RPO zaskarżył do sądu decyzję prezesa UODO o niepublikowaniu list poparcia kandydatów do nowej KRS

RPO zaskarżył do sądu decyzję prezesa UODO o niepublikowaniu list poparcia kandydatów do nowej KRS

– „Prezes UODO w precedensowy sposób przyznał sobie prawo do kontrolowania prawomocnych orzeczeń sądu” – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jana Nowaka, który wstrzymał udostępnienie przez Kancelarię Sejmu danych osób, które poparły kandydatów do wybranej przez polityków PiS i Kukiz’15 nowej KRS.

Przypomnijmy, że w czerwcu Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Kancelaria Sejmu musi udostępnić wykazy nazwisk osób, które poparły kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (były radny PiS) wydał decyzję zakazującą udostępniania tych danych.

W swojej skardze RPO podkreśla, że postanowienie prezesa UODO prowadzi do podważenia fundamentów państwa prawa i zasad rządzących wymiarem sprawiedliwości. – „Próba zablokowania wykonania wyroku NSA poprzez akt administracyjny może zmierzać do wytworzenia nowego standardu – nie tylko w odniesieniu do samego NSA, lecz generalnie dla całego sądownictwa w Polsce. Utrzymywanie stanu, w którym prezes UODO blokuje wykonanie wyroku, może prowadzić do naruszenia zasad, o których mowa w art. 2 Konstytucji” – stwierdził Adam Bodnar. RPO zaznaczył również, że w konsekwencji postanowień PUODO może dojść do „spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, które – raz zaistniałe – powodują istotną lub trwałą zmianę rzeczywistości”.

bt

Źródło: rpo.gov.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
WaldemarHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

RPO zaskarżył decyzję cwaniaka bazarowego z UODO, sąd administracyjny nakaże udostępnić tajne listy poparcia a jajo znowu będzie mądrzejsze od kury. Aż mnie noga swędzi żeby mu prywatnie kopa zasadzić!

Waldemar
Waldemar

Jest to absolutna świerzynka prawna, nieznana w europejskim sądownictwie: wyroki sądowe są wykonywane – lub nie, w zależności od partyjnej decyzji. Warto o tym pamiętać, bo w II etapie reformy Ziobry do takich kolizji miałoby nie dojść. Wyroki będą zgodne z partią. Przeżywam, jak się zdaje, drugą młodość, choć takiej się raczej nie spodziewałem.