RPO żąda wyjaśnień od rzecznika dyscyplinarnego i prezesa sądu ws. sędziego Juszczyszyna

„Iustitia”: „Wobec sędziów, którzy stosują w Polsce prawo europejskie, stosowane są represje”

– „Sędziowie mają prawo podejmować wszelkie środki, by rozstrzygnąć wątpliwości co do niezawisłości sędziów, którzy orzekali wcześniej w danej sprawie. Dlatego za realizowanie konstytucyjnego prawa każdego do sądu nie powinni być pociągani do odpowiedzialności dyscyplinarnej” – podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Adam Bodnar zwrócił się o wyjaśnienia w sprawie działań podjętych wobec sędziego Pawła Juszczyszyna do rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba oraz prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego. I Schab, i Nawacki mają odpowiedzieć w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania pisma RPO.

RPO uważa, że „działania rzecznika dyscyplinarnego mogą w sposób przekraczający zasadę niezawisłości sędziów ingerować w sprawowanie władzy sędziowskiej i wywoływać u nich „efekt mrożący”. RPO spytał Schaba, na czym więc dokładnie miałoby polegać naruszenie prawa przez sędziego Juszczyszyna oraz co uzasadnia zakwalifikowanie jego działań jako przestępstwa przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego.

 

Bodnar zaznaczył, że orzeczenie wydane przez sędziego Juszczyszyna było „realizacją wynikających z prawa europejskiego zobowiązań sądu krajowego do zapewnienia rzeczywistej i efektywnej ochrony sądowej praw obywateli – zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada br.”.

Rzecznik chce się w związku z tym dowiedzieć od Macieja Nawackiego, dlaczego zawiesił Juszczyszyna. – „Biorąc pod uwagę wymogi stawiane przez normy polskiego prawa konstytucyjnego, w szczególności prawo do sądu i zasadę niezawisłości sędziów (…) RPO stoi na stanowisku, że sędziowie mają prawo podejmować, w ramach prowadzonych postępowań sądowych, wszelkie środki niezbędne dla ustalenia, czy wymogi te są w nich spełniane, oraz dla zapewnienia ich ostatecznej realizacji, o ile tylko pojawią się uzasadnione okolicznościami wątpliwości co do niezawisłości sędziów, którzy orzekali wcześniej w przedłożonej im sprawie” – uważa RPO.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego podjęło uchwałę wzywającą do przywrócenia Juszczyszyna do pracy. Zaapelowało także do prezesa sądu Nawackiego, aby podał się do dymisji. Nawacki rezygnacji nie złożył.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał P
Rafał P
10 grudnia 2019 05:17

A jeśli ten „nominat Ziobry” odpowie: niczego panu nie wyjaśnię, i co mi pan zrobi, to co?
Może mi się tylko tak wydaje, ale wiele wskazuje na to, że i RPO i inni obrońcy niezależności sądów są jeszcze przez Ziobrę (i Jarosława Stalina прежде всего) traktowani z przymrużeniem oka, jako niegroźni „protestanci”. A wszystko to w dużej mierze dlatego że jeszcze trzymamy się cycka Uni Europejskiej.