RPO wycofał wniosek z TK z powodu sędziów-dublerów

„W Konstytucji wszystko jest o nas - my jesteśmy Konstytucją”

– „Wyznaczony skład Trybunału jest sprzeczny z Konstytucją. W składzie orzekającym zasiadają dwie osoby nieuprawnione do orzekania w Trybunale. Do składu dokooptowano Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka, którzy zastąpili zmarłych Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego, wybranych w 2015 r. na zajęte już miejsca w Trybunale” – poinformowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

W związku z tym Adam Bodnar wycofał z TK swój wniosek dotyczący tzw. zgody następczej na wykorzystanie podsłuchów. – „Wydawanie zgody następczej przez prokuratora nie spełnia standardów demokratycznego państwa prawnego, np. konstytucyjnego prawa do sądu. Zgoda następcza może dotyczyć już nie tylko przestępstwa, w stosunku do którego sąd może zarządzić inwigilację, lecz każdego przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego” – pisał RPO w wycofanym właśnie wniosku.

Bodnar przypomniał, że w maju 2016 r. ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński informował RPO, iż sprawa zostanie rozpoznana przez pełny skład Trybunału. – „Sędzia Julia Przyłębska zmieniła to zarządzenie po przejęciu funkcji prezesa TK z końcem 2016 r.; w miejsce pełnego składu wyznaczyła skład pięcioosobowy. Znaleźli się w nim m.in. Henryk Cioch i Lech Morawski – osoby nieuprawnione do orzekania w Trybunale Konstytucyjnym” – napisał Rzecznik. I przestrzega: – „Orzeczenia wydane przez skład Trybunału z nieprawidłową obsadą mogą być kwestionowane przez pełnomocników stron – także w procesach przed sądami europejskimi, skoro ukształtowanie składu orzekającego nie realizuje zaleceń Komisji Europejskiej”.

To już czwarta sprawa wycofana przez RPO z Trybunału. Poprzednie dotyczyły wprowadzonych przez PiS nowych zasad prowadzenia inwigilacji, dopuszczania przed sądem dowodów zdobytych przez służby specjalne nielegalnie oraz ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

bt

Źródło: gazetaprawna.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o