Rozdział Kościoła od państwa?

Osądźmy wreszcie Kościół i nie pozwólmy mu stać ponad prawem

Sam pomysł pachnie już zdradą narodową.

Ostatnimi czasy grom z jasnego nieba poraził Polaków z mocno chrześcijańską duszą, gdy Barbara Nowacka ogłosiła projekt ustawy oddzielającej Kościół od Państwa. Naruszyła to, co w dzisiejszej Polsce jest święte, czyli… przyczepiła się do Instytucji, która marzy wręcz o Polsce jako państwie wyznaniowym. Oj i co to teraz będzie? Co będzie?

Inicjatywa Polska w swoim projekcie chce niewiele. Ot, tylko zaprzestania finansowania lekcji religii ze środków publicznych i precyzyjne uregulowanie jej obecności w szkołach, odejście od finansowania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne księży, likwidację Funduszu Kościelnego oraz wspólnych komisji rządowo – kościelnych, zastępując je jedną komisją, złożoną z przedstawicieli rządu, kościołów, związków wyznaniowych oraz organizacji świeckich skupiających agnostyków i ateistów.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Odezwał się już rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, który z oburzeniem stwierdził, że „wyrzucanie religii w taki czy inny sposób ze szkoły jest wracaniem do czasów komunistycznych”, a już sam pomysł, by to Kościół płacił katechetom uznał za całkowicie niedorzeczny. Według niego, to sprzeczne z Konstytucją, gdzie zapisane jest prawo do bezpłatnego nauczania, a gdy zwrócono mu uwagę, że to nie rodzice płaciliby ze swojej kieszeni, tylko właśnie Kościół, odwrócił kota ogonem. Mówił o utraconych przez Kościół dobrach i majątku, gdy „zabrali nam go zaborcy – Rosjanie, Prusacy i Austriacy podczas zaborów, a czego nam oni nie zabrali, to zabrali komuniści”. Czyli co? Nie ma kasy na finansowanie lekcji religii? Natychmiast też przypomniał o działalności charytatywnej Kościoła, obejmującej pomocą ok. 3 mln osób. Przepraszam, a co ma piernik do wiatraka?

Swoje trzy grosze postanowił też dorzucić ksiądz Węgrzyniak, żądając zaprzestania kłamstw, bo to „Kościół utrzymuje państwo, a nie odwrotnie”. W swoim artykule, zamieszczonym na fronda.pl, usiłuje przekonywać, że rozdzielność Kościoła jest w pełni zachowana, bo instytucja ta w żaden sposób nie wpływa na władze państwowe. Hahahaha…koń by się uśmiał. A ta agitacja wyborcza w świątyniach? Wspieranie PiS-u słowem i ciałem? Naciski na parlamentarzystów w sprawie zakazu aborcji czy ustawy antyprzemocowej? Uprzywilejowana pozycja przy rozdawnictwie pieniędzy? Zgoda władz na ingerowanie Kościoła w coraz więcej obszarów życia publicznego i politycznego, na krzyże gdzie się da, msze na okrągło, wychowawstwo w szkołach dla księży… to rzeczywiście w pełni zachowany rozdział Kościoła od państwa?

W swoich rozmyślaniach Węgrzyniak idzie jeszcze dalej. Skoro ponad 90% Polaków to katolicy, którzy płacą państwu podatki, to niech tam sobie dojdzie do takiego rozdziału. Katolicy przestaną płacić podatki, założą sobie własne przedszkola, szkoły, szpitale czy straż. Będą sobie żyli spokojnie, bez wypominania im czegokolwiek, a Polska padnie.

Zwraca też uwagę, że już od dawna państwo z Kościołem się dogadało, czego dowodem jest konkordat. No cóż, każdy, kto przeczytał uważnie ten dokument, świetnie wie, że ksiądz coś kręci. Jedyne, co można w konkordacie znaleźć to zobowiązania Państwa Polskiego wobec Kościoła i ani słowa o obowiązkach wobec Polski. Nie ma co, świetny dokument o normalizacji wzajemnych relacji…

Na koniec ksiądz się nieco zreflektował, chyba zrozumiał, że nieco zaszalał i uznał, że zawsze można się dogadać, ale pod warunkiem, że przeciwnicy Kościoła przestaną kłamać, jakoby państwo tyle dawało na księży. Pod warunkiem, że ze szkół usunie się również „przygotowanie do życia w rodzinie, edukację seksualną, godziny wychowawcze, wykłady na medycynie, które promują antykoncepcję. Usuńmy finansowanie szpitali, w których ma miejsce aborcja i in vitro. Usuńmy wszelkie dotacje stowarzyszeń, czasopism, organizacji, zajęć i ludzi, które głoszą wartości niezgodne z nauką Kościoła”. Ciekawe spojrzenie na budowanie kompromisu, prawda?

Całkowicie od projektu Nowackiej odcina się PSL, a z kolei Schetyna wydaje się być pełnym zrozumienia dla niego, choć politycy PO raczej nie są nim zachwyceni. Profesor Góralski z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW jest bardzo zaskoczony postawą szefa PO i uważa, że nie jest ona „utrzymana w duchu koncyliacyjnym, przeciwnie: nie służy dobrze pokojowi społecznemu”.

No to się porobiło… Duchowni oburzeni, lud poruszony i znowu słychać, jak to w Polsce prześladuje się chrześcijan, jak się ich gnębi. Czekam tylko, kiedy zostanie ogłoszony termin krucjaty w obronie wiary i jej wyznawców. Kiedy wyjdą na ulice członkowie kół Gazety Polskiej, przyjaciele Tadeusza Rydzyka, telewizji Trwam i prasy skrajnie prawicowej, wspomagani przez chłopców narodowców. Od wojen religijnych minęło już kilka wieków, więc pewnie czas na powtórkę, bo przecież historia lubi zataczać koło.

Przyznam się szczerze, że jestem już nieco zmęczona tym ciągłym nawoływaniem do stawiania Kościoła na piedestale. Jestem zmęczona roszczeniową postawą tej instytucji, coraz mocniej wyciągniętą łapką, bo chce więcej i więcej. Nawoływaniem do przestrzegania propagowanych przez siebie zasad w sytuacji, gdy sama ma je głęboko gdzieś. Jak można mówić o uczciwości, rzetelności, tolerancji do wiary, gdy na każdym kroku się temu zaprzecza? Gdy po cichutku i skrycie buduje się podstawy państwa wyznaniowego, co ma tak mocne wsparcie partii rządzącej?

Ludzie! Żyjcie sobie jak chcecie, ale i dajcie żyć innym. Państwo musi być świeckie, szkoła musi być wolna od ideologii i poglądów, instytucje publiczne to nie kościoły, więc krzyży w nich nie potrzeba. Epatowanie katolicyzmem na każdym kroku, te msze, wiernopoddaństwo partii rządzącej, to przekonanie, że jak ktoś nie za PiS-em, to zły katolik, te płonące race i petardy na pielgrzymkach narodowców – to wszystko wzbudza coraz większy odruch wymiotny u każdego, kto chce spokojnie żyć w państwie prawa, w którym jest miejsce dla każdego. Kościele, ogarnij się wreszcie!!!

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

16
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
ewasmętekJantarParagraf22ks.Tomasz Warszawa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
torquemada
torquemada

Kler to obłudni i zakłamani hipokryci! KK w Polsce chyba zatracił poczucie tego, czemu miał służyć!?

Zwinka
Zwinka

Ja to bym chętnie wszystkich tych zakłamanych „chrześcijan” made in PiS zagoniła z powrotem do źródeł, czyli do katakumb. Razem z biskupami. I niechby tam się kisili we własnym sosie aż do dnia Sądu ostatecznego.

ks.Tomasz Warszawa
ks.Tomasz Warszawa

w historii już wielu próbowało zniszczyć Kościół, możesz i ty spróbować, spróbuj, może ci się uda złośliwa lewaczko!

Paragraf22
Paragraf22

Proszę księdza Tomasza. Może trochę więcej empatii dla bliźniego i mniej jadu. Ewangeli o nadstawianiu policzka nie czytałeś? Sześć lat studiów w seminarim poszło na marne? Proszę się uspokoić bo taka agresja źle o klerze świadczy.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Wielu próbowało, ale największe sukcesy na tym polu odnoszą sami księża.

smętek
smętek

Chamstwem jest zwracanie się do obcej osoby per „ty”. Do meritum, tylko osobom nie rozumiejącym świata można wmawiać, że podejmowane są działania mające zniszczyć kościół. Prawdą jest, że postulowany jest rozdział państwa i kościoła; skończenie z indoktrynacją dzieci i młodzieży przez prowadzenie lekcji religii w szkołach; zamknięcie strumieni pieniędzy płynących na rzecz polskiego kleru. To tyle i aż tyle.

Iwona
Iwona

Rozwiązanie problemu finansowania Kościołe w Polsce jest dość proste. Każdy kto się czuje katolikiem oświadcza to w zeznaniu podatkowym, a urząd sakarbowy przekazuje np. 1 % tej instytucji.
Wtedy też potwierdzi się lub nie, że 90% Polaków to katolicy.

smętek
smętek

Były już takie próby wprowadzenia podatku kościelnego ale klechów strach obleciał bo dopływ gotówki byłby mniejszy.

Iwona
Iwona

No ale skoro kler powołuje się na liczbę 90% Polaków katolików to tym łatwiej byłoby rządzącym (oczywiście nie aktualnie) przeprowadzić taką zmianę uzasadniając, że robi to nie przeciw a dla dobra Kościoła, zamykając tym usta kryrykom.

Maciek123454321
Maciek123454321

A ja się cieszę. Przestrach padł wreszcie na czarnych. Zaczynają rozumieć, że Polacy w szybkim tempie pędzą za laicyzującą się Europą. Pamiętacie referendum w sprawie aborcji w Irlandii, niedawnej jeszcze twierdzy katolstwa? Teraz przychodzi czas na nas. Oj, pachnie podobnym referendum, jak w Irlandii. Jak myślicie, jaki będzie wynik? Tak tak, mam też na myśli Podkarpacie, Małopolskę, Lubelszczyznę i Podlasie, skąd corocznie udają udają się na pielgrzymki do Słowacji, Czech i Niemiec tysiące dziewcząt niedouczonych w sprawach antykoncepcji.

Rafał P.
Rafał P.

„Kościół utrzymuje państwo, a nie odwrotnie”.
W tym księżulo ma pełną rację. Kościół utrzymuje państwo w CIEMNOCIE.

Jantar
Jantar

Usuńmy wszelkie dotacje stowarzyszeń, czasopism, organizacji, zajęć i ludzi, które głoszą wartości niezgodne z nauką Kościoła”. Pod tym zdaniem kryje się zapewne postulat Kościoła, aby w szkołach uczyli wyłącznie księża katoliccy. No to dzieci uczyłyby się wszystkich modlitw, czytania i rozumienia Biblii, Pisma Świętego i wszystkich innych kościelnych bzdur, służenia do mszy i księżom. Innymi słowy: księża wyuczyliby nowego Polaka, który byłby analfabetą potrafiącym się jedynie podpisać i wyklepać modlitwy. A do prawdziwej edukacji mieliby dostęp wysocy działacze partyjni, którzy swoje pociechy wysyłaliby do szkół za granicę. I tak PiS do spółki z Kościołem wychowałby nowe pokolenia Polaków – niewolników… Czytaj więcej »

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Rzecznik KEP zastosował znany chwyt erystyczny – polemikę z tezą postawioną nie przez Barbarę Nowacką, tylko przez samego siebie. Nowacka wcale nie postuluje wyrzucenia religii ze szkół, tylko sprzeciwia się finansowaniu zajęć religijnych przez państwo (ok. 1,5 mld zł rocznie). Chce, żeby koszt prowadzenia tych zajęć przejął KK. Ja dodam od siebie, że jeżeli polski KK jest tak biedny (cha cha cha!) że nie może wziąć na siebie kosztów prowadzenia lekcji religii, to zajęcia te powinny być płatne – podobnie jak inne zajęcia nadobowiązkowe takie, jak nauka dodatkowych języków, tańca, gimnastyki, rysunków itp. Nikomu zdrowemu na umyśle nie przyszłoby do… Czytaj więcej »

Paragraf22
Paragraf22

To niech księża zostaną wolantariuszami i kościół nic nie będzie musiał płacić. Nie staćich na taką posługę?

Jantar
Jantar

Niedawno czytałam w artykule, że polscy biskupi zwrócili się do papieża o wytyczne w sprawie zabiegów operacyjnego usunięcia narządów rodnych kobiety i ingerencji w narządy płciowe mężczyzn w przypadku chorób nowotworowych. Wg naszych biskupów takie operacje są wbrew prawu kościelnemu i są niemoralne, bo jest to forma antykoncepcji. Także radioterapia i chemioterapia są niemoralne, bo prowadzą do bezpłodności. Czyli wg polskiego kościoła, jeśli ktoś jest chory na raka to nie ma prawa się leczyć, bo jest to niezgodne z prawem kościelnym i wysoce niemoralne. A więc nie tylko szpitale, w których robi się zabiegi aborcji i in vitro należy zlikwidować… Czytaj więcej »

ewa
ewa

Podatek koś irlny jak na zachodzie i inaczej zaczną śpuewać Bo teraz to oni nie potrzebują wiernych tylko niewolników