RPO: „Regulacje PiS ws. samorządu dziennikarzy mogą prowadzić do ograniczania wolności słowa”

RPO: „Regulacje PiS ws. samorządu dziennikarzy mogą prowadzić do ograniczania wolności słowa”

„Myślę, że okres, kiedy tworzyliśmy samorządy zawodowe, które opierają się na przymusowym członkostwie i później na mechanizmach dyscyplinujących – bo o to chodzi, by nie tylko przynależeć, ale żeby te osoby były dyscyplinowane – ten okres w historii Polski już w zasadzie minął” – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w Radiu Zet. O pomysłach PiS w tej kwestii pisaliśmy w artykule „Terlecki nie ukrywa prawdziwego celu ustawy o statusie zawodu dziennikarza”.

 

Bodnar uważa, że zmiany proponowane przez PiS uderzałyby w wolność słowa. – „Obawiam się, że tego typu regulacje prowadziłyby do reglamentacji i tak naprawdę ograniczenia dostępu do tego, co jest istotą wolności słowa – czyli nie tylko wyrażania swoich przekonań, słów i przekazywania informacji, ale też służenia społeczeństwu jako pośrednik między władzą a obywatelem” – stwierdził rzecznik.


Podał przykład tworzenia się w latach 90-tych samorządu psychologów. – „Do dziś ustawa nie została de facto zrealizowana, nie wydano odpowiednich rozporządzeń wykonawczych. Okazało się bowiem, że ten zawód może być wykonywany na tyle różnych sposobów i tyle osób może mieć kwalifikacje, że trudno to sklasyfikować” – powiedział Bodnar.

 

Według RPO, z zawodem dziennikarza jest jeszcze trudniej. – „Po pierwsze, na różne sposoby można ten zawód wykonywać. Po drugie, mamy do czynienia z nowymi mediami, z nowymi technologiami, które zmieniają obraz zawodu dziennikarza. To nie jest XIX wiek, kiedy możemy precyzyjnie określić, kto jest dziennikarzem i w jaki sposób wykonuje swój zawód. Jeśli tworzy się tego rodzaju instytucje, to musi się to opierać na powszechnym zaufaniu, woli i zainteresowaniu przynajmniej zdecydowanej większości” – stwierdził.

Ponawiamy więc prośbę o pomoc w utrzymaniu naszego portalu, mając także w pamięci zapowiedzi prezesa PiS o „dokończeniu procesu pluralizacji mediów”. Prosimy – „Zajrzyj koniecznie na nasze aukcje”.

Zajrzyj koniecznie na nasze aukcje

bt

Źródło: Radio Zet

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JantarHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Do tych samorządów dziennikarzy koniecznie trzeba wprowadzić kapelanów jak do urzędów skarbowych i celnych. Żeby dziennikarze mogli na bieżąco spowiadać się z grzechu kłamstwa gdy napiszą prawdę o PiS-ie.

Jantar
Jantar

Te zapowiedzi o dziennikarzach są także w zebranych postulatach Kaczyńskiego z różnych wypowiedzi z różnego okresu w artykule prof. Hartmana. Nawet mnie nie zaskakują. Cytat z prof. Hartmana: „Wykonawcy zawodów zaufania publicznego bądź dających im możliwość publicznego występowania czy też publikowania muszą być zrzeszeni w odpowiednich korporacjach zawodowych i podlegać nadzorowi prawno-etycznemu, tak aby swoją niefrasobliwą bądź wrogą działalnością nie stwarzali zagrożenia dla stabilności państwa.”