RPO interweniuje ws. położnej dyscyplinarnie zwolnionej za wpis o braku maseczek ochronnych

RPO interweniuje ws. położnej dyscyplinarnie zwolnionej za wpis o braku maseczek ochronnych

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar interweniuje w sprawie położnej, która została dyscyplinarnie zwolniona, bo napisała prawdę o warunkach pracy podczas pandemii koronawirusa. Pisaliśmy o sprawie w artykule „Dyr. szpitala w Nowym Targu zwolnił położną, bo napisała, że brakuje maseczek ochronnych”.

 

RPO zwrócił się do dyrektora szpitala Marka Wierzby, który jest także radnym  PiS Sejmiku Województwa Małopolskiego, o podanie powodów zwolnienia dyscyplinarnego Renaty Piżanowskiej, „położnej z wieloletnim doświadczeniem, specjalistki ds. neonatologii na oddziale noworodków i wcześniaków”.

Wystąpił też do Okręgowej Inspekcji Pracy w Krakowie o przeprowadzenie kontroli w Podhalańskim Specjalistycznym Szpitalu w Nowym Targu w związku ze zwolnieniem pielęgniarki z pracy bez wypowiedzenia.

 

„Jako osoba sygnalizująca możliwe nieprawidłowości, pani Renata zasługuje na szczególną ochronę. Pani Renata korzystała z zagwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa (art. 54 Konstytucji). Ograniczanie wypowiedzi pracownikom-sygnalistom poprzez stosowanie wobec nich sankcji w postaci zwolnienia dyscyplinarnego może naruszać standardy. Zagwarantowanie realizacji wolności wypowiedzi pani Renaty jest istotne z uwagi na ważny interes publiczny i konstytucyjne prawa obywateli” – podkreślił RPO. Według Rzecznika, postępowanie dyrektora Wierzby „może też wywołać wśród pozostałych pracowników szpitala tzw. „efekt mrożący”, który spowoduje, że z obawy o sankcje dyscyplinarne nie będą oni korzystać z przysługującego im prawa do wolności wypowiedzi”.

Bodnar dodał, że „w mediach pojawiły się informacje od kolejnych lekarzy o otrzymaniu zakazu wypowiadania się w mediach. – „W związku z tym RPO wskazał Ministrowi Zdrowia na znaczenie zagwarantowania konstytucyjnej wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Jest to istotne z uwagi na ważny interes publiczny i konstytucyjne prawa” – napisał.

bt

Źródło: rpo.gov.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DawidLehoo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lehoo
Lehoo

To przecie ten partyjny knur Wierzba ciężko naruszył obowiązki pracownicze, nie zabezpieczając potrzebnej ilości maseczek, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych, i to on powinien a złamany tłusty ryj z posady wylecieć

Dawid
Dawid

Gratuluje może znajdzie się jakis prawnik który w imieniu Pani położnej oskarży dyrektora szpitala i wywalczył dla niej odszkodowanie. Doswiadczona osoba ktora być może teraz nie ma za co żyć. Ktos taki nie powinien zajmować żadnego stanowiska ” knura ” wypedzic do obory