Reforma sądownictwa trwa. Kolejny niezależny sędzia zawieszony

Reforma sądownictwa trwa. Kolejny niezależny sędzia zawieszony

Sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie został zawieszony. Zdecydował o tym prezes SO, Piotr Schab, który jednocześnie pełni funkcję rzecznika dyscyplinarnego sędziów powołanego przez Zbigniewa Ziobrę. Wspomnianego Gąciarka zawieszono na miesiąc od dnia wydania decyzji.

 

Dlaczego doszło do tej sytuacji? Sędzia odmówił orzekania w jednym składzie z sędzią powołanym przez tzw. neo-KRS (Krajową Radę Sądownictwa – przyp. aut.).

„Powołując się na złożone przed Prezydentem RP ślubowanie, w którym zobowiązałem się służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej i stać na straży prawa, oświadczam niniejszym, że odmawiam orzekania w jednym składzie z osobą (Stanisław Zdun), której powołanie na urząd sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie dotknięte jest zasadniczą i nieusuwalną wadą, w postaci braku wniosku uprawnionego i wskazanego w Konstytucji RP organu w postaci KRS” – ogłosił.

Teraz Gąciarek powiedział „Gazecie Wyborczej”, że nie żałuje podjętej decyzji. „Nominowany przez Zbigniewa Ziobrę i tylko przed nim odpowiadający Piotr Schab, prezes SO i jednocześnie rzecznik dyscyplinarny, wykonał to, czego od niego oczekiwał minister. Ja nie żałuję tego, co zrobiłem. Odmawiając orzekania z sędzią desygnowanym przez neo-KRS, postąpiłem w zgodzie ze swoim sumieniem, kierując się interesem publicznym i prawem obywateli do sądu prawidłowo obsadzonego i legalnie powołanego” – wytłumaczył dziennikarzom.

 

Gąciarek nie jest jedynym sędziom, który zachował się w taki sposób, ponieważ analogiczne decyzje podjęli Małgorzata Tomkiewicz i Wiesław Kasprzyk z Olsztyna. Sędzia Adam Synakiewicz z kolei uchylił wyrok sądu pierwszej instancji, ponieważ w składzie orzekającym zasiadał właśnie sędzia powołany przez neo-KRS.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
14 września 2021 07:47

Nie klei się ta deforma sądownictwa. Nikt nie chce się bawić ze śmierdzącymi bachorami dudy w piaskownicy ziobry.