Radziwiłł zaleca: rozmnażajmy się jak króliki (film)

Radziwiłł zaleca: rozmnażajmy się jak króliki (film)

Każda kobieta w wieku rozrodczym ma prawo poczuć się obrażona najnowszym spotem Ministerstwa Zdrowia, promującym prokreację. Ma prawo pytać o granice głupoty i chamstwa… Spot będzie emitowany do końca roku we wszystkich ogólnopolskich telewizjach w czasie największej oglądalności.

Koszt kampanii – blisko 3 mln zł, wyasygnowane lekką ręką z naszych kieszeni. A w spocie zobaczymy i usłyszymy: – „Chcesz poznać nasz sekret? Po pierwsze, dużo się ruszamy, zdrowo jemy, nie stresujemy się. Więc jak chcesz mieć dzieci, weź z nas z przykład […]. Wiem, co mówię, ojciec miał nas 63” – mówi króliczy bohater w spocie reklamowym promującym dzietność. – „Wspieramy zdrowy styl życia. Ministerstwo Zdrowia” – mówi lektor na zakończenie spotu.

„To fatalny pomysł, konotacje językowe z królikami i płodnością są jednoznacznie negatywne” – ocenia językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Jak tłumaczy, królik jest owszem sympatycznym zwierzątkiem, ale tchórzliwym. – „A jego moc rozpłodowa nie jest przedmiotem szacunku” – dodaje prof. Bralczyk. Jest przekonany, że dla mężczyzn nie jest to przykład zachęcający do naśladowania. W przypadku kobiet z kolei nasuwa się skojarzenie z króliczkami „Playboya”, czyli raczej uprzedmiotowieniem kobiet. Jak tłumaczy prof. Bralczyk, króliki „nie są wzorem świadomego podejścia do prokreacji, a raczej intensywnego spółkowania”.

Papież Franciszek wypowiada się jednoznacznie na temat bezmyślnego rozmnażania. Na pierwszym miejscu stawia odpowiedzialność. W rozmowach z dziennikarzami przyznaje, że nie zgadza się z opiniami, że „dobrzy katolicy muszą mieć dużo dzieci”. Zdaniem papieża – optymalną liczbą potomstwa jest trójka.

Wyjaśnienia autorów akcji są żałosne. W rozmowie z „DGP” twierdzą, że celem było przygotowanie kampanii, która uświadomi, że ludzie mają wpływ na swoją płodność. – „Między innymi od naszego stylu życia zależy, czy będziemy mogli mieć dzieci” – wyjaśnia Jakub Kubicki z firmy Propeller. – „Dlaczego króliki? Szukaliśmy jakiegoś ezopowego odniesienia, tak aby poprzez baśnie, zwierzęta móc trafić z przekazem do szerokiej grupy odbiorców. Kampania jest skierowana dla osób od 18. do 45. roku życia” – tłumaczy. I dodaje, że były różne pomysły, ale ostatecznie stanęło na tym, że króliki są synonimem płodności, a zarazem są to zwierzątka budzące sympatię.

Łukasz Depa z Katedry Zoologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego przekonuje, że trudno w przypadku płodności królików łączyć to z ich zdrowym trybem życia. – „Tak duża liczba potomstwa służy utrzymaniu gatunku przy życiu, bowiem z biologicznego punktu widzenia króliki to najczęstszy żer dla drapieżników. Aby więc utrzymać liczebność populacji, muszą rekompensować duże straty dużą płodnością” – tłumaczy zoolog. Być może taka właśnie idea przyświeca Konstantemu Radziwiłłowi, który – jak wiadomo – ma ośmioro dzieci.
(Źródło: dziennik.pl)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
LUCEKMaciek123454321Rozbawionyczujnajakub Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ted
Ted

Jak to się ma do ciągania po sądach Jurka Owsiaka ?

Zwinka
Zwinka

Jurek zachęcał do seksu kobietę po klimakterium…czyli do zwykłej, jałowej rozpusty, a nie prokreacji. Musi za to beknąć, nie ma zmiłuj.

czujna
czujna

Ja zawsze tak sobie właśnie wyobrażałam reprodukujących się prawicowców – króliki to wobec nich całkiem trafne porównanie,
Z jednym zastrzeżeniem – zdrowy tryb życia. Pisowcy to często palacze, sportem gardzą, są miłosnikami mięsa pochłanianego na kilogramy (najlepiej z grilla), intensywnie się alkoholizują.

Maciek123454321
Maciek123454321

Książę Królik-Radziwiłł to te dzieci ma wszystkie CHCIANE? Czy były jakieś wpadki też? Żenada i zero wyczucia. Co za prymityw!!!!

Nihil
Nihil

Pani Radziwllowa widocznie zgubiła kalendarzyk….I tak jakoś wyszlo.
P.Radziwillowie „planowali” dzieci.A ilosc sama się zobila

Maciek123454321
Maciek123454321

Proszę się wyrażać! Jej Książęca Wysokość Jak-Jej-Tam Radziwiłł, tak powinno poprawnie się mówić o tej, co zasiała gdzieś kalendarzyk.

Alka
Alka

Jeszcze niech pomysla o jakiejs modyfikacji genetycznej,aby z tych namnozonych kroliczkow wyrosly pisowskie barany.

Waldemar
Waldemar

Po 19 mln wyrzuconych w błoto w kampanii „Sprawiedliwe sądy” kolejne 3 mln na idiotyczne „królicze spoty”. I to przez to samo Ministerstwo Zdrowia, którego budżet podobno „nie jest z gumy”. Nieraz zastanawiam się, jak jest w ogóle z potencjałem intelektualnym PiS? Przecież ta propaganda, która się wylewa z ich przekaziorów, jest na poziomie jakichś niedouczonych półgłówków. Panowie i panie z PiS! Obudźcie się! Mamy XXI wiek, analfabetyzm mamy już za sobą, ogólne IQ jest sporo ponad to, którym dysponują króliki.

Bogusław
Bogusław

Może to i wujek „dobra rada”, ale przecież idiota.

Zwinka
Zwinka

Potrzebne jest świeże, pisowskie mięso, bo stare już spogląda na księżą oborę. P.S. Oni naprawdę traktują nas jak debili. Pytanie, czy zupełnie bezpodstawnie …

jakub
jakub

Wiadomo…Przykład dają „sponsorzy” tego spotu….

Rozbawiony
Rozbawiony

Po pierwsze: eeee tam….zauważam brak poczucia humoru i dystansu.
Po drugie: papież, jako ekspert od demografii, jest wyjątkowo zabawny 🙂
Po trzecie: koszty; pewnie, że o kasę trzeba dbać, ale i tak nic nie pobije portalu dla bezdomnych za 50 mln.zł. By w pełni z niego korzystać, bezdomny powinien posiadać podpis kwalifikowany 🙂

Waldemar
Waldemar

Jesli idzie o wyrzucanie pieniędzy w błoto, panie Rozbawiony, to przyznaję, straciłem kompletnie humor i dystansu nie posiadam. Nie jestem pewien, czy się Pan ze mną zgodzi, ale nie uważam, ze Polska jest tak bogatym krajem, że 3 mln to drobiazg, z którym Ministerstwo Zdrowia może sobie pohulać po mediach. Zwłaszcza, że w przeciwieństwie do Radziwiłłowskich królików, ktoś te porody – jesli już się „rozmnażać” – będzie musiał odbierać. Tu już niestety trudno o dystans i humor.

LUCEK
LUCEK

JUŻ GO NIE MA A TAK CHCIAŁAM TO ZOBACZYĆ