RPO: „Stanowisko Prezydenta RP jest krzywdzące i niekonsekwentne”

Nie dwa a dziesięć miliardów zafundujemy PiSowskim mediom publicznym. Lwia ich część trafi do TVP

„Z całą stanowczością i przykrością zmuszony jestem oświadczyć, że stanowisko Prezydenta RP jest krzywdzące i niekonsekwentne. Nie wskazując, co jest przyczyną, a co skutkiem, jego autor próbuje przerzucić odpowiedzialność za zaistniały w państwie kryzys ustrojowy na inne instytucje” – podkreślił Adam Bodnar w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. To jego reakcja na wczorajsze wystąpienie Andrzeja Dudy, w którym prezydent zarzucił m.in. RPO, że nie wysyła wniosków do Trybunału Konstytucyjnego.

Duda w swoim przemówieniu wygłoszonym powiedział m.in., że „jest daleko idącym nadużyciem, jeżeli przedstawiciele władz – mający możliwość prawną skierowania określonej sprawy do TK celem zbadania zgodności z Konstytucją np. ustawy – podnoszą w mediach twierdzenia o tym, że mamy do czynienia z niezgodnością z Konstytucją, ale nie wykonują wręcz swojego konstytucyjnego obowiązku, jakim jest w takiej sytuacji skierowanie tej ustawy do kontroli przez TK”.

W tym kontekście prezydent wymienił właśnie RPO, a także Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. – „Jest to daleko nie w porządku, jest to nieuczciwe i jest to tak naprawdę robienie publicznie polityki, a nie wykonywanie urzędu, z którym wiąże się odpowiedzialność za sprawy państwa” – stwierdził Duda.

Adam Bodnar napisał w oświadczeniu, że wielokrotnie składał wnioski do TK. – „Niektóre z nich musiałem jednak wycofać, ponieważ nastąpiły nieuprawnione zmiany składu orzekającego, w tym z niezrozumiałych względów wyznaczane były do nich osoby nieuprawnione do orzekania w TK. Każda decyzja o wycofaniu przeze mnie wniosku z TK była szczegółowo uzasadniona, ze wskazaniem, na czym polega manipulacja składami orzekającymi. O tym, że do takich zdarzeń dochodzi, poinformowało niedawno w publicznym wystąpieniu również siedmioro obecnych sędziów TK” – oświadczył RPO. Pisaliśmy o tej sprawie w artykule „Siedmioro sędziów zakwestionowało sprawozdania z działalności Trybunału Konstytucyjnego”.

bt

Źródło: rpo.gov.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Rafał P.MarekIwonasmętekNihil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nihil
Nihil

Pan nic nie znaczący budyń idzie na wojnę z inteligentnymi obrońcami demokracji.
Trąba budynia już tak się zapchała „uczciwością, praworządnością, i Konstytucją” że w najbliższym czasie udławi się jej zawartością.

smętek
smętek

To obrzydliwe zachowanie Andrzeja Dudy dyskwalifikuje go jako odpowiedzialnego człowieka. Jak można w rażący sposób dopuszczać się łamania prawa a później mówić: to wina onych bo nie sygnalizowali. Hańba.

Marek
Marek

Przecież to znany numer z podręcznika fundamentalisty-pisowca. Zarzuca się poprzedniej KNF, że nie nadzorowała SKOKów gdy nie mogła i nie należało to do jej kompetencji (bo należało to do kompetencji ciała prowadzonego przez ważnego pisowca). Zarzuca się Tuskowi niemal wprost, że nie rządził Polską jak Putin Rosją czy Kaczyński obecną Polską. Podobnie Ziobro w sprawie jawności list poparcia sędziów nieudolnie próbował przerzucić winę na opozycję, że nie zgłosiła poprawki o jawności gdy prawda była taka, że w projekcie ta jawność była zakładana a to poseł PIS zaproponował dodane „z wyłączeniem załączników” co teraz stało się podstawą do utajnienia tych list.… Czytaj więcej »

Iwona
Iwona

A ja myślę, że chłopcy się już gubią i ze strachu ich mocno ponosi. Zaczyna do nich docierać, że zbliża się czas rozliczenia i trzeba będzie za wszystko zapłacić.

Rafał P.
Rafał P.

Lepiej może by było, gdyby Budyń poszedł sobie zrobić selfika z osłem. Z koniem już sobie robił.