RPO pyta policję o zatrzymanie naukowca z UW

Polski Eliot Ness zatrzymany przez władzę PiS

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie zatrzymania przez policję pracownika UW dr Rafała Suszka podczas demonstracji 1 marca. Adam Bodnar napisał do Komendanta Stołecznego Policji prośbę o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

Naukowiec został zatrzymany podczas próby blokowania marszu narodowców z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Suszka skuto kajdankami, grożono mu paralizatorem i przewieziono na komisariat, z którego wypuszczono go po godzinie 4 rano. Opisywaliśmy sprawę w artykule „Dostałem co najmniej trzy razy pięścią w twarz”.

O interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich poprosił rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys. – „Rektor uważa, że byłoby wskazane, by wgląd w jej prowadzenie miał też ktoś zupełnie niezależny, osoba bezstronna, stojąca na straży praw obywatelskich” – stwierdziła w rozmowie z „GW” Anna Korzekwa-Józefowicz, pełnomocnik rektora ds. komunikacji.

Poza naukowcem policja zatrzymała także studenta tej uczelni. Założyciel Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego Sebastian Słowiński zarzuca policjantom pobicie co najmniej siedmiu osób. – „Dostałem kolanem w krocze, kolega otrzymał cios pięścią w twarz, kolejny był podduszany. Wszystko dlatego, że chcieliśmy zatrzymać marsz nacjonalistów. Do nieuzasadnionej agresji policji doszło przy Rakowieckiej i w innych miejscach, w których chcieliśmy powstrzymać marsz ONR” – powiedział. Studenci zamierzają złożyć zażalenie na działania policji.

bt

Źródło: onet.pl, wyborcza.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Andrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

Dzielną ochronę mają zwolennicy wyklętych- ich przeciwnicy to wrogowie Ojczyzny?