Rektor UAM uważa, że hierarchowie w sporach o LGBT używają języka nienawiści

Rektor UAM uważa, że hierarchowie w sporach o LGBT używają języka nienawiści

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, wydał oświadczenie, w którym przestrzega przed używaniem języka nienawiści. Wg profesora, język ten „przyczynia się do pogłębiania podziałów w naszym społeczeństwie, staje się źródłem narastającej agresji i przejawów wrogości”.

 

„Przez ostatnie lata jesteśmy świadkami pogłębiającego się w Polsce sporu politycznego. Niestety, w ostatnich miesiącach jego uczestnicy coraz rzadziej sięgają po merytoryczne argumenty, zastępując je inwektywami, których jedynym celem jest znieważenie przeciwników. Mają w tym swój udział politycy reprezentujący różne partie polityczne, niebagatelną rolę odgrywają także media, również telewizja publiczna – podkreślił rektor, prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki.

W oświadczeniu profesor nie oszczędza także hierarchów kościelnych: „Niepokojem napawa fakt, że i hierarchowie Kościoła Katolickiego biorący udział w sporach ideologicznych wokół zjawiska określanego skrótem LGBT używają mowy nienawiści, która może być odbierana jako nawoływanie do zwalczania osób o innych poglądach czy odmiennej orientacji” – podkreślił.

 

Dodał również, że w społeczności uniwersyteckiej wyraźne są podziały polityczne i ideologiczne, jednak „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w swych działaniach kieruje się zasadami tolerancji i wzajemnego szacunku. (…)”

Zapewnił też, że przykłada szczególną wagę do zapewnienia wszystkim członkom społeczności akademickiej poczucia bezpieczeństwa, a zatem do „przeciwdziałania wszelkim przejawom dyskryminacji i nierównego traktowania ze względu na narodowość, płeć, religię, przekonania polityczne, niepełnosprawność czy orientację seksualną (…)”

Rektor UAM zapewnił również, że nadal zdecydowanie będzie zwalczać „przejawy agresji słownej i fizycznej, niezależnie od sztandarów, pod jakimi miałyby mieć one miejsce”

/md/

Źródło: dziennik.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JantarMariaZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Określenie „hierarchowie krk używają języka nienawiści” jest zbyt delikatne. Hierarchowie krk wprost podżegają do przemocy. Bóg powinien ich za to ciężko ukarać, ale … czy oni boją się Boga, o którym tyle gadają ? Nie wygląda na to, a może po prostu doskonale wiedzą, że TAM, u góry nikogo nie ma, a TU, na ziemi, są tylko głupi jak but, strachliwi politycy ?
Ot, klecha to ma klawe życie…

Jantar
Jantar

Zwinko, też jestem zdania, że już wprost nawołują do przemocy w obronie religii i kościoła, a Kaczyńskiemu rozlew krwi jest bardzo na rękę, bo będzie miał powód do wprowadzenia stanu wyjątkowego. A jak ogłosi stan wyjątkowy to Unia nas wyrzuci i wtedy Kaczyński będzie mógł zrobić, co mu się tylko zamarzy, ze zmianą Konstytucji bez większości konstytucyjnej i nie uznaniem wyborów włącznie. Nie tak dawno Dorn, zwany przez lata „trzecim bliźniakiem”, powiedział w wywiadzie, że widzi PiS jako pierwotniaka, który niszczy dla samego niszczenia, ale nic nie jest w stanie wprowadzić w miejsce zniszczonych elementów demokracji. Moim zdaniem Dorn się… Czytaj więcej »

Maria
Maria

Hierarchowie wyżywają sie na osobach LGBT, bo księża, biskupi nie mogą teraz zabawiać się z ministrantami, klerykami i padło im na rozum. Ciekawe czy Ojciec Święty Franciszek da radę tym zepsutym, opływającym w dostatki tłuściochom?

Jantar
Jantar

Papież Franciszek nic z tym nie zrobi. Do tej pory nic nie zrobił, poza wypowiedziami dla mediów, że Watykan będzie walczył z pedofilią i że w KK nie ma miejsca na bogactwo i mowę nienawiści. I co? Po aferach pedofilskich w Irlandii, Australii, Niemczech, USA, Chile zalecano Franciszkowi zdymisjonowanie (!!) całych episkopatów. Co zrobił? Przyjął dymisje zaledwie kilku kardynałów czy biskupów z episkopatu w Chile. Reszta pozostała bezkarna. Franciszek bronił też kardynała bodajże Pella z australijskiego episkopatu, który stanął przed świeckim sądem oskarżony o pedofilię i którego ten sąd uznał winnym. W wywiadzie z watykanistami w „Newsweeku” jakiś czas temu… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Ja mam tylko pytanie, kiedy Gowin każe odwołać rektora Uniwersytetu Poznańskiego i powołać jakiegoś pisowca na jego miejsce?