RPO domaga się od Święczkowskiego uzasadnienia decyzji nagłego przeniesienia prokuratora Krasonia

RPO domaga się od Święczkowskiego uzasadnienia decyzji nagłego przeniesienia prokuratora Krasonia

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyjaśnień od Bogdana Święczkowskiego w sprawie nagłego przeniesienia prokuratora Mariusza Krasonia z Krakowa do Warszawy. – „Sposób podjęcia decyzji, jej nagły charakter oraz nieuwzględnienie sytuacji osobistej delegowanego prokuratora mogą wskazywać, że nie była ona motywowana wyłącznie potrzebami prokuratury” – napisał Adam Bodnar w piśmie do zastępcy Ziobry. Opisywaliśmy sprawę w artykule „Prokuratorze Święczkowski – szykanuje pan prokuratora z autorytetem i dorobkiem”.

Bodnar przyznał, że delegowanie, polegające na czasowym powierzeniu określonych czynności prokuratorowi w innej jednostce organizacyjnej, jest prawnie dopuszczalne. – „Jednak decyzja uprawnionych przełożonych musi być podyktowana potrzebami kadrowymi danej jednostki, skorelowanymi ze szczególną koncentracją zadań. W tym przypadku nie wyjaśniono, jakie przesłanki stoją za nagłą decyzją Prokuratora Krajowego. Uzasadnienie decyzji w tym konkretnym przypadku jest niezbędne tym bardziej, że nie wzięto pod uwagę ani wyjątkowej sytuacji osobistej prokuratora Krasonia, ani też nie dano w ogóle czasu na dostosowanie życia prywatnego do zaistniałych okoliczności służbowych. W związku z tym, taka decyzja Prokuratora Krajowego może być i jest postrzegana jako metoda szykanowania i chęć wywoływania efektu mrożącego wobec innych prokuratorów, sprzeciwiających się naruszaniu ich niezależności” – podkreślił RPO. Bodnar chce też, aby Święczkowski przedstawił „skalę zjawiska delegowania prokuratorów bez ich zgody do jednostek znajdujących się poza miejscem zamieszkania”.

Przeciw przeniesieniu Mariusza Krasonia protestują prokuratorzy ze Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Pisaliśmy o tym w artykule „Nigdy nie przyrzekaliśmy bezwzględnego posłuszeństwa kolejnym przełożonym”. „Nie przestraszymy się szykan”. Za krakowskim prokuratorem ujęli się także sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” oraz adwokaci.

bt

Źródło: rpo.gov.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o