RPO domaga się reakcji Zalewskiej na skandaliczne słowa małopolskiej kurator oświaty

Miażdżące dla małopolskiej kurator oświaty wyniki ankiety – ponad 95 proc. chce jej natychmiastowego odwołania

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do minister edukacji Anny Zalewskiej o zajęcie stanowiska w sprawie skandalicznej wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak o strajkujących nauczycielach. Poprosił go o to jeden z pedagogów, który uznał, że Nowak naruszyła jego godność.

11 kwietnia 2019 r. w „Wiadomościach” TVP małopolska kurator odczytała podczas konferencji prasowej smsy, jakie rzekomo mieli do siebie przesyłać członkowie ZNP. Na tej podstawie można było, jej zdaniem, wysnuć wniosek, że strajkujący realizują plan, jak nie dopuścić do odbycia się egzaminów maturalnych z uwagi na brak możliwości zwołania rad pedagogicznych i dokonania klasyfikacji uczniów. – „Co to jest, proszę państwa? Nauczyciele wzywają do tego, by zrobić krzywdę uczniom?” – mówiła Nowak, nazywając takie działanie rzeczą niebywałą i skandalem. Krytykując nauczycieli korzystających z prawa do strajku, Barbara Nowak stwierdziła: – „Jestem przekonana, że ci, którzy wysyłają takie smsy, którzy namawiają do zrobienia krzywdy swoim uczniom, z całą pewnością przestaną być nauczycielami. Nie są godni tego zawodu”.

W piśmie do Anny Zalewskiej RPO stwierdził, że takie wypowiedzi mają „na celu wzbudzenie niechęci i pogardy do całej grupy zawodowej. To także przejaw lekceważenia ze strony organu, powołanego m.in. w celu realizowania polityki oświatowej państwa, oraz przyczynianie się do zaostrzenia kryzysowej sytuacji w systemie oświaty. Opisane zachowanie urzędnika państwowego może być uznane za krzywdzące przez wielu nauczycieli, którzy całym swoim życiem zawodowym dowodzą, że dobro uczniów jest dla nich najważniejszą wartością”. Adam Bodnar odniósł się również do sugestii Nowak o zwolnieniach nauczycieli. – Zapowiedzi wydalenia z zawodu nie uwzględniają ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, która zawiera gwarancje wymierzania kar dyscyplinarnych we właściwym trybie. Zgodnie z Kartą Nauczyciela kary dyscyplinarne wymierzają komisje dyscyplinarne, a odwołania rozpatruje sąd apelacyjny – sąd pracy i ubezpieczeń społecznych” – pokreślił RPO.

bt

Źródło: rpo.gov.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JabisZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Tępy politruk.

Jabis
Jabis

Radna PIS, jedyny kandydat. LEPSIEJSZEJ … nie mieli.