu, a co najwyżej ministrem spraw zagranicznych w rządzie Oleksego. Szybko mówił, ale nie wiem jak z treścią, tu moglibyśmy polemizować. Jak słuchałem w telewizji tego pana, to się wstydziłem”. Z kolei Marek Chojnowski, radny PiS, podzielił się następującym spostrzeżeniem: – „Nie zagłosuję na przyznanie ulicy temu człowiekowi w naszym pięknym mieście z uwagi na jego skażony autorytet i pełne wulgaryzmu i agresji uwagi pod adresem wszystkich Polaków”.

Władysław Bartoszewski zmarł dwa lata temu w wieku 93 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej, więźniem Auschwitz, działaczem Żegoty, opozycjonistą w okresie PRL i zasłużonym dyplomatą. Wniósł bardzo wiele w relacje polsko-niemieckie, za co w kręgach dyplomacji niemieckiej jest szanowany po dziś dzień. W ostatnich latach życia zaangażował się w politykę przy PO i nie szczędził krytyki PiS. Pamiętliwa partia z „prawem” i „sprawiedliwością” w nazwie dobrze to zapamiętała. Efekty widzimy.
(Źródło: wyborcza.pl, natemat.pl)

mpm
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
BarbaraNihilbartZuzkaMariola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Radni z Białegostoku ciężko pracują, by to miasto kojarzyło się z przemarszami ONRu, przemocą i agresją wobec emigrantów. Oczywiście, ze Bartoszewski dla tego lepszego sortu nigdy nie będzie odpowiednim patronem, wystarczy przypomnieć problemy ze skwerem w Warszawie przy Ogrodowej. Buczeli za życia Profesora na Powązkach, będą buczeć po śmierci. I tyle z ich ciężkiego mozołu zostanie.

Pedziwiatr
Pedziwiatr

Nie nazwą ulicy imieniem Pana Profesora ponieważ miejsce już jest zarezerwowane.
Ulica będzie nosić nazwę Misiewicza

Ted
Ted

Raczej byłego księdza Jacka Międlara

bart
bart

Mściwe, obwisłe mikroczłonki…

Barbara
Barbara

Dołącz do dyskusji Po co się trudzić. W każdym mieście powinny być ulice Lecha Kaczyńskiego, Jarosława, Jadwigi , tylko ponumerowane , dla porządku. Tylko dlaczego nie proponują ulicy Marii Kaczyńskiej?

Mariola
Mariola

Podlascy działacze Nowoczesnej zgłaszając ten projekt, a pod nim podpisy nie przewidzieli wyniku głosowania?? Może dla zapewnienia sobie popularności mniej wybitne postaci na warsztat niech biorą. Koniec wycierania sobie gęby nazwiskiem Pana Profesora. Bóg bardziej niż PiSem opozycją nas ukarał.

Zuzka
Zuzka

Dyplomatołki.
PiS nie zapomina 🙂

Nihil
Nihil

Brak mi słów…