RPO o rasistowskich symbolach i hasłach na Marszu Niepodległości

Kolejna nagonka? Śmierć Adamowicza wam oczu nie otworzyła?

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował pismo do prokuratora okręgowego w Warszawie Pawła Blachowskiego w sprawie symboli oraz haseł wznoszonych podczas tegorocznego Marszu Niepodległości. Według Adama Bodnara, prokuratura powinna to zbadać pod kątem publicznego propagowania ustroju faszystowskiego i publicznego nawoływania do nienawiści na tle rasowym lub wyznaniowym. Za takie czyny grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

RPO zwrócił uwagę m.in. na znak krzyża celtyckiego pojawiający się na transparentach i odzieży osób uczestniczących w marszu oraz na widoczny na jednym z banerów symbol „czarnego słońca”. – „Krzyż celtycki utożsamiany jest z międzynarodowym symbolem rasizmu i ruchów supremacji białej rasy. „Znak „czarnego słońca” w czasie II wojny światowej wykorzystywany był przez formacje SS, obecnie używany jest przez grupy neonazistowskie” – przypomniał rzecznik.

W opinii Adama Bodnara tej symbolice towarzyszyły jawnie rasistowskie hasła, wprost odwołujące się do dominacji białej rasy. Jego niepokój wzbudziły również pojawiające się podczas marszu transparenty o treściach antyuchodźczych i antyislamskich.

Jak pamiętamy, Jarosław Kaczyński nazwał te zachowania „prowokacją”, a dzisiaj minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że jest przekonany, iż różne skrajne hasła, które pojawiły się na tym marszu, były – uwaga! – incydentem.

Na początku tego tygodnia Adam Bodnar poprosił o wyjaśnienia także komendanta stołecznego policji dotyczące sposobu zabezpieczenia tegorocznego Marszu Niepodległości. Pytał o reakcje policji wobec osób wznoszących hasła i transparenty rasistowskie.
(Źródło: tvn24.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Plus ujemny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Plus ujemny
Plus ujemny

Nic dodać, nic ująć.