Rekordowa inflacja! Tak źle nie było od dwóch dekad!

Stan wyjątkowy może być wydłużony – deklaruje premier. – Pieniądze z UE będą, a rekonstrukcji rządu nie planujemy 

BNP podał, że w czerwcu inflacja bazowa wyniosła 4,1% w skali roku! Oznacza to, że obecnie mamy najwyższy wzrost cen produktów od blisko 20 lat.

 

Tendencje inflacyjne obserwujemy w gospodarce już od początku bieżącego roku. Jeszcze w maju pisaliśmy o tym, że poziom inflacji osiągnął 3,8% w porównaniu do poprzedniego roku – jak widać proces wzrostu cen w naszym kraju stale narasta. Wpływ na to może mieć m.in. gwałtowne dodrukowywanie pieniędzy przez rząd.

Wspomniana inflacja bazowa obejmuje wzrost cen z wykluczeniem produktów żywnościowych i energii (nie uwzględnia się ich ze względu na częste wahania). Ostatni raz tak wysoki stopień tego rodzaju inflacji odnotowano w Polsce w 2001 r. Rządy sprawowało wówczas SLD Leszka Millera i nikt nie podejrzewał, że kiedykolwiek władzę w kraju przejmie ugrupowanie prawicowych populistów.

 

Więcej o dewastacji gospodarki przez rządzących dowiemy się jeszcze dzisiaj. Urzędnicy NBP zapowiedzieli bowiem konferencję prasową poświęconą nowemu „Raportowi o inflacji”, który raczej nie przyniesie nam najlepszych informacji.

Wzrost cen, w ostatnim czasie, najlepiej widoczny jest na przykładzie nieruchomości. Ceny mieszkań rosną w górę, co prowadzi do zaokrąglenia bańki na rynku mieszkań.

/nt/

Źródła: gazeta.pl, bankier.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Chermes
Chermes
17 lipca 2020 01:52

Powiem krótko: Jeśli masz niewielkie oszczędności, wymień złotówki na euro lub dolary i trzymaj w skarpecie.
Jeśli masz więcej kasy, kup, jak najszybciej, jakąś nieruchomość.
Pamiętasz końcowe lata Gierka? To dobrze. Wiesz bowiem co cię czeka.
Nie pamiętasz? No to niebawem, na własnej skórze, przekonasz się jak wówczas żyło się w PRL.
A potem już tylko Balcerowicz będzie potrafił sytuację opanować.

Bożena
Bożena
18 lipca 2020 14:17
Reply to  Chermes

Jak to ? przecież mówią w tvp że jest dobrze! skond masz takie rewelacje? trochu ceny rosną, ale dlaczego zaraz Balcerowicz? Podobno za jego rządów było strasznie, a przecież teraz nie jest strasznie? walicie na pisowców i dlatego siejecie strachy, a ludziom dobrze sie żyje jak nigdy, Matka mówi że nawet za peerelu tak dobrze nie było, bo mówi że wcale nie było źle, tylko że teraz nam w szkołachh celowo mieszają w głowach , dopiero za solidarności porobiło sie bo nikt nie pracował, ale wcześniej źle nie było, a teraz jest jeszcze lepiej. Polska sie rozwija idzie do przodu i wszyscy nam zazdroszczom zagranicą i dlatego sie czepiajom żeby kasy nie dac co sie nam należy z Unii.

Robert
Robert
18 lipca 2020 22:06
Reply to  Bożena

Ale ty naiwny jesteś
Żyje się coraz gorzej i drożej

Marek
Marek
17 lipca 2020 10:52

A podobno 500+ i inne PiS-owskie „+” miały być takim dobrem a okazują się być kula u nogi gospodarki. Po 4 latach rozdawnictwa doszliśmy do inflacji 4,1% o cenach żywności nie ma co mówić bo tam wskaźniki są już dwucyfrowe. A beneficjenci ciągle nie potrafią zrozumieć że ich świadczenie w ciągu kilku lat zje a może nawet już zjadła inflacja. Dalej nie chcą lub nie potrafią zrozumieć że inflacja najmocniej uderza właśnie w osoby o niskich dochodach, i że to oni własnie najmocniej odczują skutki drożyzny. 500+ nic nie pomoże, a prawie na pewno będziecie płacić coraz wyższe podatki. Napiszę trochę brutalnie sami tego chcieliście, to macie, głosowaliście za utrzymaniem socjalu to macie socjal, a że za chwile będzie warty tyle „co kot napłakał ” to już całkiem inny problem. A jak uważacie że jesteście biedni, to bardzo pocieszające nie będzie jak powiem że będziecie jeszcze biedniejsi.

Fyi
Fyi
17 lipca 2020 19:03
Reply to  Marek

Pytanie czy główni beneficjenci socjalu znają pojęcie inflacji

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
17 lipca 2020 23:24
Reply to  Fyi

Może i nie znają, ale gdy wiatr w kieszeni zahula, wyjdą na ulice. Ale obawiam się, że otumanieni propagandą nie pójdą na tych, którzy są za to odpowiedzialni, tylko na tych, którzy jeszcze będą coś mieli.

Jantar
Jantar
17 lipca 2020 23:41
Reply to  Fyi

Główni beneficjenci socjalu nawet nie rozumieją, że rząd i prezydent nie rozdają swoich pieniędzy, bo kasa pochodzi z budżetu, do którego WSZYSCY wpłacają w formie podatków, czyli że kasa, którą dostają to jest ich własna kasa, którą sami wcześniej oddali państwu. Jak im to próbować wyjaśniać to zarzucają kłamstwo i manipulację, bo „rząd i prezydent dał”.

Jantar
Jantar
17 lipca 2020 14:46

Inflacja będzie jeszcze wyższa, bo jeszcze bardziej wystrzeli. Dojdziemy wkrótce do poziomu takiego, jak w Wenezueli, że za miesięczną pensję Wenezuelczyk mógł kupić tylko bochenek chleba. Do tego jeszcze dochodzi gigantyczne zadłużenie, które już jest na poziomie z okresu rządów Gierka. Dochodzimy do konstytucyjnego progu zadłużenia, który jest ustalony na 60% PKB. I niespodzianka: rząd PiS chce podnieść ten konstytucyjny próg na 90% PKB. Oczywiście oznacza to zmianę konstytucji, a przy okazji przekopią ją we wszystkie możliwe strony. Efekt będzie taki, że któregoś dnia obudzimy się w państwie wyznaniowym, okaże się że mieszkania, domy, działki już nie są naszą własnością, ale własnością państwa i musimy płacić państwu dzierżawę, a także że państwo przejmuje wszystkie nasze oszczędności zgromadzone w bankach. A do tego, że mamy prowizoryczną demokrację, bo opozycja zostanie zdelegalizowana i zostawione tylko pisowskie przystawki, a Duda będzie miał kadencje dożywotnie.

Popatrzcie na Wenezuelę i Kubę. Czeka nas to samo w szybkim tempie.

Chermes
Chermes
17 lipca 2020 19:15
Reply to  Jantar

Za Gierka, to „straszne” zadłużenie Polski wynosiło zaledwie 20 miliardów dolarów. Inna sprawa, że ówczesna złotówka nie była wymienialną walutą, ale jak by na to nie patrzeć, obecnie jest dużo gorzej.

AntyKaczor
AntyKaczor
18 lipca 2020 10:56

Jakie jeszcze króliki wyskoczą z powyborczego pisowskorzadowego cylindra? To było do przewidzenia. Rozbuchany socjal, trwonienie kasy na niemądre inwestycje. Do tego Covidek. Co nam jeszcze zafundują? Oczywiście winą obarczą onych:Tuska, Trzaskowskiego, Merkel, opozycję. I skanalizuja uwagę na Halloween, LGBT, pranki i inne tematy zastępcze. A my to lykniemy jak pelikany. Oby nie.

Filip
Filip
22 lipca 2020 19:55

a może oni cichaczem drukują banknoty i tylko dzięki temu to dotąd nie jebło?