RPO: „Kancelaria Sejmu nie uznaje Małgorzaty Gersdorf za I Prezes SN”

RPO: "Kancelaria Sejmu nie uznaje Małgorzaty Gersdorf za I Prezes SN"

– „Chciałbym zwrócić uwagę na rzecz, która była dla mnie symbolicznym wydarzeniem. Przychodzę do Sejmu, wchodzę do korytarza, gdzie przebywają posłowie i przedstawiciele innych organów i tam jest lista obecności. Należy się na niej podpisać; są tam poszczególne [osoby], np. prezes NBP – Adam Glapiński, RPO – Adam Bodnar. Jest też rubryka I Prezes SN i nie ma żadnego nazwiska obok, czyli, jak rozumiem, Kancelaria Sejmu już nawet w  swojej praktyce nie uznaje Małgorzaty Gersdorf za I Prezes SN. To już jest na takim poziomie. Nie to, że jest jakiś spór, tylko już nie uznajemy” – opowiadał w TVN 24 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. To według niego, przykład jak dalece posunął się PiS.

Wcześniej w Sejmie przedstawił informację o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2017 r. oraz o działalności RPO. Podczas jego wystąpienia ławy, w których zasiadają posłowie PiS były puste. –„Nie ma ani jednej osoby z PiS. Są tylko puste butelki po Sprite i Coca Cola, które pozostawili po głosowaniu nad SN. Nawet posprzątać po sobie nie potrafią. Co za wstyd” – napisała na Twitterze Joanna Scheuring-Wielgus.

W swoim wystąpieniu RPO mówił o zmianach legislacyjnych dotyczących systemu sądownictwa. – „Największy niepokój budzi nieprzestrzeganie w praktyce konstytucyjnej zasady dialogu społecznego i współdziałania władz, co przejawia się m.in. w braku konsultacji projektów wielu ważnych ustaw. Ponadto wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu sądów powszechnych, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego zwiększają wpływ czynników politycznych na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a tym samym osłabiają system ochrony praw człowieka” – powiedział Adam Bodnar. W jego ocenie niezwykle poważnie ograniczona jest także rola Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że dochodzi „do licznych ograniczeń naszych praw i wolności o charakterze osobistym oraz politycznym„. Jako przykład wskazał m.in. „naruszanie prawa do organizowania kontrmanifestacji”. Rzecznik powiedział, że obserwowany jest wzrosła liczba przestępstw motywowanych uprzedzeniami lub nienawiścią, np. wobec osób innej rasy, pochodzenia etnicznego lub narodowości i religii”.

– „Nam się wszystkim wydawało, że 21 lat temu zagwarantowano nam prawa obywatelskie, że zostaną one nam zagwarantowane na zawsze i że nikt nie podniesie na nie ręki. Stało się inaczej” – powiedział Michał Szczerba z PO. Zarzucił rządowi, że „walczy ze wszystkimi niezależnymi instytucjami. Zawłaszcza media, prowadzi ohydną propagandę, szczuje na siebie ludzi, sortuje ich, narusza prywatność, działa arbitralnie, wprowadza do języka polityki mowę nienawiści, afirmuje w przestrzeni publicznej nacjonalistów, a usuwa w sposób brutalny obywatelki i obywateli. Doktor Adam Bodnar, jako Rzecznik Praw Obywatelskich (…) jest również strażnikiem konstytucji, wtedy, kiedy inni z tego obowiązku świadomie rezygnują” – stwierdził Szczerba.

– „To, że dzisiaj obradujemy przy prawie całkowicie pustej sali z prawej strony wystawia świadectwo posłom koalicji rządzącej. Wystawia świadectwo ministrom, a zwłaszcza ministrowi sprawiedliwości i jego zastępcom, o tym, jaki jest ich stosunek do praw człowieka” – powiedział poseł Jacek Protasiewicz w imieniu Klubu Poselskiego PSL-UED. Natomiast Joanna Scheuring-Wielgus (Liberalno-Społeczni) oceniła, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest jedną z ostatnich wolnych instytucji w Polsce. A możliwość wysłuchania sprawozdania z jego działalności było „świętem demokracji”.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
kuma1Maria Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maria
Maria

Może go smok zje?

kuma1
kuma1

Smutno się robi gdy na naszych oczach niszczona jest Polska a powołani do jej zarządzania w granicach prawa , faktycznie już działają otwarcie na rzecz obcych sił . Sił jeszcze nie nazwanych. .