RPO chce znać powody przeniesienia sędziego Waldemara Żurka

„W Konstytucji wszystko jest o nas - my jesteśmy Konstytucją”

W liście do mianowanej przez Zbigniewa Ziobrę prezes Sądu Okręgowego w Krakowie RPO pyta o merytoryczne powody przeniesienia sędziego Waldemara Żurka do innego wydziału. Były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa miałby zostać przeniesiony z II wydziału cywilno-odwoławczego do I wydziału cywilnego Sądu Okręgowego.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk podkreślił, że to przeniesienie może mieć charakter szykany. – „Z doniesień medialnych wynika, że w obu wydziałach jest jednakowy poziom zaległych spraw, więc przeniesienie nie ma innego uzasadnienia niż szykana. Przeniesienie sędziego Waldemara Żurka stanowiłoby de facto jego degradację” – napisał zastępca Adama Bodnara.

W swoim piśmie RPO przytoczył także uchwałę warszawskiego oddziału Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, według których „stanowi to próbę zastraszenia sędziów występujących otwarcie przeciwko działaniom zmierzającym do politycznego podporządkowania wymiaru sprawiedliwości oraz formę represji wobec sędziego konsekwentnie broniącego niezależności sądów”. – „W ocenie przedstawicieli środowiska sędziowskiego – w przypadku, gdyby przeniesienie doszło do skutku – mogłoby to prowadzić do wywołania efektu mrożącego nie tylko wobec sędziego Żurka, ale również wobec innych sędziów” – podkreślił Trociuk. Więcej na ten temat w naszym artykule „Stowarzyszenia sędziowskie protestują przeciwko przeniesieniu Waldemara Żurka”.

Sędzia Żurek w rozmowie z onet.pl powiedział, że ma być „królikiem doświadczalnym”. – „Mój przykład pokazuje, jak będzie można grillować każdego innego sędziego, który powie lub zrobi coś nie po myśli władzy. Prezes „od Ziobry” zdecyduje o przeniesieniu, choćby z wydziału karnego do cywilnego, a odwołać się można będzie do KRS – też złożonej z ludzi bliskich ministrowi Ziobrze. Ja mam być pierwszy, mam być królikiem doświadczalnym, na przykładzie którego władza chce pokazać innym sędziom, by „nie fikali”, bo będą traktowani „tak, jak Żurek”. To ma wywołać efekt mrożący, a krakowski sąd ma być poligonem doświadczalnym” – podsumował.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o