Raz, dwa, trzy, bezrobocie liczysz ty!

Raz, dwa, trzy, bezrobocie liczysz ty!

Czy poziom bezrobocia w Polsce, jest rzeczywiście najniższy w całej Unii Europejskiej?

Taką prawdę oczywistą ogłosił na Twitterze premier Morawiecki i wydaje się, że to kolejny przykład, pokazujący, że, jak rto zwykle bywa, wszystko zależy od tego, kto liczy.

W styczniu stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła, według unijnego Eurostatu, podobno 3,1 procent. Najmniej w całej UE. Podobno Polska przegoniła nawet Czechy.

A jednak dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią zupełnie co innego.

Wskazują one wyraźnie, że bezrobocie w Polsce jest ponad dwukrotnie wyższe i w styczniu wynosiło 6,5 procent. O trzy dziesiąte większe, niż w grudniu. Najwięcej bezrobotnych jest na Warmii i Mazurach, na Podkarpaciu i w województwie kujawsko- pomorskim.

Obie instytucje posługują się inną metodą liczenia bezrobocia. Polski GUS zlicza po prostu osoby zarejestrowane w urzędach pracy. Unijny Eurostat bada z kolei tak zwaną aktywność ekonomiczną ludności. Unia nie zalicza do bezrobotnych osób, które choćby krótko, wykonywały ostatnio jakąkolwiek pracę zarobkową.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w Czechach i Holandii. Na drugim końcu tego zestawienia znalazła się Hiszpania, gdzie bez pracy pozostaje dzisiaj aż 16 procent mieszkańców.

No cóż. Powinniśmy być już przyzwyczajeni, że premier Morawiecki ujawnia na każdy temat takie dane, które są wygodne dla rządu PiS.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/oe/

Źródło: tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
erwinek
erwinek
5 marca 2021 08:36

Może zacznijmy liczyć wypowiedzi Pinokia, te kiedy powiedział prawdę. Będzie mniej liczenia.

Jamek
Jamek
7 marca 2021 13:30
Reply to  erwinek

Aha, aha… czyli teraz to co podaje rządowy GUS to jest prawda, i to ukrywana prawda. No tak, oczywiście, to ja sobie zapiszę….

Czytelnik
Czytelnik
5 marca 2021 10:40

Pinokio liczy tylko bezrobotnych zarejestrowanych a nie liczy również tych nie zarejestrowanych np: młodych ludzi dopiero po szkołach,którzy często nie rejestrują się kobiet będących na ubezpieczeniu mężów itp.

HerodAntypis
HerodAntypis
5 marca 2021 13:40
Reply to  Czytelnik

3,1% to jest aktualne bezrobocie wśród pisowców. Dotychczas było kilkanaście procent, ale teraz nawet dla najgłupszego tlumoka znalazła się jakaś komisja albo funkcja doradcy.