RPO interweniuje ws. sędziego Igora Tulei

RPO interweniuje ws. sędziego Igora Tulei

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego o wyjaśnienia w związku z wnioskiem do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zezwolenie na pociągnięcie sędziego Igora Tulei do odpowiedzialności karnej. – „Prokuratura chce zarzucić sędziemu Igorowi Tulei nadużycie uprawnień w związku z ujawnieniem w 2017 r. informacji z umorzonego śledztwa ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej. RPO ma poważne wątpliwości, czy w ogóle można mówić o przestępstwie sędziego, który zgodnie z przepisami zarządził jawność posiedzenia” – czytamy w komunikacie RPO.

 

– „Sąd zdecydował o jawności posiedzenia w związku z wnioskiem złożonym przez obecnych na sali dziennikarzy o zgodę na nagrywanie posiedzenia i udział w nim. Wcześniej sędzia Igor Tuleya pytał o stanowisko pełnomocników stron – w tym obecnego na sali prokuratora. Strony nie wyraziły sprzeciwu. Należy podkreślić brak sprzeciwu prokuratora, np. poprzez powołanie się na dobro śledztwa czy też na zgromadzone w aktach materiały. Sędzia Igor Tuleya nie użył informacji określonych jako niejawne, a jedynie przytoczył fragmenty (złożonych w zwykłym trybie) zeznań świadków, do czego miał pełne prawo” – zaznaczył Adam Bodnar.

RPO przypomniał, że posiedzenie sądu dotyczyło przeniesienia obrad Sejmu przez większość pisowską do Sali Kolumnowej. – „Wobec podejrzenia fałszywych zeznań posłów, sędzia miał społeczny i moralny obowiązek, by ujawnić sprawę opinii publicznej. Zagwarantowanie pełnej jawności posiedzenia w niniejszej sprawie było istotne z uwagi na ważny interes publiczny i konstytucyjne prawa obywateli” – uważa Bodnar.

 

„Precedensowa sytuacja, która była przedmiotem postępowania, ma oczywisty wymiar polityczny i publiczny. Tym bardziej niepokojące są wszelkiego rodzaju naciski ze strony organów władzy państwowej na bezstronny i niezawisły sąd orzekający w tej sprawie. W świetle oczywistego interesu społecznego do uzyskania informacji dotyczących opisywanego postępowania, perspektywy sankcji karnych dotyczących sędziów w powszechnym odczuciu są odczytywane jako nieproporcjonalne. Mogą one wywoływać „efekt mrożący” – skłaniać pozostałych sędziów do niewydawania decyzji niekorzystnych dla organów władzy” – pokreślił RPO.

Adam Bodnar zwrócił także uwagę, że po raz pierwszy właśnie wobec sędziego Tulei zastosowano przeforsowaną przez PiS ustawę kagańcową. Jak zauważył RPO – pominięta zaś została uchwała trzech izb Sądu Najwyższego, wedle której Izba Dyscyplinarna SN nie jest niezależnym sądem.

bt

Źródło: rpo.gov.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MarekJantarWitold Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Witold
Witold

Brawo Dr Bodnar! Nalezy potepic to, Co dzieje sie, te wszystkie represje wobec uczciwych I przyzwoitych sedziow.

Jantar
Jantar

Są represje wobec sędziów, ale są też już wobec nauczycieli. Czytałam dziś właśnie w prasie, że w południowo-wschodniej Polsce pisowskie samorządy jako organy prowadzące szkoły i przedszkola wymuszają na dyrekcji placówek wprowadzanie Kodeksu Etyki dla nauczycieli. W ramach tego kodeksu nauczyciele są zobowiązani do nauczania dzieci „w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi, które są podstawowe, niepodważalne i uniwersalne”, a także nauczyciele mają „obowiązek stosowania się do moralności chrześcijańskiej” także w życiu prywatnym. Dyrektorzy placówek każą nauczycielom podpisywać specjalne oświadczenia, że będą się stosować do wprowadzanego Kodeksu Etyki pod groźbą sankcji dyscyplinarnych, a także wprowadzają Komisje Dyscyplinarne, które mają rozpoznawać donosy na… Czytaj więcej »

Marek
Marek

Oto państwo pis w całej swej okazałości.
Sędzia upublicznia składanie fałszywych zeznań przez polityków partii władzy, ich kłamstwa. Do tego chce wyjaśnienia wątpliwości czy prawidłowo przeprowadzono proces uchwalania ustaw, i co się dzieje?
Nic.
Prokuratura sprawę totalnie olewa. Wątpliwości nie wyjaśnia, śledztwa ciągle umarza.
Sędzia dalej walczy, dalej nakazuje ponowienie śledztwa i ostatecznie pis wprowadza ustawę i zaraz skaże sędziego. Wszytko po to by nikt jej nie przeszkadzał.
Oto praworządność według pis. Głosujecie dalej na dudę ustrój autorytarny już prawie się domknął, duda tylko to przyspieszy.