Resort Szumowskiego faworyzował jednego dostawcę testów na koronawirusa?

W sprawie obostrzeń pandemicznych dwugłos w rządzie i komu tu wierzyć?

Od początku pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia najwięcej testów kupiło za pośrednictwem jednej firmy. Od poznańskiej spółki Argenta oraz jej spółki córki Integry resort Szumowskiego kupił 365 tys. sztuk testów za prawie 47 mln zł. Sprowadzane one były z Chin i Turcji.

 

Z zestawienia Ministerstwa Zdrowia, opublikowanego przez Onet, wynika, że średnia cena za jeden test od Argenty wyniosła 128 zł. Dla porównania u polskiego dostawcy testów firmy Biomaxima z Lublina zamówiono tylko 24 tys. testów za 1,5 mln zł. Średni koszt jednego testu to 62 zł.

„Liczyliśmy na współpracę z Ministerstwem Zdrowia w większym zakresie niż to się dotychczas udało. Składaliśmy oferty na dwa rodzaje testów, udało nam się uzyskać zamówienie na ułamek naszej oferty i rządowego zapotrzebowania” – powiedział Onetowi Łukasz Urban, prezes Biomaximy z Lublina.

 

Wracając do Argenty, jej głównymi wspólniczkami są Dorota i Katarzyna Zdziebkowskie, prywatnie żona i szwagierka założyciela firmy Tomasza Zdziebkowskiego. Jest on także członkiem zarządu Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – „AKO to środowisko ściśle związane z PiS, sympatyzujące z takimi politykami jak Antoni Macierewicz. A do tego jest ultrakatolickie. Kiedy w polityce toczy się spór, AKO staje po stronie partii rządzącej” – powiedział jeden z informatorów Onetu.

Z kolei jego żona Dorota Zdziebkowska została wskazana przez Prawo i Sprawiedliwość jako członek komisji wyborczej w wyborach parlamentarnych w 2019 r.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
20 maja 2020 18:45

Powoli odkrywana jest prawda o tym , że na pandemii postanowili zarobić rządzący. Najpierw postanowili przewalić mnóstwo publicznych pieniędzy a potem zagwarantowali sobie bezkarność w jednej z tarcz antykryzysowych. A suweren jest głupi albo udaje , że tego nie widzi. Rolą opozycji jest teraz ujawnianie i nagłaśnianie wszelkich nieprawidłowości , niegospodarności i mafijnych powiązań ekipy trzymającej ster władzy.

andrzej
andrzej
20 maja 2020 20:01

Minister Zdrowia nie wiele robił aby zwalczać wirusa, ale dużo aby znajomi pośrednicy zarabiali krocie. On już zakuty w kajdanki powinien być odprowadzony do celi, aby mógł przemyśleć całe zło jakie wyświadczył Polsce i Polakom.

1980
1980
20 maja 2020 21:30

Unii odejmij pempowine…wiem że zaboli mnie też.
Ale ja sobie poradzę.bo muszę.
Chciałbym tylko zobaczyć jak elita wijac sie w amoku wysysa resztki źródełka…
Interesy z nasza władza jak już zatrybia to czysta przyjemność.
Szlachetna władza…Panie dr ministrze zdrowia…zalosny i irytujacy styl szanowny Pan ma.
Jak krasc to miliony.tu brawo.ale żadna sztuka to gdy dostep ma się do wspólnego sejmu. Ale to trzeba robić w maseczce i rekawiczkach.
Bo w świetle jupiterow.na bogato z pompą.
To tylko pod parasolem Władimira uchodzi bezkarnie.
Będziecie siedzieć…szczerze z glebi serca bardzo bardzo wam tego życzę.
Tymczasem miłego wieczoroczu wam RODACY życzę.