Rocznica wejścia Polski do NATO – obchodzona po PiS-owsku

„Błaszczak zajmuje się łamaniem prawa i agitacją polityczną”

19 lat temu, 12 marca 1999 roku polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek złożył na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem Sojuszu.

Cztery dni później w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, ówczesny premier Polski Jerzy Buzek u boku Sekretarza Generalnego NATO Javiera Solany uczestniczył w podniesieniu flag nowych członków Paktu Północnoatlantyckiego.

To w historii powojennej Polski wielki dzień i dlatego obecny szef resortu obrony Mariusz Błaszczak nagrał na taśmie filmowej okolicznościowe, dwuminutowe wystąpienie. Całość została opublikowana na internetowej stronie MON. Czegóż się z niej dowiadujemy?

Błaszczak z emfazą opowiada o sukcesach, nazywa nas „jednym z liderów NATO”, wspomina doniosłość szczytu Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r. Jak zauważa „Fakt” – choć materiał jest rocznicowy – nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nasza historia w NATO rozpoczęła się przed dwoma laty, a z całego przemówienie wieje typową PiS-owską małością.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/973087780858417152

Ani słowa w niej bowiem o ogromnym wysiłku dyplomatycznym tych, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Osoby Bronisława Geremka, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, czy Jerzego Buzka, Błaszczak pomija zupełnym milczeniem, jakby w myśl  hasła teraz k…a my i zawsze tylko my.

A jak było dokładnie? Polska rozpoczęła starania o członkostwo w Sojuszu w 1992 r. Podczas wizyty w Warszawie, ówczesny Sekretarz Generalny NATO Manfred Wörner powiedział, że „drzwi do NATO są otwarte”. Zwieńczeniem siedmioletnich starań był rok 1999. W lutym 1999 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał, po wcześniejszej kontrasygnacie premiera Jerzego Buzka, akt naszego przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego. Formalnym domknięciem drogi było przekazanie przez szefa MSZ Bronisława Geremka aktu przystąpienia Polski do NATO na ręce Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright, 12 marca 1999 r.

O tym wszystkim jednak z przygotowanego w MON wideo nie sposób się dowiedzieć.

/p/

Źródło: Fakt/naTemat

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
smętekP WMaciek123454321Zgredzinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zgredzinka
Zgredzinka

Ciekawe kto mu tę nadętą gadkę nabazgrolił?
Dobrze, że chociaż czytać się nauczył,

Maciek123454321
Maciek123454321

Nic to, Polska i tak pamięta i pamiętać będzie. Macierewicza i Błaszczaka pośle się na śmietnik, podobnie jak ich wodza Karalucha.

P W
P W

Paszczak robi paszczowo. Nic więcej.

smętek
smętek

Cieszmy się, że nie powiedział, że to dzięki staraniom braci bliźniaków przyjęto nas do NATO.