RPO odebrał nagrodę Rafto za „zajęcie zdecydowanego stanowiska w obecnej sytuacji politycznej w Polsce”

RPO odebrał nagrodę Rafto za „zajęcie zdecydowanego stanowiska w obecnej sytuacji politycznej w Polsce”

Nagroda imienia prof. Thorolfa Rafto została przyznana Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi oraz kierowanemu przez niego biuru „za zajęcie zdecydowanego stanowiska w obliczu obecnej sytuacji politycznej w Polsce”. Przyznawana jest od 1987 r. osobom, które przyczyniają się do ochrony praw człowieka.

„Ta nagroda to wyraz solidarności nie tylko ze mną, ale ze wszystkimi, którzy walczą w Polsce o wolność, prawa człowieka i rządy prawa – z obywatelami, akademikami, sędziami, prawnikami, z każdym, kogo niepokoi niedemokratyczny kierunek zmian w naszym kraju. Razem możemy zmienić bieg lawiny” – powiedział Bodnar, odbierając nagrodę. Nawiązał do fragmentu „Traktatu Moralnego” Czesława Miłosza: „Nie jesteś jednak tak bezwolny, bo choćbyś był jak kamień polny; Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach”.

Fundacja Rafto, która przyznała Bodnarowi nagrodę, została założona dla upamiętnienia profesora historii ekonomii oraz obrońcy praw człowieka Thorolfa Rafto. W uzasadnieniu przyznania polskiemu RPO nagrody napisano m.in.: – W czasach, gdy wolność słowa jest coraz bardziej ograniczana, a jednostki, które mają odwagę przeciwstawić się większości, płacą za swoje czyny wysoką cenę, głos Adama Bodnara ma kluczowe znaczenie. Podjął on próbę powstrzymania zmian legislacyjnych naruszających ochronę prawną najsłabszych grup społecznych, a także aktywnie bronił niezawisłości sądów oraz krytykował reformy sądownictwa”.

Bodnar, będąc urzędnikiem państwowym, nie może przyjąć gratyfikacji finansowej przyznawanej wraz z Nagrodą Rafto. Fundacja Rafto przekaże ją na rzecz wybranej przez siebie organizacji obywatelskiej, zajmującej się ochroną praw człowieka w Polsce.

bt

Źródło: rpo.gov.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jadwiga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jadwiga
Jadwiga

CUDOWNIE, GRATULACJE,
Wlasciwa nagroda dla odpowiedniego czlowieka.
Dziekuje panu bardzo za pana nieugieta postawe i za ogrom pracy ktora pan i cale biuro pana wykonujecie. Z powazaniem