Rok bezwzględnego więzienia dla sprawcy pobicia dziennikarza i wykładowcy za to, że oburzyły go homofobiczne hasła

Dziennikarz i wykładowca pobity we Wrocławiu - wyraził głośno oburzenie, widząc homofobiczne hasła

Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał Macieja K. na rok bezwzględnego więzienia za pobicie Przemysława Witkowskiego. Pisaliśmy o sprawie w artykule „Dziennikarz i wykładowca pobity we Wrocławiu – wyraził głośno oburzenie, widząc homofobiczne hasła”.

 

Sąd uznał oskarżonego winnym pobicia Witkowskiego i stosowania gróźb pozbawienia życia z powodu przynależności politycznej. Zasądził też 5 tys. zł nawiązki dla poszkodowanego.

Maciej K. nie przyznał się do pobicia, a nawet stwierdził, że była to bójka, którą zaczął Witkowski. – „Obrona sugerowała, że to była bójka czy coś na kształt pojedynku. W polskim prawie nie ma takiego pojęcia. Przestępstwo popełnia ta osoba, która spowodowała obrażenia ciała u drugiej osoby” – powiedział sędzia Tomasz Krawczyk w uzasadnieniu wyroku.

 

Dodał, że sąd nie ma wątpliwości, że motywacją sprawcy była przynależność polityczna Witkowskiego rozumiana szerzej jako światopogląd. – „W ocenie sądu takie zachowanie zasługuje na potępienie” – stwierdził sędzia Krawczyk.

Przemysław Witkowski przed sądem stwierdził, że Maciej K. należy do skrajnie prawicowej grupy. – „To nie jest wiedza, którą można wykorzystać w sądzie i to udowodnić, bo ludzie się boją przyjść do sądu i zeznawać. Ale pokazywano mi film, na którym oskarżony robił graffiti z krzyżem celtyckim” – powiedział Witkowski.

Wyrok nie jest prawomocny. Maciej K. na pytanie dziennikarzy o to, czy zgadza się z wyrokiem odpowiedział tylko „nie”. Jego obrońca nie chciał rozmawiać z mediami.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
18 listopada 2019 20:56

Może rok to za mało ale najważniejsze że idzie do paki a nie jakieś zawiasy czy prace społeczne.

Bart
Bart
19 listopada 2019 07:36

Ponure jest to, że za skatowanie człowieka taki wyrok (albo wyższy) nie jest standardem.

Jantar
Jantar
19 listopada 2019 13:18

Ziobro zapewne złoży do sądu kasację, bo przecież „obrońca religii i polskości to prawdziwy patriota i on tylko się bronił przed atakiem”.

Chermes
Chermes
19 listopada 2019 17:28

Cała nadzieja w Dudusiu (czy jak mu tam?) że prawdziwego Polaka – patriotę i katolika ułaskawi..