Rekompensata za energię elektryczną nie dla każdego, nie w gotówce i „nieszybko”

Rekompensata za energię elektryczną nie dla każdego, nie w gotówce i "nie tak od zaraz"

Dziennik „Gazeta Prawna” dotarł do projektu ustawy, która zakłada wprowadzenie rekompensat za tegoroczne podwyżki cen prądu. Nie będą one jednak dla wszystkich Polaków i nie tak zaraz.

 

Wbrew pierwotnym zapowiedziom PiSowskiego szefa ministerstwa aktywów państwowych Jacka Sasina przysługiwać mają bowiem tylko osobom mieszczącym się w pierwszym progu podatkowym, czyli takim, które zarabiają brutto maksymalnie ok. 7 tys. złotych miesięcznie.

W praktyce ma być tak, że kasa na nasze konto nie wpłynie, a rekompensata będzie odliczona od pierwszego rachunku za energię wystawionego po 15 marca 2021 roku. Jeśli natomiast kwota na rachunku będzie niższa, niż zwrot, który nam przysługuje, to wtedy odliczenie nastąpi również od następnych rachunków.

 

Tymczasem od 1 lutego nowe stawki za prąd ogłosiły PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator. Już rozsyłają do klientów odpowiednie pismo informujące o podwyżkach.

Jak wynika z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki, gospodarstwa domowe w 2020 roku zapłacą miesięcznie średnio o 9 zł więcej. W ciągu roku oznacza to np. dla trzyosobowej rodziny dodatkowy wydatek rzędu 108 zł.

Ale jak pociesza w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Jacek Sasin – „Według wyliczeń prawo do rekompensat będzie przysługiwało 15 mln gospodarstw domowych, co oznacza, że w kieszeniach Polaków pozostanie ok. 2,4 mld złotych…”

/p/

Źródło: Money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
WaldemarroMarekNutkaHerodAntypisskubi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
skubi
skubi

Dobre i to, Per saldo zyskam a nie stracę. Brawo PiS! Innych nie było stać nawet na takie rozwiązanie.

Nutka
Nutka

Ręce opadają. Naprawdę wierzysz w to, co piszesz???

HerodAntypis
HerodAntypis

Jeśli chodzi o rekompensaty nie dla wszystkich, to mamy 500+. Biorąc pod uwagę podwyżki i inflację spowodowane tym „świadczeniem” , taka kwota mniej więcej pokrywa wyższe koszty życia. Nawet ciemny lud to pojmuje i nie mnoży się na potęgę; u nich przyrost naturalny wynika z nieznajomości, lub wiary w grzech antykoncepcji.

Marek
Marek

to po co bylo podnosic a teraz rekompensaty kielbaska pachnie i to nie krakowska

Waldemarro
Waldemarro

Pomoc publiczna dla nieporadnych (czyt. niechcących optymalizować koszty) firm- molochów spadkobierców reliktów?0