Reakcje po przegłosowaniu ustawy o SN

Reakcje po przegłosowaniu ustawy o SN

Po przepchnięciu przez PiS ustawy o Sądzie Najwyższym zgromadzeni przed Sejmem krzyczeli: „Hańba!”, „Hańba!”, „Sejm jest nasz, a nie wasz”.

Ludzie leżą na ulicy i siedzą na ulicy. Uderzają nogami w stalowe policyjne bariery. Zgromadzeni trzymają w rękach białe róże. Po drugiej stronie stoi kordon policjantów.

https://twitter.com/DemaskatorProp/status/888024448800092161

„Czuje się koszmarnie. Podle. Zaprzepaścili wszystko, o co walczyłam w czasach „Solidarności” – powiedziała „Wyborczej” uczestniczka protestu.

Przed Pałacem Prezydenckim o godz. 20.00 manifestujący będą apelować do prezydenta o niepodpisywanie ustaw demolujących polskie sądownictwo.

Przewodniczacy Rady Europejskiej Donald Tusk wystosował do Andrzeja Dudy oświadczenie:

„Zwróciłem się wczoraj do prezydenta Dudy z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie.

Różnie oceniamy to, co proponuje dziś partia rządząca. W moim przekonaniu jej działania są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów i narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas – w sensie politycznym – w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód. Prezydent ma z pewnością inny pogląd. Ale najgłębsze nawet różnice nie zwalniają nas z obowiązku współpracy na rzecz dobra i bezpieczeństwa naszej ojczyzny.

UE to nie tylko pieniądze i procedury. To, w pierwszym rzędzie, wartości i wysokie standardy życia publicznego. Dlatego w Europie i na całym Zachodzie wzbiera dziś fala krytyki pod adresem rządzących. Już dawno nie było tak głośno o Polsce i bardzo dawno – tak źle. Możemy ten niebezpieczny trend powstrzymać, ale to wymaga dialogu, gotowości do rozmowy i szybkich, pozytywnych z punktu widzenia polskich obywateli, decyzji.

Podporządkowanie sądów partii rządzącej w sposób, jaki zaproponował PiS, zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji. Trzeba zatem znaleźć rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania przez Polaków, przez większość sejmową i opozycję, przez prezydenta i UE. Wiem, to trudne. Wymagające ustępstw, wzajemnego szacunku oraz odrobiny zaufania. Trudne, ale wciąż do zrobienia. Czasu zostało jednak bardzo niewiele.

Sytuacja, także w wymiarze międzynarodowym jest naprawdę poważna. I dlatego wymaga poważnych środków i poważnych partnerów. Proszę spróbować, Panie Prezydencie.”

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Plus ujemnyNikaZwinkaTomekadama Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adama
adama

Ile osób dzisiaj studiuje prawo w Polsce? Zapewne myślą, że w pisowskiej rzeczywistości sobie poradzą. Będą zajmowac się literą prawa a nie filozofią i etyką prawa – od tego jest Ziobro. No może kilku jest bardziej ambitnych, np. chcieliby być jak Rzepiński, Stępień

Tomek
Tomek

Obawiam się, iż aby studenci ci byli jak wspomniane autorytety należałoby wysłać ich na długi internship do Pyongyangu

adama
adama

Będą mieli szkolenie z posłuszeństwa władzy w Polsce.

Tomek
Tomek

Bardzo oryginalne i takie europejskie. Nigdy bym nie wpadł na to, aby się położyć, przykryć tęczową flagą i tupać nogami w ścianę. Respect.

Zwinka
Zwinka

A jest coś, na co byś SAM wpadł ?

Nika
Nika

Nasz prezydent zachowuje sie jak 5- 6 latek. Reaguje troche jak moj pies, jak kogos nie lubi to warczy. Czasami mysle, ze on jest troche uposledzony umyslowo. Jego promotor mowi, ze Duda jest madry i dobrze wyksztalcony, moze i zna prawo, ale inteligencji emocjonalnej to nie ma ani za grosz.

Plus ujemny
Plus ujemny

Wczoraj słuchałem tegoż promotora – klasyczny wzorzec galicyjskiego gledzenia.