Rocznica Powstania Warszawskiego.

Rocznica Powstania Warszawskiego.

W ramach akcji „Burza” Armia Krajowa starała się z początku współpracować z Armią Radziecką. Jednak po wyzwoleniu Lwowa i Wilna, oficerowie AK zostali aresztowani przez NKWD, a partyzantów rozbrajano i albo ginęli bez wieści, albo siłą wcielano ich do Armii Berlinga. Dlatego dowództwo AK podjęło decyzję o wyprzedzeniu Rosjan w wyzwoleniu Warszawy. Decyzję podjął generał Tadeusz „Bór” Komorowski 22 lipca, bez porozumienia z władzami w Londynie.

 

Dokładną datę i godzinę podano w ostatniej chwili. Powstanie, planowane pierwotnie na kilka dni, toczyło się ponad 2 miesiące. W walkach wzięło udział 40-50 tys. powstańców. Zginęło 18 tysięcy, dalszych 25 zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były znacznie większe: zabito 180 tys. mieszkańców Warszawy, a ponad pół miliona osób zostało wypędzonych ze stolicy, straciło dach nad głową i cały dobytek.

Na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego” ambasada Niemiec opuściła dzisiaj flagi do połowy masztu. Chargé d’affaires Ambasady złożył kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

 

Przypomnijmy, że dopiero podczas 50. rocznicy Powstania Warszawskiego prezydent Niemiec, Roman Herzog jako pierwszy przeprosił Polaków za zbrodnie dokonane przez Niemców podczas II wojny światowej. Podczas kolejnych wizyt, jak np. w 2010 r. prezydenci Polski i Niemiec wspólnie składali kwiaty pod pomnikami Powstania Warszawskiego i Bohaterów Getta.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Jak tłumaczył ówczesny prezydent, Bronisław Komorowski, „kanclerz Niemiec Willy Brandt, który w 1970 roku klęknął pod pomnikiem Bohaterów Getta, nie mógł w podobny sposób uczcić ofiar Powstania Warszawskiego, bo wtedy w stolicy nie było pomnika upamiętniającego ten zryw”.

 

Cieszy fakt, że podobnych gestów i słów przeprosin doczekali ostatni żyjący powstańcy.

/ep/

Źródło:interia.pl

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
HerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Najważniejsze, aby nie zanieczyszczali uroczystości Smoleńskiem i nie drążyli tuneli czasoprzestrzennych między Powstaniem a niezwiązaną z nim osobą.