REM: „Paweł Adamowicz był obiektem oszczerstw [w TVP], ale nie miał prawa do obrony”

REM: „Paweł Adamowicz był obiektem oszczerstw [w TVP], ale nie miał prawa do obrony”

„Mamy prawo do prawdy. Media publiczne powinny pełnić rolę autorytetu i być miejscem poważnej rozmowy o przyszłości państwa. Dziś niestety Telewizja Polska jest daleka od wypełniania swojej misji, dlatego w gronie prezydentów pięciu dużych polskich miast poprosiliśmy Radę Etyki Mediów o analizę materiałów publikowanych o śp. prezydencie Pawle Adamowiczu” – napisała na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz. Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska opublikowała stanowisko Rady w tej sprawie.

Rada Etyki Mediów Rada Etyki Mediów stwierdziła, że autorzy materiałów, prezentowanych w 2018 roku w Telewizji Polskiej, „manipulują faktami, sugestiami i domniemaniami tak, by przedstawić Pawła Adamowicza jako osobę niegodną zaufania”. – „W żadnej z analizowanych przez REM publikacji nie dano Pawłowi Adamowiczowi szansy odparcia zarzutów, przedstawienia argumentów zaprzeczających oskarżeniom formułowanym wprost, między wierszami lub w tytułach zniekształcających rzeczywisty przebieg opisywanych wydarzeń lub naginających fakty tak, by przemawiały przeciwko prezydentowi Gdańska. Był obiektem oszczerstw, ale nie miał prawa do obrony” – napisano w opinii REM.

Według REM, TVP złamały pięć z siedmiu zasad Karty Etycznej Mediów. Chodzi o zasady: prawdy, obiektywizmu, oddzielania informacji od komentarza, szacunku i tolerancji, pierwszeństwa dobra odbiorcy. W swoim stanowisku członkowie Rady cytują i podzielają opinię dr Wiesława Baryły, psychologa społecznego z Uniwersytetu SWPS, który napisał: – „Telewizja Polska uprawia propagandę, która służy do niszczenia przeciwników partii rządzącej” i „sięgając po najgorsze techniki komunikacji nie daje zaatakowanym najmniejszych szans na przedstawienie własnego stanowiska”. Swoje oświadczenie Rada Etyki Mediów kończy stwierdzeniem, że „nie ma jednak wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim kompetencji, by dociekać – o co prosili autorzy pisma Związku Miast Polskich – czy złamanie wskazanych zasad etyki dziennikarskiej wobec Pawła Adamowicza można uznać za okoliczność związaną z zamachem na jego życie”.

„Nie możemy o tym milczeć, bo milczenie jest bliskie obojętności. Polska zasługuje na media publiczne wysokiej jakości. Odbudowa wiarygodności telewizji polskiej nie będzie prosta, ale głęboko wierzę, że nastąpi ona prędzej niż wyobrażają to sobie osoby odpowiedzialne za obecny stan TVP” – podsumowała Aleksandra Dulkiewicz.

bt

Źródło: TOK FM, Facebook

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o