RPO wstrzymał Trybunał Konstytucyjny

RPO wstrzymał Trybunał Konstytucyjny

I zrobił to skutecznie, bo TK odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie prezydenckiej ustawy o KRS do 25 marca.

Orzeczenie miało zapaść w dwóch podobnych sprawach połączonych do wspólnego rozpoznania. O ile jednak pierwsza sprawa przed Trybunałem była procedowana zgodnie z przepisami, przy drugiej doszło do naruszenia prawa. W poniedziałek Bodnar zawiadomił o tym TK.

„Ogłoszenie wyroku 14 marca skutkować będzie nieważnością postępowania” – napisał rzecznik praw obywatelskich i uzasadnił to:

„Zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wniosku senatorów otrzymałem 21 lutego. Termin na zgłoszenie udziału upływa 22 marca, a zatem już po wskazanym przez TK terminie ogłoszenia wyroku” – oświadczył Bodnar.

„Wyznaczenie takiego terminu stanowi jaskrawe naruszenie ustawy poprzez uniemożliwienie organowi konstytucyjnemu podjęcia decyzji w ustawowym terminie”. Przepisy gwarantują bowiem rzecznikowi możliwość przyłączenia się do postępowania i przedstawienia swojego stanowiska w ciągu 30 dni od doręczenia mu zawiadomienia.

Tymczasem wyrok TK jest dla PiS o tyle istotny, że miał uprzedzić orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który 19 marca zajmie się statusem nowej KRS. Rozpozna wtedy pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego. Sędziowie zapytali TSUE, czy nowa Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym w myśl prawa unijnego, skoro pomogła ją obsadzić nowa KRS, niedająca rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej”.

/p/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
JantarZwinkaAleksanderJabisMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Brawo, Panie Rzeczniku! Ale tak na marginesie, nasunęło mi się zabawne skojarzenie. Lech Wałęsa też miał okres, kiedy usiłował balansować na granicy prawa. Tylko, że miał pod ręką nie byle jakiego prawnika – śp, prof. Lecha Falandysza. Pamiętamy zapewne termin, który się wówczas pojawił – falandyzacja prawa. Wałęsa coś wymyślił, Falandysz szukał kruczków prawnych, ku irytacji rządzącej wówczas koalicji SLD – PSL. Ja bym dowcipnie nazwał dzisiejszą formę obrony sądów przez SN i RPO – falandyzacją bezprawia. Na razie – bardzo skuteczną.

Jabis
Jabis

I tak! 😉 Pani mgr z Lassenstraße 19-21 stanęła w rozkroku? Gensek własnej partii czy RPO? 1 : 0 dla RPO.

Aleksander
Aleksander

Takie są skutki nieznajomości prawa przez Wolfgangową.Aby zostać prezesem nominacja partyjna to zbyt mało.

Jantar
Jantar

Oj tam, oj tam! To tylko pomyłka w wyliczeniu tych 30-u dni! Matematyczna pomyłka.

Zwinka
Zwinka

Wspaniale jest mieć w kraju Rzecznika Praw Obywatelskich – Pana Adama Bodnara. Wielki szacunek.